• BIST 103.235
 • Altın 197,827
 • Dolar 4,7171
 • Euro 5,5018
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 19 °C
 • İzmir 23 °C
 • Adana 22 °C
 • Antalya 21 °C

Bir AKP klasiği: Önce borçlandırdı, sonra af çıkardı!

AKP'nin yarattığı Genel Sağlık Sigortası uygulaması ve gelir testleriyle işsizlere prim borcu yaratan AKP, 1 Kasım'da seçim vaadi olarak bu borçları sileceğini söyledi. Kendi yarattığı borcu affeden AKP'nin icraatı havuz medyasında 'müjde' diye verildi.

AKP'nin son yıllarda bütçe açığı vermemek adına vatandaşa yüklediği yeni vergi ve pirim borçları, artık vatandaşların ödeyemeyeceği noktaya geldi. Sık sık çıkartılan vergi ve prim aflarına rağmen, Maliye Bakanlığı her aftan sonra yeni vergi kalemleri çıkartarak ya da mevcut vergileri arttırarak vatandaşı borçlandırıyor. Ancak genellikle seçim öncelerine gelen 'mali aflar' ya da seçim sonrası için yapılan 'mali af vaatleri', devlet borçlandırmasının adeta bir şantaj aracına dönüştüğünü gösteriyor.

GSS primlerine zam geldi!

Üstelik siyasi iktidarım aldığı kararlarla alınan bazı haklar geri iade edilince, ya da vatandaşa yüklenen yükümlülüklerin bir kısmı geri kaldırılınca hükümet medyası tarafından 'müjde' veya 'büyük hizmet' başlıkları ile manşetlere çıkartılarak adeta vatandaşla alay ediliyor.

Bunun son örneği ise işsiz gençleri binlerce liralık borç yükü ile karşı klarşıya bırakan Genel Sağlık Sigortası uygulanası oldu.

Üniversiteyi bitiren ancak iş bulamayan milyonlarca genç, 1 Ocak 2012’de yürürlüğe girden Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulaması ile yaratılan ve ,ailelerinin gelir durumuna göre hesaplanan prim borcunu ödeyemedi. Milyonlarca işsiz, yüklü prim borcu ile karşı karşıya kaldı.

50 bin TL'lik hibe kimlere verilecek?

13 yıllık iktidarlık döneminde İşsizliğin ve yoksulluğun tavan yaptığı AKP, kendi yarattığı sorunu oya çevirebilmek için seçim sonrasında prim borçlarını silmeyi vaat etmişti. Başbakan Ahmet Davutoğlu, gelir testi yaptırmayan ve çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu yaklaşık 5 milyon kişiye 7 milyar liraya ulaşan borçların silineceği sözünü vermişti.

Hükümet, TBMM'deki torba yasa ile üniversite ve liseyi bitiren gençlerin okullarını bitirdikten sonra, Genel Sağlık Sigortası primlerinin  2 yıl boyunca devlet tarafından ödeneceğini duyurdu. AKP, bu yasa ile üniversite ve liseyi bitiren gençlerin önemli bir tamamen ortadan kaldırılacağını iddia ediyor. Ancak, acaba 15-29 yaş arasında 6 milyon gencin işsiz olduğu Türkiye’de bu uygulama sorunu çözmeye yetecek mi?

Mevcut uygulamada 18 yaşını dolduran gençler eğer liseye ve üniversiteye gidiyorsa 25 yaşına kadar Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi ödemiyor.Gençler mezun olduklarında ya da üniversiteyi kazanamadıklarında yüklü prim borcu sorunu ortaya çıkıyor. Yeni düzenleme ile okuma mecburiyeti ortadan kaldırıldı. Liseyi bitiren bir genç üniversiteyi kazanmasa da 20 yaşına kadar 2 yıl prim ödemeyecek. Üniversitede ise mezun olduktan sonra yine 2 yıl prim devletten olacak. Yaş sınırı 25 olacak. 

Sabah gazetesi, AKP'nin borçlandırdığı gençlerin prim borçlarının bir kısmı için af getirmesini 'Gençlere bedava hastane' başlığı ile sürmanşetten duyurdu.

Uygulamadan yararlanma şartları şu şekilde belirlendi:

 Lise mezunu için yaş sınırı 20. 
 Üniversite mezunu için şaş sınırı 25. 
 Sistemden yararlanmak için sigortalı çalışmamak gerekiyor. 
 Sistem mezuniyetin ertesi gününden itibaren 2 yıl süreyle primi ödüyor. 
 Bu uygulamadan GSS borcu olanlar da yararlanıyor.

GSS borçlarını ödeyemeyenlerin büyük bir bölümü işsiz gençler. İşşizlik sorunu ise 25 yaşında ortadan kalkmış olmuyor. TİSK’in verilerine göre Türkiye’de 15-29 yaş arasında 6 milyon genç boşta geziyor. Yani. üniversiteyi bitiren ve 25 yaşını tamamlayan işsiz gençler GSS primlerini cepten ödemek zorunda.

GSS VE GELİR TESTİ ZORUNLULUĞU

AKP’nin çıkardığı GSS, 1 Ocak 2012’de yürürlüğe girdi. Bu tarihten sonra işsizlere sağlıktan yararlanabilmek için gelir testi zorunluluğu getirildi. Aylık olarak ödenecek GSS primleri, yapılan gelir testi ile eve giren gelirin hanede yaşayan kişiye bölünmesiyle ortaya çıkan rakama göre belirleniyor.

Ancak kimsenin uygulamadan haberi olmadığı için 7 milyon kişiye yaklaşık 9 milyar lira borç çıkarıldı. Kimse bu borcu ödeyemeyince bu kez Meclis’te yapılan düzenleme ile prim borcu olanlara yeniden gelir testi için başvuru hakkı tanındı.

Başvuru süresi önce 31 Mart 2015 tarihine, beklenen ilgi olmayınca da bu kez 30 Eylül 2015’e uzatıldı. Daha önce hiç gelir testi yaptırmayanlar ile borç çıkarılanların bu tarihe kadar gelir testi yaptırmaları gerekiyordu. Yaptırmayanlar ise tavandan GSS primi ödemek zorunda kaldı. Çıkan borçları yapılandırmak, yani 36 aya kadar taksitlendirme ya da peşin ödeme için de 2 Kasım’a kadar süre verilmişti.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)