• BIST 102.410
 • Altın 186,636
 • Dolar 4,4877
 • Euro 5,2816
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 24 °C
 • İzmir 29 °C
 • Adana 34 °C
 • Antalya 30 °C

‘Bir kez daha öldürürdüm’

‘Bir kez daha öldürürdüm’
ABC, İpek Bakımcı’nın katili, M. Ali Bakımcı’yı Suriye’de buldu. ABC Gazetesi'nin Ortadoğu Temsilcisi Ömer Ödemiş, kadın örgütleri ve toplumun büyük tepkisini çeken cinayetin faili koca Bakımcı ile çarpıcı bir röportaj gerçekleştirdi.

Ömer ÖDEMİŞ / ABC Gazetesi

Geçen yıl Nisan ayında Antakya’nın Samandağ ilçesinin Uzunbağ Mahallesinde 2 çocuk annesi İpek Bakımcı kocası tarafından, iki çocuğunun gözleri önünde silahla öldürülmüştü. Karısını katleden Mehmet Ali Bakımcı, cinayetten sonra yaya olarak kaçmış ve uzun süre kendisinden haber alınamamıştı. Aynı olayda saldırganı engellemeye çalışan İpek Bakımcı’nın kız kardeşi Ebru Bakımcı da eline kurşun isabet etmesi sonucu iki parmağını kaybetmişti.

Olaydan sonra cinayetin faili Mehmet Ali Bakımcı’nın Suriye’ye kaçtığı şeklinde söylentiler yayılmış, İpek Bakımcı’nın babası ise geçtiğimiz ay bize “katilin Suriye de olduğunu öğrendiğini” açıkça ifade etmişti.

Önceki hafta yaptığım Suriye ziyaretinde, orada yaşayan arkadaşların yardımı ile Mehmet Ali Bakımcı’yı açtığı bakkal dükkânında bulduk. Gündüz bakkal dükkânında gözlemlediğimiz Mehmet Ali Bakımcı ile aynı gece konuşma fırsatı bulduk.

İşlediği cinayetten pişman olmadığını, aynı koşullarda tekrar öldürebileceğini söyleyen bakımcı, bizim Türkiye’ye dönüp yargılanması istemimize ise, “ne işe yarayacak” diye karşı çıktı. Suriye’ye girdikten sonra bir süre Lazkiye kentinde cezaevinde yattığı sonrasında ise, bazı kişilerin kefareti ile serbest bırakıldığını ifade ediyor.

Karısı İpek Bakımcı’yı neden öldürdüğünü sorduğumda, “Telefonunda çıplak resmini gördüm” diyor ve çocuğunun hastalığının “psikolojisini bozduğu” ileri sürüyor.

10530851_10153694713118838_7177515345213559537_n.jpg

Benimle görüşmeyi kabul eden Mehmet Ali Bakımcı, sorularımıza şöyle yanıt verdi.

Ömer Ödemiş: Karını neden öldürdün. Bu konuda benim yazdıklarımı okudun mu?

Mehmet Ali Bakımcı: Okudum, ama yazdıkların doğru mu?

Öldürdüğün İpek Bakımcı’nın, babası ile yaptığım röportaj o.  Babası ne dediyse, neyi biliyorsa, onu yazdım. Şimdi de sana soruyorum.

İlk önce amacın ne?

Ben gazeteciyim. Başka bir amacım yok. Bu cinayet, kadın cinayetleri konusunda duyarlılığı artan toplum nezdinde ciddi tepkilere yol açtı. Özellikle kaçıp buraya gelmen, teslim olmaman Hatay halkında bu tepkiyi daha da artırdı.

Süreç içinde olan bir şey. Biz onunla tartıştık. Bir günlük 3 günlük bir şey değil. Sürekli babası ona sırt çıkıyordu. Ben onu okuttum. Ben onu ikna ettim, okuttum. Tüm masrafını ben karşıladım. Her tartışmamızda ‘bırak gel kızım’ dedi. Ben siyasette aktiftim. Herkes beni iyi tanıyor.. Eşim 6 ay içinde çok değişti… Her sorunda daha önce gelir konuşurdu. Benimle konuşarak gitti eşim.. Biraz kafasını dinlemek için gideceğini söyleyip gitti. Birkaç gün sonra, hadi canım evine dön artık dediğimde “biz artık dağıldık” dedi… Canım nasıl böyle bir şey olabilir dedim. Sonra sürekli görüşmeler oldu..

Bildiğim kadarıyla olaydan 3 ay önce babasının evine gitti.

Biz görüşüyorduk. Her iki günde bir görüşüyorduk… Hep “babamı ikna edip geleceğim” diyordu. “Babamı kırıp gelemiyorum” diyordu. Oğlum hastalandı. Babası “benim kızımı bırakıp gidin” dedi. Babasının evine gittiğinde “çoğumu istiyorum” dedi.

Sen eşine bıçak çekmişsin, kuyuya atmakla tehdit etmişsin, hatta gece yarısı dağ yolunda tek başına bırakmışsın...

Bunlar yalan. Ben böyle bir şey yapmadım. Uzaklaştırma kararı ben belediye binasına gittiğim için verildi.. Bıçak dayadığım için değil… Babasına bunları anlatıyordu. Eşim babasından korkuyordu.

Sonra neler oldu.. Neden öldürmeye karar verdin?

Ben bıçak dayamadım. Hepsi yalan... “Aramızda bazı şeylerin sır olması gerek” dedim. O ise, “Babama bunları anlatmam gerekiyor” diyordu.. Bıçak olayı olmadı. Eşim boşanma davası açmadı. Telefon açtığım zaman, “annem evde seninle konuşamam” diyordu. Ölümünden önce tartıştık... Biriken psikoloji.. Bu kadar değer vermeme rağmen, bana değer vermemesi, çocuğumun hastalığı... Bir de telefonunda bazı resimler gördüm. Kendisi hiç resim çektirmeyen birisiydi. Çıplak fotoğraflarını görünce çıldırdım.

Nerede gördün fotoğrafları, ne tür fotoğraflardı?

Onun telefonunda... Çıplaktı.

Telefonu poliste. Anında aldılar böyle bir resim yok. Telefonundaki her şey mahkeme dosyasında zaten...

Silmişler o zaman.. Vallahi vardı. Hatta benim bilgisayarımda da vardı. Bu fotoğrafları olaydan bir gün önce gördüm.. Babasının evine gittim. Eşimi “program yükleyeceğim” diye kandırdım aldım… Kendisi verdi telefonu bana.

Bir gün önce bu resimleri gördüm.. Ne yaptın? Neden çekmiş bu resimleri? Bir insan kendi çıplak resmini nasıl çekebilir? Bana gerçeği anlatır mısın?

Hiçbir korkum yok.. Hepsi doğru anlattıklarımın..

Diyelim ki buldun bu resimleri, bir gün sonra öldürmeye mi karar verdin? Serkan Topal’ın şoförünün arabasıyla babasının dükkanına geliyorsun, sonra ne oluyor?

Ben dürüstüm. Ben zevk için vurmadım.. Benim yaşadığım psikolojiyi biliyor musun? Baldızımı vurmadım, seken kurşunlar değdi. Hepsi yalan.

Peki Ebru’yu (öldürdüğü eşinin kız kardeşi) neden tehdit ediyorsun? Örneğin, “Evlat acısı zor” diyorsun, “Çocuklarını öldürürüm” diye tehdit ediyorsun. Hem de eşinin facebook sayfasından yazıyorsun. Bunları sen yazmadın mı?

Ben yazdım bunları. Abimi tehdit ettiler onlar da.

Eşini öldürüp sonra buraya kaçıyorsun. Suriye rejiminin seni iade etmeyeceğine güvenerek buradan tehditlerine devam ediyorsun.. teslim olmayı düşünmüyor musun?

Neden yatacakmışım! Zevk için mi yaptım? Benim ne kadar acı çektiğimi biliyor musun? Olaydan önce...

Karın için hiç kimse kocasını aldatıyordu demiyor.. Herkes “düzgün bir insan” diyor...

Ben de demiyorum.. Karımın beni aldattığını hiç düşünmedim. Ama fotoğrafları görünce çıldırdım. Namus konusunda hiç şüphelenmedim ben…

img-20160204-wa0003.jpg

Ömer Ödemiş, İpek Bakımcı'nın çcoukları ile birlikte

Dürüst olalım, böyle fotoğraflar yok. Olaydan sonra zaten İpek’in telefonunu aldılar..

İnanmıyorsan, beni assınlar..

Teslim ol.. Yargılan.. Mahkemelerde hesabını ver… Diyelim ki var bu resimler, bu senin karını öldürme nedenin olabilir mi? Boşanır gidersin.. Canını alma hakkı verir mi sana?

İnsan psikolojisi.. Ayrı kalmam, çocuğumun hastalığı.. Hepsi yan yana geldi..

Tamam gel o zaman hesap ver. Yargılan.. Gerçekler ortaya çıksın.

Ben yatınca ne olacak ki. Çocukların bana ihtiyacı var..

Çocuklarına sen mi bakıyorsun? Ona karının babası bakıyor..

Ben neden yatayım içerde? Çocuklarımın geleceği var… Artık olan olmuş. Neden yatayım ki..

Sen bakmıyorsun ki çocuklara. Kendin için kaçtığı belli.. Çocuklarını kullanma bence.. Türkiye’ye gel ve işlediğin cinayetin hesabını ver...

Neden yatayım? Ben cezaevinde yatarsam senin yararın ne olacak mı? İpek geri mi gelecek? Artık olan oldu.

Bana ne yararı olsun ki? Adalet yerini bulur ve bu iyi olur. Ayrıca Suriye’de durum normale dönerse –ki Suriye savaşı kazanıyor- ve yönetim gerçeği öğrenirse, burada da rahat yok sana..

Gönüllü bir şekilde gitmeyi düşünmüyorum. Sen buraya geldiğinde siyasi olduğunu düşündüm… Senin buraya gelişinin bir amacın var. Yararın var.. Serkan Topal’a (CHP Hatay milletvekili) karşı olanlara çalışıyorsun. Tamam,  cinayet şeytan işi. Sana söyleyeyim, yine yaparım... On defa da, bin defa da yaparım. Yaşadığım psikoloji ile yaparım. Yaşadığım şeyler neden oldu.. Senin yaptığın siyasi.. Senin çıkarın ne ağabey?

Mehmet Ali saçmalıyorsun, benim bir çıkarım yok. Suriye’ye senin için özel olarak gelmiş değilim. Senin gibi biri için bu kadar riski göze alıp gelmezdim.

Mehmet Ali Bakımcı ile röportajımız burada bitti. Yanından ayrıldık. Bakımcı hakkında Suriye devletinin ilgili birimleri de soruşturma başlatmış durumda. Hatay’da halkın büyük tepki gösterdiği bu cinayet nedeniyle Suriye yönetiminin de soruşturma açması sevinçle karşılandı. Soruşturma sonucunda Bakımcı büyük olasılıkla Türkiye’ye teslim edilecek. Bu gelişme biraz da Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleşmesine bağlı görünüyor.

11139391_10153296922858838_1968668513075088393_n.jpg

İPEK BAKIMCI CİNAYETİ

Geçen sene Nisan ayında Antakya’nın Samandağ ilçesinin Uzunbağ mahallesinde 2 çocuk annesi İpek Bakımcı kocası tarafından, iki çocuğunun gözleri önünde silahla öldürülmüştü. Karısını katleden Mehmet Ali Bakımcı, cinayetten sonra yaya olarak kaçmış ve uzun süre kendisinden haber alınamamıştı. Aynı olayda saldırganı engellemeye çalışan İpek Bakımcı’nın kız kardeşi Ebru Bakımcı da eline kurşun isabet etmesi sonucu iki parmağını kaybetmişti.

Olaydan sonra cinayetin faili Mehmet Ali Bakımcı’nın CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal’ın çok yakını olduğu, katil zanlısının arabasının Serkan Topal’ın seçim çalışmalarında kullanıldığı, saldırı sonrasında da bu zanlıyı aynı kişinin koruduğu şeklinde iddia ve haberler kamuoyuna yansımıştı.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)