• BIST 115.147
 • Altın 163,118
 • Dolar 3,8058
 • Euro 4,6547
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 1 °C
 • İzmir 13 °C
 • Adana 8 °C
 • Antalya 10 °C

BirGün'den Erdoğan'a Hitler uyarısı: 'O filmin sonu kötü'

BirGün gazetesi Başkanlık sistemi için 'Hitler Almanyası' örneği veren Erdoğan'a hatırlatmada bulundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başkanlık sistemiyle ilgili dün yaptığı "Üniter sistemli başkanlık baktığımızda var. Hitler Almaya'sına baktığımızda da bunu görürsünüz" sözleri gündemi sarsarken, iktidar baskısı altında kalan ve kendi rızalarıyla bu baskı altına giren iç basın gazeteleri bu sözleri göremedi.

Görenlerden biri olan BirGün gazetesi Erdoğan'ın 'Hitler Almanyası' örneğini manşetine taşıdı ve hatırlatmada bulundu: 'O filmin sonu kötü'İşte Birgün'ün bugünkü (2 Ocak 2016) gazete manşeti...

Erdoağn'ın o açıklaması ile ilgili olarka BirGün'de yer alan haber şöyle:

Erdoğan, Hitler Almanyası'nı örnek gösterdi ama bizden söylemesi: O filmin sonu kötü

Başkanlık sistemi, gelen tepkilere karşı ‘üniter sistemin zarar görmeyeceği’ teziyle ‘güçlendirildi.’ Cumhurbaşkanı Erdoğan bu teze desteğini belirtirken Hitler Almanya’sını örnek gösterince yandaşlardan ‘makas yedi’

7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde bütün söylemlerinin başkanlık sistemi üzerinden kuran ve seçimlerin ardından bu tartışmayı hızlandıran Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, tepkilere karşı yeni sunulan ‘üniter başkanlık sistemi’ önerisi için örnek verdi. Erdoğan, kendine yöneltilen eleştirileri doğrularcasına verdiği ilk örneğinde Hitler Almanyası’ndan bahsetti. Yandaş medya ve Anadolu Ajansı Erdoğan’ın açıklamalarını harfiyen yayınlarken bu kısım ‘makaslandı.’ Suudi Arabistan gezisi dönüşünde havaalanında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, başkanlık sistemi tartışmalarına dair “Şu anda gelişmiş ülkelerin kahir ekseriyetinde bu sistemi, partili başkan olduğunu görüyoruz. Bizler de Beştepe’de bu alanda konuşacak akademisyen, medya dünyasından kimler varsa hepsini dinleme fırsatı bulacağız” dedi.

‘ÜNİTER'İ DE VAR 
Sözlerine “‘Üniter devlette başkanlık sistemi yoktur’ diye bir şey yok. Şu anda bunun zaten dünyada örneği var, geçmişten bu yana da var” diyerek devam eden Erdoğan bu iddiasını şu ilginç ifadelerle sürdürdü: “Hitler Almanyası’na baktığımızda da bunu görürsünüz. Başka ülkelerde de görürsünüz. Yeter ki bütün mesele başkanlık sisteminin uygulamasında halkını rahatsız eden bir yapısı olmasın.”

Başkanlık sistemi uygulamasının parlamenter demokrasiye göre daha başarılı olduğunu savunan Erdoğan, “Şu anda da ‘Başkanlık sistemleri de A’dan Z’ye pirüpaktır’ diyemeyiz ama diğerlerine kıyasla baktığımız zaman parlamenter demokrasiye göre daha başarılı olduklarını görüyoruz. Gelişmiş ülkelerin kahir ekseriyetinde başkanlık sistemini olduğunu görüyoruz. ABD’deki sistem partili başkanlık sistemidir. Başkan partisinden ne yapmıyor, kopmuyor, arkasında yine ne var, partisi var. Bunu görüyorsunuz. Şu anda bizdeki yapı öyle mi, değil” dedi.

GÖRMEZDEN GELDİLER 
Erdoğan’ın ‘üniter başkanlık sistemi’ne dair verdiği örnek, bütün açıklamalarının manşetlere taşındığı yandaş gazeteler tarafından görmezden gelindi. Anadolu Ajansı da Erdoğan’ın örneğine haberinde yer vermedi. Anaakım medya da Erdoğan’ın bu akıllara zarar örneğini 1. Sayfalarına almaya değer görmedi.

‘Üniter başkanlık sistemi’ önerisi ilk kez Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından gündeme getirilmişti. CHP ile yaptığı görüşme ardından bu öneriyi sunan Davutoğlu, 30 Ocak’ta katıldığı programda şöyle konuşmuştu: “Şöyle bir şey doğru değil, ‘başkanlık sistemi diktatörlüğe yol açıyor, başkanlık sistemi federal bir yapıyla ülkeyi böler.’ Ya başkanlık sistemi federalizmle doğrudan alakalı değil ki, Almanya’da parlamenter sistem var, federal sistem var. Yani mutlaka parlamenter sistemin federal olması diye bir şey yok. Dolayısıyla üniter devletlerde başkanlık sistemi olabilir.”

KİM NE DEDİ?

Niyetinin dışavurumu
Prof. Dr. İbrahim Özden Kaboğlu (Anayasa Profesörü):
 
Anayasa için değil, başkanlık için anayasayı empoze ediyor. Bunu da her fırsatta değerlendirmeye çalışıyor. Bu bir dayatmadır. Kendi gücüyle, devlet ve Cumhurbaşkanlığı gücüyle bunu.

Hitler’den örnek vermesi ilgili kişinin özendiği rejim tanımı olarak görülmeli. Hitler’i bir örnek olarak göstermesi bile bir niyetin, düşüncenin dışavurumu olarak görülebilir. Cumhurbaşkanı’nın iradesini ortaya koyması bakımından çok çarpıcı bir durum.

‘Başkanlık sitemi le daha güçlü oluruz’ diyor, fakat bu rejimde Türkiye’yi bu kadar tehlikeli bir hale sokan kişinin, daha serbest olması durumunda ne tür felaketlere sürükleyebileceğini de dile getirmiş oluyor. Hele hele Hitler örneğini vermekle belki de tehlikenin boyutlarını, diktatör olduğunu söyleyenlere karşı geliştirdiği ‘değilim’ söylemini de kendisi çürütmüş oluyor. İlginç ve ibret verici bir açıklama.

Kendisiyle eşleşen profili itiraf etti
Ömer Faruk Eminağaoğlu (Yargıç-Eski YARSAV Başkanı):

Hitler de Erdoğan gibi sandıktan çıkmıştı hem de % 40’larla. Ama sandıktan çıkmak tek başına bir anlam ifade etmiyordu. Çünkü demokrasi için sandık yanında demokratik ortam ve bu ortamda da kullanılan hak ve özgürlükler gerekiyordu. Demokrasi olmayınca, sandıktan çıkan irade, çoğunluğun baskısına dönüşüyordu. O çoğunluğa dayalı yönetimi denetleyen bir hukuk da olmayınca, kamu gücü silah haline geliyordu. İşte bu anlayış 2’nci dünya savaşını yarattı. Bir dünya felaketini doğurdu. Erdoğan da, sandık dışında hiç bir şeyi önemsemediğini her zaman göstermektedir. Erdoğan yeter ki bir şekilde sandıktan çıkayım diyerek, bunun dışında hiç bir şeyi önemsemediğini açıkça ortaya koyarak, kendi başkanlığı için gerekiyorsa dünyaya yeni bir felaket açmaktan geri durmayacağını, kendisiyle eşleşen profilin de Hitler profili olduğunu açıkça itiraf etmiştir.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)