• BIST 102.410
 • Altın 186,954
 • Dolar 4,4877
 • Euro 5,2816
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 22 °C
 • Adana 23 °C
 • Antalya 25 °C

Birleşik Haziran Hareketi laik eğitim için çağrı yaptı

Birleşik Haziran Hareketi laik eğitim için çağrı yaptı
'Zorunlu din derslerinin kaldırılması ve imam hatipleştirilmeye son verilmesi talebini birlikte dillendirelim.'

Birleşik Haziran Hareketi (HAZİRAN) 'laik eğitim için ayağa kalkma'  çağrısı yaptı. HAZİRAN'ın laik eğitim çağrısında 'Çocuklarımızı ortaçağ karanlığına teslim etmemek için gelin birlikte yürüyelim' denildi. AKP'nin yeni rejim oluşturmasına yönelik inşa faaliyetlerinde eğitim alanının önemli rol aldığı vurgulanarak,  'Varılan noktada, laik, bilimsel eğitimden söz etmek mümkün değildir' denildi. 

HAZİRAN'ın açıklaması şu şekilde;

Haziran, laiklik için ayağa kalkmaya çağırıyor
En son söyleyeceğimizi en baştan söyleyelim: Çok sayıda eğitim kurumu bilimin öğretildiği mekanlar olmaktan çıkarılarak ibadethanelere dönüştürülmüştür. Varılan noktada, laik, bilimsel eğitimden söz etmek mümkün değildir.

Bugün "laikliğin kazanılması" görevi ile karşı karşıyayız.

Biliniyor, bizzat muktedirin kendisi söyledi: "dindar ve kindar" bir nesil yaratmak istiyorlardı; yarattılar. Adım adım bugüne gelindi. AKP'nin yeni bir rejim oluşturulmasına yönelik inşa faaliyetinde, eğitimde yapılan düzenlemeler, özelde 4+4+4 sistemi ve imam hatipleştirme önemli bir rol oynadı. 

Parasız ve kamusal eğitim her bireyin doğuştan edinmiş olduğu bir hak iken, mevcut fırsat eşitsizliğini daha da derinleştiren uygulamalara yol verildi. Parası olanlar özel okullara yönlendirilirken emeğiyle geçinen yoksul kesimin çocukları, kırk katır mı kırk satır mı açmazında imam hatiplere mahkum edildi. 

Artarda yapılan yasa değişiklikleriyle eğitimde taşeronlaşmanın önü açıldı. Biat etmeyip hak arayan eğitim emekçileri kovuşturmaya uğradı, tehdit edildi, açığa alındı. Yetmedi; öğretmenler Yeni Cami önünde bekleyen güvercinlere benzetilerek aşağılandı, yeri geldi azarlandı, itibarsızlaştırıldı.

"Değerler Eğitimi" adı altında, bir inanç grubunun değerleri başta Aleviler olmak üzere farklı inanç kesimlerine dayatıldı. Bu ailelerin çocukları eğitim sistemi üzerinden Sünni İslam’ıöğrenmeye zorlandı; baskıya, ayrımcılığa maruz bırakılarak ötekileştirildi.

"Eleme" ve "seçme" hedefli sınav sisteminin birer türevi olan, bir süre sonra "icat eden"in de ne olduğunu unuttuğu TEOG, YGS, LYS ve ALES gibi sınavlarla öğrenciler bunaltıldı; şehvet duymakla meşgul zihinlerin, "sehven oldu" diyerek üstünü örtmeye çalıştığı yanlışların bedeli yüz binlerce öğrenciye ödetildi. "Sınav"a endeksli eğitim anlayışı çok sayıda çocuğun psikolojisinin bozulmasına, travmalara, intiharlara neden oldu.

4+4+4 eğitimi uygulamasıyla çok sayıda kız çocuğunun okumasının önü kapatıldı; çocuk gelin ve çocuk işçi sayısının artmasına uygun ortam hazırlandı.

Karma eğitime alternatif olarak imam hatipler eliyle uygulamaya sokulan cinsiyetçi eğitim, sübyan okulları marifetiyle üç yaşındaki çocuklara kadar taşındı. İslami hayatın gereksindiği rol model üzerinden tarif edilen "ümmete anne yetiştirme" anlayışıyla küçücük kız çocuklarına gelinlik giydirildi, toplu Kur'an okuma, namaz kıldırma seanslarıyla körpe beyinler örselendi.

Zorunlu din dersleri kaldırılsın, imam hatipler kapatılsın!

AKP iktidarı sadece kamuya ait değerleri çalmıyor, sadece parklarımızı, ormanlarımızı ve derelerimizi tarumar etmiyor; eğitim alanındaki gerici uygulamalarıyla çocuklarımızın geleceğini de çalmaya, bu toplumun aydınlanmacı birikimini de darmadağın etmeye çalışıyor.

Bu ülkenin tüm çocukları ayrımsız bizim çocuklarımızdır. Bu ülkenin aydınlık bir dünya talebinin künyesine kayıtlı tüm kazanımları bizim kazanımlarımızdır.

Çağrımız, yarını birlikte kuracağımız tüm halkımızadır, tüm devrimci, demokrat, laik, aydınlanmacı insanlaradır: 

Çocuklarının geleceğinden endişe duyan veliler; güvencesiz iş koşullarında çalışmaya zorlanan öğretmenler; ezilen, dışlanan, yok sayılan tüm dil, inanç ve kimlik sahipleri:

Gelin! Omuz verin! 

Zorunlu din derslerinin kaldırılması ve imam hatipleştirilmeye son verilmesi talebini birlikte dillendirelim.

Kamusal, eşit, ücretsiz ve anadilinde eğitim anlayışından hareketle laik ve bilimsel eğitim mücadelesini birlikte yükseltelim.

Çocuklarımızı ortaçağ karanlığına teslim etmemek için gelin birlikte yürüyelim.

Laik ve bilimsel eğitim mücadelesi aynı zamanda demokrasi, eşitlik ve özgürlük mücadelesidir.

Gelin laik ve bilimsel eğitim için birlikte ayağa kalkalım!


BİRLEŞİK HAZİRAN HAREKETİ

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)