• BIST 116.316
 • Altın 161,452
 • Dolar 3,7869
 • Euro 4,6634
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 2 °C
 • İzmir 11 °C
 • Adana 14 °C
 • Antalya 12 °C

Birleşik Kamu-İş, Başbakanlık genelgesinin iptali için dava açtı

Birleşik Kamu-İş, Başbakanlık genelgesinin iptali için dava açtı
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, “Milli Güvenliği Tehdit Eden Örgüt ve Yapılarla İrtibatlı Kamu Çalışanları Hakkında” başlıklı genelgenin iptali için dava açtı.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, Başbakanlık tarafından yayınlanan “Milli Güvenliği Tehdit Eden Örgüt ve Yapılarla İrtibatlı Kamu Çalışanları Hakkında” başlıklı genelgenin iptali için Danıştay’a dava açtı. 

Konuyla ilgili Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu MYK üyesi Semra Pektopal  tarafından yapılan açıklamada şunlar ifade edildi: "Genelgede yer alan 'legal görünüm' içinde bile olsa kamu çalışanları, kanunların suç saydığı eylemleri işlemek amacıyla kurulan örgüt veya yapılarla hiçbir şekilde ilişki içine giremez; bu yönde faaliyet gösteren herhangi bir harekete, gruplaşmaya, teşekküle veya derneğe katılamaz” denmek suretiyle; Anayasal bir hak idari işlemle ortadan kaldırılmıştır. Anayasanın hakkın sınırlanması için şart koştuğu 'kanun ile sınırlama' koşulu ihlal edilmiş, Anayasanın bir derneği ya da derneğin faaliyetlerini yasaklama konusunda aradığı 'hakim kararı' koşulu yok sayılmıştır."

Genelge ile idarenin hem yasama, hem de yargı yetkisini, anayasaya aykırı biçimde gasp ederek fonksiyon gaspı içine girdiği vurgulanan açıklamada şöyle denildi: "Genelgede yer alan 'legal görünüm altındaki illegal faaliyet' deyiminden neyin murat edildiği nesnel olarak da somut olarak da belirsiz. Bu belirsizliğin siyasal iktidarın ideolojik yorumlarıyla doldurulmasına cevaz verilmesi, zaten aşınmış olan hukuk devletinin tümüyle yok edilmesi anlamına gelir. Zira burada idare, bir 'illegalite' tanımlaması yapmamakta ve bunu yapmadan legal alanı illegaliyete bağlamaktadır. 'Hangi legal alan?', 'hangi illegal alan?', 'kamu görevlisi legal olmasına rağmen hangi legal alanlardan uzak durmalıdır?', 'kamu görevlisi legal alanın arkasında bir illegal güç olduğunu nasıl bilebilir?' gibi soruların düzenleyici işlemde hiçbir karşılığı olmadığı gibi; idare yasaklama koyduğu alanın legal olduğunu bilmekte ve kabul etmekte, ancak bunun aslında 'illegal faaliyet' olduğunu hükme bağlamaktadır.” 

Semra Pektopal, "Genelge, kamu çalışanlarının “dernek, teşekkül, gruplaşma”sına sınırlama getiren ve dahi bu hakkı gasp eden bir genelgedir. Konfederasyonumuz kamu çalışanlarını temsil eden bir sendikal konfederasyondur. AİHS hükümleri ve yerleşik AİHM kararları uyarınca “sendikal haklar”, “dernekleşme hakkı” kapsamındadır. Ve dahi genelgeden kastedilen “teşekkül” ya da “gruplaşma” deyimlerinin sendikayı da içine alacak biçimde yorumlanması açık riski mevcuttur. Dolayısıyla AKP iktidarının her an sendikaları da “terörist” ilan etmesi işten bile değildir.

Bu hukuksuzluğa karşı konfederasyonumuz, genelgenin iptali ve yürütmesinin durdurulması amacıyla Danıştay’da dava açmıştır.

Kamu emekçilerinin haklarına yönelen her saldırıya karşı mücadelemiz sürecektir" dedi. 

Açıklamada, yayınlanan genelge ile sendiklaşmanın da terör faaliyeti sayılabileceği belirtildi. 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)