• BIST 115.147
 • Altın 163,118
 • Dolar 3,8058
 • Euro 4,6547
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 6 °C
 • İzmir 13 °C
 • Adana 12 °C
 • Antalya 15 °C

Blatter ve Platini'ye 8 yıl ceza

FIFA Etik Kurulu, Blatter ve Platini'yi 8 yıl futboldan men etti.

FIFA Etik Komitesi, FIFA Başkanı Sepp Blatter ile UEFA Başkanı Michel Platini'ye 8 yıl futboldan men cezası verdi. Soruşturmanın akıbetini 'açıklanamayan' 2 milyon dolar belirledi. Blatter’in Platini’ye verdiği 2 milyon doların sebebinin ve kaynağın konusunda yapılan savunmalar inandırıcı bulunmadı. 

FIFA Etik Komitesi, FIFA Başkanı Sepp Blatter ile UEFA Başkanı Michel Platini'ye 8 yıl futboldan men cezası verdi.

FIFA Etik Komitesi, dünya futbolunu sarsan FIFA ve UEFA'daki yolsuzluk dosyası ile ilgili kararını verdi. Kurul, 20'ye yakın FIFA yetkilisinin tutuklandığı yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarına adları karışan FIFA Başkanı Sepp Blatter ile UEFA Başkanı Michel Platini'ye 8'er yıl futboldan men cezası verdi.

Yıllarca dünya futboluna hükmeden Blatter ve Platini, 8 yıl boyunca futbolla ilgili en ufak bir organizasyonda dahi yer alamayacaklar.

BLATTER: MEDYA BENDEN ÖNCE ÖĞRENDİ

FIFA Etik Komitesi'nin Blatter ve UEFA Başkanı Michel Platini'ye sekiz yıl futboldan men cezası vermesi sonrasında İsviçre'nin Zürih kentinde düzenlediği basın toplantısında Blatter, "Medya cezamı benden daha önce öğrendi" eleştirisinde bulundu.

Blatter, "Çok üzgünüm. FIFA başkanı olarak suçlu haline geldim. 40 senedir FIFA'ya hizmet ediyorum onun için üzgünüm ve kendim için üzgünüm çünkü bana insancıl davranılmadı" ifadelerini kullandı.

"İKNA ETTİK ZANNEDİYORDUM"
"FIFA Etik Komitesi'ni Platini'ye yapılan ödemeler hakkında ikna ettiğimizi düşünüyordum" diyen Blatter, "Platini ile centilmence bir anlaşma vardı. Platini bana geldi ve FIFA için çalışmak istediğini söyledi ve 'ben pahalı bir adamım' dedi ve ben de tamam dedim. Ama onlar böyle bir anlaşmanın varlığını inkar ediyorlar" şeklinde konuştu.

"YALANCI DİYORLAR"
Platini ile yapılan bir anlaşma çerçevesinde Platini'ye 2 milyon İsviçre frangı ödeme yapıldığını söyleyen Blatter, "'Bu bir hediye' dediler 'yolsuzluk' olarak değerlendirdiler. Bu ödeme FIFA'nın kayıtlarında da var. Niçin men edildiğimi anlamakta zorluk çekiyorum. Platini ve bana yalancı diyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

"CAS'A GİDECEĞİZ"
Blatter, "Bir kez daha derhal FIFA Temyiz Komitesi, İsviçre Mahkemesi ve CAS'a gideceğiz. İsviçre vatandaşıyım ve İsviçre hukukunda sekiz yıl boyunca futboldan men cezası alamazsınız. Bunun için büyük bir suç işlemiş olmanız gerekiyor" dedi.

FIFA Etik Kurulu, Platini ve Blatter'in ulusal ve uluslararası düzeyde futbolla bağlantılı organizasyonlarda sekizer yıl boyunca yer almasına yasak getirdi.

FIFA, soruşturmanın ve verilen men cezalarının nedeni olarak Blatter tarafından Şubat 2011'de Platini'ye yapılan 2 milyon İsviçre frangı ödemenin hiçbir yazılı yasal dayanağının bulunmamasını gösterdi.

Blatter ayrıca 50 bin İsviçre frangı (yaklaşık 50 bin dolar), Platini de 80 bin İsviçre frangı (80 bin dolar) para cezasına çarptırıldı.

Platini, 26 Şubat 2016'da İsviçre'nin Zürih kentinde yapılacak FIFA başkanlık seçiminde başkan adayı olamayacak. Blatter ise seçim öncesinde FIFA başkanlığı pozisyonunda olamayacak.

FIFA, yolsuzluk operasyonu kapsamında Blatter ve Platini'ye geçici olarak verdiği futboldan 90 gün men cezası için yapılan itirazları geçen ay reddetmişti.

ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey yöneticileri 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. Blatter, 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede 5. kez başkanlığa seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da İsviçreli spor adamı, seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı.

İsviçre Savcılığı tarafından 25 Eylül'de hakkında soruşturma açılan Blatter'in ifadesi alınmış ve ofisindeki verilere el konulmuş, Platini'nin de konuyla ilgili bilgisine başvurulmuştu

FIFA Etik Kurulu daha önce Blatter ve Platini'ye daha önce 90'ar gün geçici olarak futboldan men cezası vermişti.

Kurul ayrıca, Blatter'e 50 bin, Platini'ye de 80 bin İsviçre Frankı para cezasına çarptırdı.

ABD ve İsviçre'de yürütülen soruşturmaları kapsamında İsviçre Adalet Bakanlığı geçtiğimiz hafta FIFA ile bağlantılı tüm banka hesaplarını dondurmuştu.

PLATINI'NİN FIFA BAŞKANLIĞI HAYALLERİ BİTTİ
FIFA Etik Kurulu'nun bu kararının ardından, 26 Şubat 2016'da yapılacak FIFA Başkanlığı seçiminde aday olmayı planlayan Michel Platini'nin başkanlık hayalleri tamamen bitmiş oldu. 

Bundan sonraki süreçte Sepp Blatter ve Michel Platini'nin, cezalara itiraz hakları bulunuyor.

SEBEBİ AÇIKLANAMAYAN 2 MİLYON DOLAR YAKTI
Soruşturmanın akıbetini ise açıklanamayan 2 milyon dolar belirledi. Blatter’in Platini’ye verdiği iddia edilen 2 milyon doların soruşturma boyunca açıklanamaması ve “teknik danışmanlık” adı altında belirtilmesi inandırıcılık sağlamadı. Olayın 50 sayfalık bir konuya dönüşmesi, sahte muhasebe kayıtları ve anlaşmanın hiçbir yazılı dayanağının olmaması da cezayı belirleyen faktörlerin başında yer aldı.

NE OLMUŞTU? 
ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey yöneticileri 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. Blatter, 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede 5. kez başkanlığa seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da İsviçreli spor adamı, seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı. İsviçre Savcılığı tarafından 25 Eylül'de hakkında soruşturma açılan Blatter'in ifadesi alınmış ve ofisindeki verilere el konulmuş, Platini'nin de konuyla ilgili bilgisine başvurulmuştu.

FIFA’DA NELER YAŞANDI?

-23 Ocak 2015: FIFA’yı önce uyaran Sony, Emirates, Castrol, Continental ve Johnson&Johnson yaşanan olumsuz olayların ardından sponsorluklarını çekti. Futbolun merkezi 1 milyar Euro zarara uğradı.

-25 Mayıs 2015: Platini, beklenmedik bir şekilde, FIFA Başkanlık seçiminde Prens Ali’ye destek verdi.

-27 Mayıs 2015: İsviçre polisi, FIFA başkan vekillerinden Jefrrey Webb ile birlikte 9 kişiyi daha gözaltına altı. FIFA binasındaki resmi evraklara el konuldu.

-28 Mayıs 2015: UEFA, FIFA’da yapılacak bir seçimin riskli olduğunu öne sürerek başkanlık seçiminin ertelenmesini istedi.

-29 Mayıs 2015: FIFA Kongresi’nde konuşan Blatter, yaşananlardan dolayı herkesten özür diledi.

-30 Mayıs 2015: Başkanlık seçimini kazanan Blatter, operasyonu başlatan ABD’yi hedef alan açıklamalarda bulundu.

-2 Haziran 2015: FIFA’nın revizyona ihtiyacını söyleyen Sepp Blatter, görevinden istifa etti.

-3 Haziran 2015: Sepp Blatter, olağanüstü seçim kararı aldı.

-3 Haziran 2015: FIFA’nın eski İcra Kurulu üyelerinden Chuck Blazer, 1998 ve 2010 Dünya Kupaları için rüşvet aldıklarını itiraf etti.

-20 Temmuz 2015: FIFA Yönetim Kurulu toplantısına giren komedyen Simon Brodkin, Blatter'in üstüne bir tomar sahte para fırlattı.

-29 Temmuz 2015: UEFA Başkanı Platini, FIFA başkanlık adaylığını açıkladı.

-14 Ağustos 2015: Platini, Blatter’in aday olması halinde hapse göndermekle tehdit etti.

-8 Ekim 2015: Blatter ve Platini’nin görevleri askıya alındı.

-12 Kasım 2015: Futboldan 90 gün men cezası alan Platini ve Blatter’in adaylıkları onanmadı. FIFA Temyiz Kurulu da yapılan itirazları reddetti.

-3 Aralık 2015: Zürih'teki Baur au Lac Otel'ine yapılan baskında Karayipler Futbol Konfederasyonu Başkanı Alfredo Hawit ile Güney Amerika Futbol Konfederasyonu Başkanı Juan Angel Napout gözaltına alındı.

-4 Aralık 2015: ABD Adalet Bakanlığı tehdit ve şantaj yoluyla para elde etme, elektronik dolandırıcılık, kara para aklama suçlamalarıyla FIFA'nın eski ve mevcut 16 yetkilisi hakkında soruşturma açıldığını açıkladı.

-11 Aralık 2015: CAS, Platini’nin 90 günlük mahrumiyet cezasına yaptığı itirazı reddetti.

-16 Aralık 2015: Platini, FIFA İç Adalet Kurulu'na vermesi gereken savunmasına katılmayacağını duyurdu.

-21 Aralık 2015: Platini ve Blatter’e 8 yıl futboldan men cezası verildi. Her iki başkana ayrıca para cezası verildi.

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)