• BIST 79.431
 • Altın 126,432
 • Dolar 3,0980
 • Euro 3,3824
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 9 °C
 • İzmir 18 °C
 • Adana 26 °C
 • Antalya 23 °C

Bombalar patlarken neden insanlar Survivor izliyor?

Hayri CEM

Ülkemiz vatandaşlarının büyük çoğunluğunun uzman olduğu üç konu vardır; futbol teknik direktörlüğü, TV eleştirmenliği ve politika. Bu üç konuda herkesin söyleyeceği çok önemli şeyler vardır.

Konu futbolsa, sahaya çıkan kadrodan, uygulanan taktiğe kadar her zaman teknik direktör haksız, vatandaşımız haklıdır. En iyi kadroyu, en iyi taktiği, en iyi transferi hep vatandaşımız bilir. Hatta kulübü bile en iyi onlar yönetirler.

Politika en önemli uzmanlıklarıdır. Herkes bir şeyleri eleştirir ve öneriler geliştirir. Kahvehanelerde, meyhanelerde, iş yerlerinde, hararetle politik analizler yapılıp, ülke kurtarılır. Herkes kendi geliştirdiği tezlerin mükemmelliği ile övünür. Bu tezlerin karşısında olanların bazılarının “sığ”, bazılarını ise “angut” olduğunu düşünür. Ama kesinlikle hiçbir siyasi partiye ya da derneğe üye olup, düşüncelerini o platformlarda paylaşmayı aklına bile getirmez.

TV’de ise çok farklı bir davranış alışkanlığı söz konusudur; anket yaptığınızda vatandaşımızın büyük bir çoğunluğunun, haber kanallarını ve belgeselleri izlediği sonucu ortaya çıkar. TV rating’lerine baktığımızda ise bu kanalların en az rating alan kanallar olduğunu görürüz.

Yine en nefret edilen programlar, evlilik programları ve BBG gibi “röntgencilik” programlarıdır. Ama herkes bu programları konuşur. Rating sıralamasında en tepede yer alan bu tarz programları halkımız sadece “eleştirmek” amacıyla izler.

Son günlerde Acun Ilıcalı’nın sunduğu Survivor adlı program da bu kategoride yer alıyor. Hem nefret ediliyor hem de en çok izlenen program oluyor. Türkiye’ye TV rating ölçümlerini getiren kişi olarak programın içeriği ile ilgili benim de söyleyecek şeylerim var ama lafı getirmek istediğim yer başka; son zamanlarda, bu programla birlikte, programın izleyicileri de hedef tahtası haline geldiler.

Özellikle bombaların art arda patladığı son günlerde bu programın rating sıralamasında birinci çıkması eleştirilerin dozunu artırıyor. Siyasiler, TV yorumcuları, köşe yazarları, sosyal medyanın ‘duyarlı’ vatandaşları Survivor izleyen herkesi düşük IQ’lu, duyarsız insanlar olarak tanımlayıp, aşağılıyorlar. İşin en kolayı bu zaten; düşünme, açıklamaya çalışma, küfret, aşağıla, olsun bitsin!

Neden insanlar Survivor izliyor olabilir, özellikle de insanların vahşice katledildiği gecelerde?  Bu soruyla ilgili elbette benim de kafamda bazı yanıtlar var ama bunlar araştırma sonuçlarına dayanan somut veriler olmadığından kamuoyunda paylaşmak istemiyorum. Bunun yerine kafamdaki soruları paylaşmak istiyorum. Survivor izleyenlere sallamadan önce aşağıdaki sorulara cevap arasak, elde edilecek sonuçlara göre bu insanları yargılayıp, mahkum etsek daha iyi (ya da adil) olmaz mı?

* TV kanallarının büyük bir kısmının yandaş medya tarafından satın alınması acaba programların içerik zenginliğini yok mu etti?

* Yandaş medyanın tekdüze haberciliği insanları sıkıyor olabilir mi?

* TV Haberlerinde, en çok nefret edilen kişilere çok uzun süre yer verilmesi izleyiciyi Survivor tarzı programlara kaçırıyor mu?

* Ratingleri sıralamasına bakarsanız, TV Ana Haber’lerinin bazılarının düzenli olarak en çok izlenen programlar sıralamasında ilk 10’da, hatta ilk 5’te yer aldığını görürüz. Kimse, rating sıralamasında ilk 10’nun, hatta ilk 5’in tamamının Ana Haber Programlarından oluşmasını beklemesin. Dünyada böyle bir örnek yok. O zaman Survivor türü programların üst sıralarda yer alması anormal mi?

* 13 Mart katliamı gecesi saat 18:00-20:00 arasında en çok seyredilen programlar sıralamasında, değişik TV kanallarının Ana Haber programları üst sıraları işgal etmiş gözüküyor. Survivor’a kaçış ise o gece saat 20:40’tan sonra başlamış. 19 Mart katliamında da aynı şeyler yaşanmış. Gündüz haber kanalları arasında dolaşan TV izleyicileri, akşam Ana Haber bültenlerini izleyip, sonra Survivor izlemeye gitmişler.

* 19 Mart tarihinde izlenme oranları sıralamasında Survivor birinci sırada ama ShowTV ile Fox’un Ana Haber programları da ikinci ve üçüncü sıralarda yer alıyor. Acaba getirilen yayın yasakları yüzünden, TV haber merkezlerinin zaman doldurmak için lafı sürekli uzatıp, iki dakikada söyleyecekleri şeyi saatlerce tekrar etmek zorunda kalmaları, Survivor tarzı programların izlenmesini artırıyor mu?

* Tartışma programlarına katılan ve yorum yapan sunucular ve katılımcılar yeterli bilgiye sahip mi, yoksa laf olsun torba dolsun, diye mi konuşuyorlar?

* Dünya literatüründe televizyonculuk tarifi; “Televizyon bir eğlence işidir” şeklinde yapılır. Yeteri kadar detaylı ve tarafsız haber alamayan TV izleyicisinin eğlence programlarına yönelmesi bir ihanet midir?

Bu soruları artırmak mümkün, ancak bu kadarına alınacak cevaplar bile Survivor izleyicisini ‘ipten’ alabilir. Amacım Survivor programını aklamak değil, o programı izlemek zorunda kalan insanları zan altından kurtarmak. 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Yazarın Diğer Yazıları
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.