• BIST 101.090
 • Altın 200,828
 • Dolar 4,7878
 • Euro 5,6116
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 22 °C
 • Adana 26 °C
 • Antalya 25 °C

Bozdağ'dan Danıştay Başsavcısına türban tepkisi

Bozdağ'dan Danıştay Başsavcısına türban tepkisi
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ortaokullar için türban serbestliğinin iptalini isteyen Danıştay Başsavcılığı'na tepki gösterdi.

Ortaokul ve liseler ile çok programlı liselerde başörtüsü serbestliğini getiren yönetmeliğin iptalini isteyen Danıştay Başsavcılığı’na, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan tepki geldi.

Danıştay savcısı’nın ortaöğretimde başörtüsü serbestliği getiren yönetmelik hükmünün iptali isteminin, Çocuk Hakları Sözleşmesine ve anayasaya aykırı olduğunu ileri süren Bekir Bozdağ, “Danıştay savcısı belli ki “Çocuk Hakları Sözleşmesini” okumamış ya da ideolojisi, okuduğunu anlamasını engellemiş olabilir.” dedi. Konuyla ilgili Twitter’dan açıklamalarda bulunan Bozdağ şunları yazdı:

“Danıştay savcısı’nın ortaöğretimde başörtüsü serbestliği getiren yönetmelik hükmünün iptali istemi,ÇH Sözleşmesine/anayasaya aykırıdır. Çocuk Hakları Sözleşmesi, başörtüsü yasağına gerekçe yapılmaz/yapılamaz. Aksine, başörtüsü serbestliğine gerekçe ve dayanak oluşturur. Danıştay savcısı belliki “Çocuk Hakları Sözleşmesini” okumamış ya da ideolojisi, okuduğunu anlamasını engellemiş olabilir. Çocuk Hakları Sözleşmesinin ilgili maddelerini aynen yazıyorum.Savcının haklı olup olmadığına siz karar verin.İşte sözleşme hükümleri: “Taraf devletler,çocuğun düşünce, vicdan ve din özgürlükleri hakkına saygı gösterirler.”(Md.14/1) “Taraf Devletler, ana–babanın ve gerekiyorsa yasalvasilerin; …çocuğa yol gösterme konusundaki hak ve ödevlerine, saygı gösterirler(Md.14/2) “…Çözümler düşünülürken, …çocuğun etnik, dinsel, kültürel ve dil kimliğine gereken saygı gösterilecektir.”(Md.20/3) “Her çocuğun özel yaşantısına, aile ,konut ve iletişimine keyfi ya da haksız bir biçimde müdahale yapılamayacağı gibi…”(Md.16/1) “…onur ve itibarına da haksız olarak saldırılamaz.”(Md.16/1) “Çocuğun bu tür müdahale ve saldırılara karşı yasa tarafından korunmaya hakkı var.”(Md.16/1-2) Sözleşme; her çocuğun özel yaşantısı, ailesiyle ilişkisi, onur ve itibarının haksız müdahalelere karşı yasayla korunmasını hak olarak görür. Çocuk Hakları Sözleşmesine göre ortaöğretimde çocuğun din ve vicdan hürriyeti gereği başörtüsü takması tartışmasız bir insan hakkıdır. Yine Sözleşmeye göre her çocuğun özel hayatı, ailesiyle ilişkisi, onur ve itibarının haksız müdahalelere karşı yasayla korunma hakkı vardır. Sonuç olarak Çocuk Hakları Sözleşmesi,çocuğun başörtüsü takma yasağının değil; çocuğun başörtüsü takma hakkının tartışmasız bir delilidir. Çocuk Hakları Sözleşmesinin bu hükümleri, çocukların din ve vicdan özgürlüğüne, inancını açıklama özgürlüğüne saygıyı esas almaktadır.”

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)