• BIST 116.351
 • Altın 166,046
 • Dolar 3,9370
 • Euro 4,8405
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 18 °C
 • Adana 21 °C
 • Antalya 19 °C

Çamura batan Pelikan debeleniyor

Doğan YURDAKUL

Bizler 1 Kasım seçimlerinden bu yana AKP içinde “taht oyunları” oynandığını, Davutoğlu’na karşı “saray darbesi” tezgahlandığını anlatmaya çalışıyoruz. Biz bunları yazdıkça,  iktidarın besleme kalemleri hep birlikte bu söylenenlerin “spekülasyon” olduğu kuru gürültüsünü çıkarıyorlardı. Çünkü yakın zamana kadar onlar için “kol kırılır yen içinde kalır”dı.

Ne olduysa oldu, bu “taht oyunları” birdenbire su yüzüne çıktı ve yandaş medyanın yayın organları Erdoğan-Davutoğlu çekişmesinde “taraf” oluverdiler. Aynen, bir zamanlar ortak oldukları cemaati deşifre edenlere saldırıp, daha sonra “öküz ölüp ortaklık bitince” geri dönüp, cemaati “paralel” ilan etmeleri gibi.

ANLAMAK İSTİYORSAN MEDYAYA BAK

Zamanınız varsa ve sıkılmazsanız “havuz medyasının” nasıl göbeğinden bölündüğüne bir göz atıverin. Patronlardan söz edeceksek, bir zamanların “Maocu”su şimdilerde kimilerinin Şems Ethem dediği Ethem Sancak’ın yayın organları birtaraf, Albayrakların ve Kiler grubunun yayın organları başka bir taraf. Yayın organlarından söz edeceksek, Yeni Şafak, Karar, Yeni Yüzyıl vs. bir taraf. Sabah, Akşam, Star vs. başka bir taraf.

Erdoğan ile başı dertte olan Doğan Medya'yı da unutmayalım. İktidar kavgası olur da onlar yerlerinde dururlar mı? Durmazlar. İlk hamleleri Davutoğlu ekibinden Abdülkadir Selvi’yi transfer etmek oldu. Yeni Şafak takımının onca okunan yazarından vazgeçmesinin nedeni neydi? Davutoğlu kliğinin sesinin daha çok satan bir yerde duyulmasıydı. Erdoğan ile başı dertte olan Doğan Medya, bu işe “mal bulmuş mağribi” gibi atladı. Doğan gurubunun Saray’a yaranmak için eskiden transfer ettiği Akif Beki ise henüz yerini belli etmiyor ama Erdoğan’a hafiften çakıyor. Çünkü patron Erdoğan’ın gidici olduğuna inanıyor. Beki-Selvi dengesi, Doğan Medya’nın “tavşana kaç, tazıya tut” politikasının devamıdır.

PELİKAN DOSYASI

AKP içindeki çatışmalarda, nasıl olduysa “pelikan” adlıbir blog devreye girdi. Davutoğlu’nu göndermek isteyen “Erdoğancılar” bu adla bir internet sitesi kurdular. Hollywood’dan esinlenmiş olabilirler mi, bilmem ama, Davutoğlu ekibi için hazırladıkları tuzak, o filmdeki  olaya oldukça benziyor. Denzel Washington ile Julia Roberts’in başrollerini oynadığı “Pelikan Dosyası” filmi, Amerikan “derin devleti” içindeki bazı anlaşmazlıkları anlatır. 

Bu benzetme,sanırım oldukça doğru bir yakıştırmadır. ABD’nin ilk Irak “müdahalesi” sırasında ekranlarda gördüğümüz, petrolle karışık çamurlarda debelenerek ölen okyanus kuşlarını anımsatıyor. Onlar bunu düşünmüş müdür bilmiyorum, ama sanki Davutoğlu’nun petrol (Ortadoğu) bataklığında boğulacağını çağrıştırıyor.

ETMESEYDİ TARİH TEKERRÜR… 

Davutoğlu taraftarları, birden bire, Özal-Mesut Yılmaz, Demirel-Tansu Çiller olaylarını anımsamaya başladılar (Abdülkadir Selvi, Hürriyet, 2 Mayıs 2016). O olayları bilirsiniz, lider Çankaya’ya (şimdi Beştepe Sarayı’na) çıkınca partisi bölünür, partinin içinden yeni bir grup onun yerini alır.

Eksik söylüyorlar. Yakın tarih bu olayın örnekleriyle doludur. Daha eskilere, Fatih’e, Kanuni’ye, Kösem Sultan’a, İkinci Mahmut’a, Tanzimat’a, Abdülhamit’e , Atatürk- İsmet Paşa- Celal Bayar’a, İsmet Paşa- Adnan Menderes’e, İsmet Paşa- Bülent Ecevit’e gitmelidirler. İktidar zor durumda kalınca kendi evlatlarını yer.

Kendileri iktidara gelmek amacıyla içinden çıktıkları Erbakan hareketini yediklerini ne çabuk unutuyorlar? Onlara çok sevdikleri Mehmet Akif’in bir sözünü anımsatayım: “Geçmişten adam hisse kaparmış... Ne masal şey! / Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi?/Tarih”i tekerrür diye ta’rif ediyorlar; / Hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi?”

Fizik kuralları siyaset için de geçerlidir. Çok baskı gören su, kapatıldığı yerden bir yolunu bulur, dışarı çıkar. Taht oyunları baskısı suyun bir yerden fışkırmasını zorluyor. Erdoğan iktidarı sallanıyor.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)