• BIST 116.432
 • Altın 165,995
 • Dolar 3,9266
 • Euro 4,8176
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 6 °C
 • İzmir 9 °C
 • Adana 17 °C
 • Antalya 14 °C

'Can Dündar benim sayemde yayın yönetmeni oldu!'

Bedri Baykam’ın köşe yazısı, geçen hafta olduğu gibi bu hafta da Cumhuriyet gazetesinde yer bulamadı. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a ateş püsküren Baykam; 'Dündar o koltuğa, dolaylı olarak, sayemde oturmuştu' dedi

Cumhuriyet Gazetesi yazarı ressam Bedri Baykam’ın köşe yazısı, geçen hafta olduğu gibi bu hafta da gazetede yer bulamadı. Gazete, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada; Baykam'ın 'aktif siyasete katıldığı' gerekçesiyle yazısının yayınlanmadığını belirtmişti. Baykam ise yaptığı açıklamayla bir kez daha yazı yollayacağını söylemişti. Ancak, geçen hafta yaptığı açıklamada belirttiği gibi bu hafta bir kez daha gazeteye yazısını yollayan Baykam'ın köşe yazısı bir kez daha Cumhuriyet'te yayınlanmadı. 

Bunun üzerine Baykam, blog sayfasında bugün kaleme aldığı ikinci bir cevap yazısıyla Cumhuriyet'e sert yanıt verdi. Yazısında, Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a ateş püsküren Baykam; "Dündar o koltuğa, dolaylı olarak, sayemde oturmuştu" dedi ve dün gazetede yer bulamayan köşe yazısını da blog sayfasında yayınladı. 

İşte, Baykam'ın o açıklamaları:

Geçen hafta Cumhuriyet'te uğradığım sansürden sonra, gerekçesinin elle, mantıkla tutulur bir yanı olmadığını net olarak gördüğüm bu absürd tavra karşı, bu hafta yazımı yine aynı saatte gazeteye yollayacağımı bildirdim. Ve yolladım da... Bu sabah gazeteyi elime alıp sayfamı açtığımda gördüm ki yine "ilan" haline gelmişim! Yazımdan eser yok, o sütunlarda icra dairelerinin "taşınmazın açık artırma ilanı" var. Aslında o sayfada ilan şık durmuyor, mizanpaj bozulmuş. Onun yerine, örneğin, bir Oral Çalışlar yazısı çok daha iyi gelirdi! Birazdan bu dediğimi daha iyi anlayacaksınız. 

GEÇEN HAFTA YAZDIKLARIM

Öncelikle hatırlatarak toparlayalım: Geçen hafta "Sevgili Gazetem Cumhuriyet'e Yanıt" başlıklı yazımda, Can Dündar'ın benim Kılıçdaroğlu'na ithaf ettiğim açık mektubu yayınlamamasının gerekçelerini ele alıp yanıtlamıştım. Hızla bunları hatırlarsak, Dündar adına üzgünüm, mızrak kılıfa sığmadı. Benim "CHP üyesi olduğum için gazete veya parti arasında seçim yapmam gerektiğini" söyleyen Dündar'a şu anda ne bir sıfatım, ne de bir başkan adaylığım olduğunu, ayrıca Mustafa Balbay'ın bu gazetede onca zamandır CHP milletvekili olarak yazdığını hatırlattım.

Şimdi kurultay sürecinde üç ay yazılarına ara vermiş olması, konumuz değil. Çünkü o "Genel Başkan Adayı", bu normal. Seçilemezse, yine Cumhuriyet'e dönecek. Demek ki, siyasetin göbeğinde Parlamento'da bir CHP milletvekili, adaylığından önce ve sonra Cumhuriyet'te hem de haftada 5 gün ilk sayfadan yazabiliyorsa, Bedri Baykam da herhalde haftada bir, salı günleri 16. sayfada yazabilir! Bu gerekçeyle aksini iddia eden mantıktan sınıfta kalır, bunu geçelim.

Burada bana söylenmek istenen, benim CHP sade üyeliğimin Balbay'ın milletvekilliğinden, 16. sayfa haftada bir yazılarımın da Balbay'ın ilk sayfadan haftada 5 yazılarından "daha ağır ve önemli" olduğu ise, bunu tabii ki kabul etmem mümkün değil, gülünç bir sav olur. Dündar o koltuğa, dolaylı olarak, sayemde oturmuştu!

Yine o yazıda hatırlattığım diğer bir nokta, Ağustos 2014'te yine Kılıçdaroğlu hakkında "Başkanlığı Bırakmanız İçin 11 Gerekçe Sayın Kılıçdaroğlu" başlıklı yazım Cumhuriyet'te sansüre uğrayınca, İcra Kurulu adına Sn. Akın Atalay bana özel telefon ederek ifade haklarıma engel olan sorumluların cezalandırılacağını bana bildirmiş, ardından da ertesi haftaki makalem "Cumhuriyet'ten özür" yazısı ile yayınlanmış, gazete bu hassasiyet nedeniyle Genel Yayın Yönetmeni ve Yazı İşleri Müdürünü görevden almıştı.

Şimdi ise 15 ay sonra, aynı gazetenin yeni Genel Yayın Yönetmeni kalkıp yine Kılıçdaroğlu hakkındaki bir yazımdan yola çıkarak beni sansürlemekle kalmıyor, yazılarımı toptan kaldırıyor! Tabii ben gazetenin İcra Kurulu'nun tutarlılığı ve ciddiyeti açısından yine bir özür telefonu ve yayınlanacak mektubu bekliyorum! Aksi takdirde bir CHP yazısı ile Genel Yayın Yönetmeni değişikliğine neden olduğu bildirilen bendeniz, bu sefer farklı bir CHP yazısı ile gazeteden uzaklaştırılmış olacağım! Bu kadar çelişkiyi basın dünyasında pek gördüğümü hatırlamıyorum. Umarım Akın Bey bugün veya yarın beni arayarak yine duruma el koyar! Uzun lafın kısası, Can Dündar'ın bahanesi, zayıf ötesi kötü ve tutarsız.

Ayrıca unutmasın ki, bir önceki Genel Yayın Yönetmeninin değişimi ve kendisinin o koltuğa oturuşu, bu anlattığım şekilde dolaylı olarak benim nedenimle yaşandı! Bu gazeteden gelen resmî tebliğ. Ha, birisi çıkıp diyebilir ki, "bu işin bahanesiydi"; orasını bilemem.

Bana söylenenleri ve yazılanları dikkatle ciddiye almak durumundayım ben. Bu nedenle resmî olarak gazetem Cumhuriyet'e güvenmekle yükümlüyüm. Resmî neden bu... Aksi bir durum varsa, birileri açıklar herhalde! Dün, pazartesi, Güray Öz'ün benim geçen haftaki "Sevgili Gazetem Cumhuriyet'e Yanıt" yazımı yayınlamadan savlarıma verdiği yanıt ise, çok havada kalıyor. Çünkü ne Akın Atalay'ın sözünü ettiğim Ağustos 2014 yanıtına, ne de 30 yıldır süren fiili duruma uyuyor. Siz CHP hakkında konuşamayan bir Cumhuriyet yazarı düşünebiliyor musunuz?

Benim CHP'de 17 yıldır sıfatım yok! O nedenle Öz'ün mantık arayışı da hiç tutmuyor. Benim Türkiye, CHP veya Cumhuriyet gazetesi için istediğim "demokrasi"nin birbirinden farkı yok! Ayrı ele alınmaları zaten mümkün değil. Hepsi birbirine bağlı kavramlar. Biraz düşününce bu görülür. Kaldı ki Öz'ün yazısına göre, Balbay'ın da Cumhuriyet'te yazılarına, yalnız Genel Başkan adaylığı sürecinde değil, CHP üyeliğinden istifa edene kadar son verilmiş oluyor! (Çünkü benim durumum aynen bu!) "Doğrusu, siyasi parti yöneticilerinin kural olarak gazetelerde yazarlığa son vermeleridir" demiş! Bakalım bana yapmaya çalıştıkları kıyamı Balbay'a nasıl uygulamayacaklar? 

BEN RESMİN GENELİNE BAKARIM: CUMHURİYET NEREYE KOŞUYOR? 

Biraz bu tutarsızlıkları bırakıp resmin geneline göz atalım. Can Dündar'ın, Genel Yayın Yönetmeni olarak nasıl bir Cumhuriyet resmi çizmeye çalıştığına bakalım. Nuray MertAhmet İnselAydın EnginCeyda KaranSemih İdiz, Celal Başlangıç ve T24'ten transfer edilen diğer isimler saygın gazeteciler olabilirler, itirazım yok. Ama herhalde "Atatürkçü" yazar-düşünür olarak tanınmazlar.

Herkesin Atatürkçü olması da şart değil. Ama bir gazete, onları alır, buna paralel olarak da bünyesinden yazı işleri ve haber merkezinden onca ismin üstüne dün Ümit Zileli, Alev Coşkun, bugün de Bedri Baykam'ı çıkarırsa, bu gidişatı insanların fark etmemesi mümkün değildir! Genel resimde, Cumhuriyet'in artık solun geniş yelpazesine değil, anti-Kemalist çizgiye ve liberalizme yöneldiği fazlasıyla ortaya çıkmıştır.

Bu savımı şöyle somutlaştırabilirim: Daha önce NTV'ye, ekrana hep benzer liberal-ılımlı İslamcı isimler çıkmasını eleştirip onlara bazı sol-Atatürkçü yazarlar önermiştim. Buradan da kendisine önerebilirim: Vural Savaş, Uluç Gürkan, Cengiz Özakıncı, Suay Karaman, Turhan Feyizoğlu gibi... Şimdi meraktan soruyorum: Can Dündar bu listeden yazarları arasına katmak isteyeceği kaç kişi var? Buyursun benim yerime onlar arasından birilerini alsın o zaman!

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)