• BIST 110.932
 • Altın 175,102
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 20 °C
 • Adana 20 °C
 • Antalya 22 °C

Çelik çomak oyunu

Doğan YURDAKUL

AKP’nin 7 Kasım’da oylarını “kendilerini bile şaşırtacak” derecede yükseltmesinin nedenlerini AKP dışındaki herkes “körün fili tanımlaması” gibi yorumlaya çalışıyor. Bu etkenlere 4 diyen de var, 10 diyen de, 14 diyen de! Elalem bununla oyalanırken, oyun kurucu “seçmeni korkutmanın da bir seçim kazanma yolu” olabileceğini dağarcığına yazdı ve yeni oyunun nasıl oynanacağını planladı bile.

2007’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce Erdoğan ”Verdim ellerine bir çelik çomak oynuyorlar” demişti. O zamana kadar oyun bozmaya çalışan AKP lideri, o sözlerden sonra oyun kurucu oldu. Mızıkçılık ederken rakiplerini “toplum mühendisliği, algı yönetimi, yanlış yönlendirme, montaj” gibi yöntemlerle suçlarken, oyun kurucu olunca aynı teknikleri kullandı, oy getirmeyen mızıkçılığı rakiplerine bıraktı.

2015 OYUNLARI

Muhalefet yıllardan sonra ilk kez 7 Haziran seçim sonuçlarıyla birlikte çelik çomak oynamayı bırakıp oyun kurucusu olma şansını elde etti. Onu da eline yüzüne bulaştırdı. Üç gün Saraya kapanan oyun kurucu, dördüncü gün Deniz Baykal ile, hem de “kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez” anlayışıyla Dışişleri Konutu’nda görüştü (Ondan önce MİT Müsteşarıyla görüştüğünü unutmayalım).  Baykal görüşmeden çıkarken, “Cumhurbaşkanı’nın her türlü koalisyon çözümüne açık bir anlayış içinde olduğunu gördüm” dedi. Oysa daha o zaman  “tekrar seçim” planına karar vermiş olan oyun kurucu, böylece yeni çelik çomak oyununu kurguladı: “Koalisyon arayışı” yutturmacası.  

Daha ilk günden “Cumhurbaşkanı meşruiyetini yitirmiştir” çıkışıyla toplumsal muhalefeti arkasına almış olan CHP bu oyuna geldi. MHP’nin inadının da katkısıyla AKP ile koalisyon görüşmelerine başladı, 13 Ağustos’a kadar çelik çomak oynamayı kabul etti. “İstikşafi araştırmalarla” oyalandığını farkettiğinde iş işten geçmiş, anayasal yeniden seçim süresi dolmaya başlamıştı. Oyun kurucu seçmeni çoktan “korku tüneline” sokmuştu. Biraz daha zaman kazanmak için bu kez MHP’ye çelik çomak oynatmaya başladı. Perde önünde “tabanlarımız birbirine yakın” diye onları oyalarken, perde arkasında “terörle mücadele” kozunu da ellerinden aldı.

HDP ise, “Türkiye Partisi olma” çıkışı PKK tarafından kemirilirken, gayrı meşru seçim hükümetine bile bakan verdi! “Yüzde 60’lık blok!” geleneksel “böl ve yönet” yöntemini yutmuştu.

2016 OYUNLARI  

“Yüzde 60’lık blok” daha seçim yenilgisinin şokunu atlatamamışken, önceden hazırlanmış  nur topu gibi yeni çelik çomak oyunlarımız oldu: Anayasa değişikliği (Başkanlık Sistemi) ve “çözüm sürecinin buzdolabından çıkarılması.” 

Yine hesaplar yapılıyor: AKP’nin Anayasa’yı değiştirmek için gereken nitelikli çoğunluğa (367 milletvekili) ulaşması için kimle anlaşacağı; “Seni Başkan yaptırmayacağız” diyen HDP’nin bu sözünde durup durmayacağı,  “ver Öcalan’ı al Başkanlığı” deyip demeyeceği; MHP dört koşulundan vazgeçip vazgeçmeyeceği, vazgeçerse bölünüp bölünmeyeceği, bölünürse bir kısmının AKP’yi destekleyip desteklemeyeceği; CHP’de liderlik kavgası çıkıp çıkmayacağı. Oyunun içinde iyi polis kötü polis oyunu da var: bir ara Abdullah Gül’den medet umanlar, şimdi Davutoğlu’nun balkon konuşmasına bel bağlıyorlar!

O arada yine “atı alan Üsküdar’ı geçecekmiş” ne gam!

Oynatanın oyununu bozmak için, özellikle yolsuzluklar nedeniyle ekonominin başaşağı gidişini, ödemeler dengesi açığını, kalkınma hızının sıfırlanmasını, üstü kapalı devalüasyonu, hortlamaya başlayan enflasyonu, sanayileşmenin durup tarımın bittiğini, işizliğin tavan yaptığını unutmamak, unutturmamak gerekir. İktidarın ülkeyi Ortadoğu cehennemine sürükleyen dış politikasını, sınırların kevgire dönüp IŞİD’e cephane ve militan yağdırıldığını, “istikrar ve huzur” sloganıyla seçim kazananların terör kazanının altına odun atmaya devam edecekleri unutmamak ve unutturmamak gerekir.

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)