• BIST 103.328
 • Altın 193,634
 • Dolar 4,6527
 • Euro 5,4829
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 23 °C
 • İzmir 26 °C
 • Adana 27 °C
 • Antalya 27 °C

Cemaatçilerle aynı torbaya koyup kapatacaklardı

Cemaatçilerle aynı torbaya koyup kapatacaklardı
OHAL kapsamında TİB'in 15 Temmuz'dan 9 gün sonra muhalif gazeteci, yazar ve aydınları Cemaatçilerle aynı torbaya koyarak sosyal medya hesaplarını kapatmak istediği ortaya çıktı. Ancak Twitter yönetimi Yanardağ'a ilişkin kararı uygulamadı.

OHAL kapsamında çıkartılan Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) 15 Temmuz'dan 9 gün sonra Cemaatçilerle aynı torbaya koyarak muhalif gazeteci, yazar ve aydınların sosyal medya hesaplarını kapatmak istediği ortaya çıktı.

Ancak, Twitter yönetimi Merdan Yanardağ'a gönderdiği mektupta, kapatma kararını uygulamadıklarını bildirdi. Twitter Lagal imzasıyla gönderilen e-mektupta Yanardağ'dan mahkemeye başvurarak karara itiraz etmesini istedi.

Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü'nün 24 Temmuz 2016 tarihli başvurusunda cemaatçilerle birlikte muhaliflerin sosyal medya hesaplarının da kapatılması istendi. 

Skandalı gazeteci Merdan Yanardağ Twitter hesabından duyurdu. Listede kendi adının da Cemaatçilerle birlikte olduğunu belirten Yanardağ, Twitter'dan paylaştığı mesajlarda duruma çok sert tepki gösterdi.

Bilindiği gibi Merdan Yanardağ, Türkiye'de Cemaat yapılanmasını ortaya çıkaran, Gülen Örgütü'nün bürokrasi, Emniyet, TSK, Milli Eğitim kurumlarına nasıl sizdığını ve devleti kuşattığını ortaya ilk çıkaran gazetecilerinden biri. Yazıları, haberleri, televizyon programları ve kitaplarıyla Cemaate karşı etkin bir mücadele yürüten ve bu konuda geri adım atmayan bir aydın. Cemaatin Hrant Dink cinayeti başta olmak üzere Danıştay, Malatya Zirve Yayınevi, Necip Hablemitoğlu gibi cinayetleri işlediğini kanıtlarıyla ortaya koyan Yanardağ, bu örgütün "terörist bir yapılanma" olduğunu da ortaya koyan isim.

Yanardağ, kapatma girişimine yine Twitter üzerinden yayınladığı,"Siz onlarla ortakken ve herkes susarken Cemaate karşı biz mücadele ettik, bedel ödedik. Şimdi FETÖ kontenjanından twitter hesabımı kapatıyorlar, iyi mi!" işeklindeki mesajıyla sert tepki gösterdi. Yanardağ, Cemaat'in iktidar desteğiyle kurduğu Ergenekon Kumpası'nda hapis yattığını hatırlattı. 

 Twitter yönetimi Merdan Yanardağ'a gönderdiği mektupta, kapatma kararını uygulamadıklarını bildirdi. Twitter Lagal imzasıyla gönderilen e-mektupta Yanardağ'dan mahkemeye başvurarak karara itiraz etmesini istedi.

TWITTER YÖNETİMİNİN YANARDAĞ'A GÖNDERDİĞİ MEKTUP:

Sayın Twitter Kullanıcısı:

@merdanyanardag Twitter hesabınızla ilgili Twitter’a Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nca gönderilen (ekteki) içerik kaldırma talebi hakkında sizi bilgilendirmek amacıyla bu e-posta mesajını gönderiyoruz.

Bunu takiben Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı kararını mahkemeye sunması ve 48 saat içerisinde mahkeme kararı alması gerekmektedir.

Twitter hesabınızla ilgili mahkeme kararı (ekli) tarafımıza iletilmiştir. Twitter, hesabınızla ile ilgili şu an için herhangi bir işlem yapmamıştır. Kullanıcıların seslerini duyurabilme hakkına saygı göstermek  ve bu hakkı savunmak değer verdiğimiz ana ilkelerimizden biridir. Bu nedenle karara karşı uygun hukuksal dayanaklarımızı değerlendiriyoruz. Mahkeme kararına Türk mahkemeleri nezdinde itiraz etmeyi düşünüyorsanız, lütfen mümkün olan en kısa sürede bize haber veriniz.

Eğer sizinle yanlışlıkla iletişime geçtiğimizi düşünüyorsanız ve/veya ekteki yazışma sizin Twitter kullanıcı hesabınızla ilgili değilse, lütfen bu e-posta mesajına cevap vererek bizi en kısa zamanda bilgilendiriniz.

Bu bildirim hukuki bir tavsiye niteliğinde değildir. Bu konu hakkında bir hukuki danışmana başvurmak isteyebilirsiniz.

Saygılarımızla,
Twitter Legal

 

YANARDAĞ'IN TWITTER YÖNETİMİNE YANITI:

Sayın Twitter Legal İlgilileri,

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) talebiyle verilen mahkeme kararına itidazımı yanlışlıkla önce size gönderdim. Bu karışıklık nedeniyle lütfen kusura bakmayın. Hükümetin iletişim ve ifade özgürlüğünü ortadan kaldıran bu kür kararları totaliter rejimlere özgüdür ve anti-demokratiktir. 

TİB'nin bu girişimi karşısındaki tutumunuzu ve mahkeme kararına ilişkin aldığınız tavrı taktirde karşıladım. Öncelikle bu yaklaşımınız ve ifade/düşünce özgürlüğü konusundaki duyarlılığınız için çok teşekkür ederim. Twitter hesabımı kapatmamanız, Türkiye'de basın ve ifade /düşünce özgürlüğü konusunda olumlu ve demokratik bir tutum olarak kayda geçecek ve hatırlanacaktır. Bu tutumunuzun devam etmesini dilerim.

En kısa sürede Türk mahkemelerine başvurarak bu karara itiraz edeceğim. İtiraz sonucunu size bildireceğim. 

Saygılarımla,
Merdan Yanardağ
 

YANARDAĞ'IN KARARA İLİŞKİN KAMUOYUNA AÇIK İTİRAZ YAZISI:

Sayın İlgililer,

Gerek mektubunuzda gerekse ekli belgelerde, Twitter hesabımın neden erişiminin engellenmesini talep ettiğiniz konusunda açıklık yoktur. İçeriğini kaldırılmasını istediğiniz mesaj ya da mesajlar belirtilmiş de değildir. Hangi nedenle ve gerekçeyle bu talepte buludunuzu net olarak iletmenizi bekliyorum.

Mesleğim gazetecilik ve yazarlıktır. Siyasal analiz ve yorum yapıyorum. Sürekli sarı basın kartı sahibiyim. Dolayısıyla twitter hesabımdan günlük haber ve yorumların linklerini ya da özetlerini de paylaşıyorum. Muhalif bir tutuma ve çizgiye sahibim. Ancak hukuka aykırı bir içerik paylaşmadım. 

Ayrıca belirmek isterim ki, gerek Twitter hesabımda, gerek yazılarımda, gerek televizyon programlarında ve yöneticisi olduğum haber portalında FETÖ yapılanmasına karşı sert bir mücadele yürütüyorum. Kaldı ki, küçük bir araştırma ile görülebileceği gibi bu yapının (FETÖ) kurduğu kumpaslarla mağdur ettiği bir gazeteciyim. Bu nedenle çoğunluğu FETÖ yapılanmasına ait olduğu anlaşılan internet siteleri ve sosyal medya hesaplarının bununduğu bir listede adımın bulunmasını şiddetle red ve protesto ederim.

Sonuç olarak, bu mektup ve uyarının bana gönderilmesi ile ekli belgedeki listede adımın yer alması ya bir yanlışlık sonucu olmalıdır ya da kasıt vardır. Bu nedenle durumun düzeltilmesini önemle arz ve talep ederim.

Saygılarımla.
Merdan Yanardağ

16 Eylül 2016 / Saat: 01.47
 

Yanardağ'ın mesajları ise şu şekilde; 

 

 

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Diğer Haberler
   1234567
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)