• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 18 °C
 • Adana 20 °C
 • Antalya 17 °C

Çeyiz yardımına 27 yaş snıırı

Hükümetin 2016 Eylem Planı kapsamında yapılan 'çeyiz yardımı' düzenlemesinde 27 yaş sınırı getirildi. Buna göre devletin 5 bin liraya kadar olan çeyiz yardımından faydalanabilrmek için çiftler 27 yaşından önce evlenmek zorunda.

Hükümetin 2016 Eylem Planı kapsamında açıkladığı, 27 yaşına kadar evlenmek isteyenlere verilecek olan çeyiz yardımı düzenlemesi, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, en fazla 24 yaşında henüz evlenmemiş gençlerle, 18 yaş altında çocuğu olan aileler çeyiz hesabı açtırmak için bankalara başvurabilecek.  Çeyiz hesabında aylık ya da 3 aylık periyodlarla en az 3 yıl düzenli ödeme yapan hesap sahiplerine, sözleşmede yer alan sürenin sonunda devlet, en fazla 5 bin TL’lik katkıda bulunacak.

3 YIL BOYUNCA DÜZENLİ ÖDEME YAPILMASI ŞARTI

Hesap sahibinin, devlet katkısına hak kazanması için 27 yaşını doldurmadan önce ilk evliliğini yapması ve evlenmeden önce asgari 3 yıl boyunca çeyiz hesabına 100 ile bin TL arasında düzenli ödeme gerçekleştirmesi, ödeme planını aksatmaması gerekecek.

3 KERE AKSATANIN DEVLET KATKISI KESİLECEK

Aylık planda ödemelerin 3 kereden fazla aksaması halinde devlet katkısı kesilecek. Katkı almaya hak kazanan vatandaşlar, evlilik belgelerini evlendikten sonra en fazla 6 ay içinde bankaya teslim etmek durumunda olacak.

VELİSİ HESAP AÇABİLİYOR

Vatandaşların bankalara yapacakları bireysel başvurularla açılacak çeyiz hesaplarına, belli şartlar sağlandıktan sonra devlet en fazla 5 bin TL katkı yapacak.

Yönetmelikteki bazı düzenlemeler şöyle:

Ortak çeyiz hesabı açılamayacak, bir kişi birden fazla hesap açamayacak.

Hesap bankalar arasında taşınamayacak. 18 yaşından küçük çocuklar için veli veya vasisi tarafından da hesap açılabilecek. 

Hesabı açan kişi bir defaya mahsus olmak üzere hesabına 15 bin TL’ye kadar para yatırabilecek. 

Çeyiz hesabına ödemeler aylık ya da 3 aylık düzenli yapılacak. Düzenli aylık ödemelerin alt sınırı 100 TL, üst sınırı ise 1000 TL olacak.

Katılımcı aylık ödeme planını seçerse, bir dönem içinde üç defadan; 3 aylık ödeme planını seçerse de bir defadan daha fazla ödemesini aksatamayacak.

İLK EVLİLİĞİNİ 27 YAŞINI DOLDURMADAN YAPMALI

Katılımcının devlet katkısına hak kazanması için 27 yaşını doldurmadan önce ilk evliliğini yapması ve evlilik tarihinden önce asgari 3 yıl boyunca çeyiz hesabına düzenli ödeme yapması, ödeme planını aksatmaması gerekecek.

EN FAZLA 5 BİN TL

Devlet katkısı ödemesi evlilik tarihindeki birikim tutarının yüzde 20’sini ve azami 5 bin TL’yi geçmeyecek.

Devlet katkısı, düzenli ödeme süresi 36 ila 47 ay olanlar için ödenek tutar 4 bin TL’yi; 48-59 ay arası olanlar için 4 bin 500 TL’yi; 60 ay ve üzeri olanlar için ise 5 bin TL’yi geçemeyecek. 

Devlet katkısı, bakanlık bütçesine bu amaçla konulan ödenekten karşılanacak.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)