• BIST 101.892
 • Altın 190,254
 • Dolar 4,6043
 • Euro 5,3842
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 19 °C
 • İzmir 23 °C
 • Adana 25 °C
 • Antalya 25 °C

CHP ancak bir değişimle iktidara yürüyebilir

Nahit DURU

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, batıdan doğuya, kuzeyden güneye koşturup duruyor, miting üstüne miting yapıyor.

Bu mitinglerin tamamını Tele1 ve HalkTv dışında veren yok. Hakkını yemeyelim, CHP mitinglerini ara ara NTV de, 3-5 dakika veriyor. CNNTURK görmüyor, yok sayıyor Muharrem İnce’yi.

Kanımca Muharrem İnce mitingleri azaltıp, halk arasında dolaşmalı, millete dokunmalı. Çünkü, İnce’nin, ya da diğer liderlerin mitinglerine gidenler genellikle taraftarları.

Onlar, adayların ne diyeceğini biliyor, hatta çoğu ezberlemiş.

Ecevit’in “kara oğlan” olmasını sağlayanların başında gelen CHP’nin hep önde gelen ismi, gazeteci ağabeyim de aynı fikirde. O’na göre İnce akşamları, ağırlıklı olarak Tele1 ve Halktv’ye çıkmalı görüşlerini bu iki televizyonda anlatmalı, gün içinde de halkla kucaklaşmalı…

İnce unutmamalıdır ki, halkımız, dokunmayı, dokunulmayı, önderlerle, siyasilerle yan yana olmayı, çay kahve içip sohbet etmeyi sever.

 Cumhurbaşkanlığı seçiminde durum bu…

İyi de Milletvekili seçimlerinde ölçüt ne olmalı. Bunu özellikle CHP açısından belirtmek istiyorum.

CHP’de yıllarca ön seçim yapıldı. 12 EYLÜL 1980’den sonra  ön seçim yerine; merkez yoklaması veya genel başkanca belirlendi adaylar. Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliğinde ön seçim yeniden ağırlık kazandı. Ne var ki, bu kez, süre darlığı nedeniyle ön seçim yapılamıyor CHP’de…

Aday adayları artık belli. Genel başkan yardımcılarından görevlendirilenler de aday adayları ile mülakat yaptılar. Genel bir kanaat edindiler ve yazdıkları raporu aday adayının dosyasına eklediler. Dosyaları Genel Başkana sundular veya bu ara sunacakar.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bu dosyaları nasıl inceler, yetki almasına rağmen konuyu parti meclisine mi götürür, ya da yetkisini kullanarak, güvendiği kişilerle görüş alış-verişi mi yapar, aday adaylarının hangi nitelikleri O’nu etkiler bilemeyiz.

Bence, Kılıçdaroğlu, her şeyden önce; geçmişinde leke olmayan, kendisine doğruları söyleyecek, ancak bunu yaparken ulu orta konuşmayacak, mücadeleci, Atatürk ilke ve ınkilaplarına sahip çıkacak, CHP’nin kuruluş ilkelerini benimsemiş adayları listeye almalıdır.

Birilerinin tavsiyesine göre veya “ bu iyi çocuktur” demesi ile bir kişiyi milletvekili yapmanın doğru olmadığını Kılıçdaroğlu’nun gördüğüne inanıyorum.

Sevgili gazeteci arkadaşım, dostum Erbil Tuşalp’in bir sözünü anımsatmak isterim:

“ İyiler cennete, bana çalışacak, iş yapacak insanlar lazım”

Ayrıca, çok sayıda kişinin itibar sahibi olmak, kısa sürede milletvekilliğinden emekli olmak, ömür boyu ayrıcalıklı sağlık hizmetinden yararlanmak için başvurduğu da biliniyor. Bunların da ayıklanması gerekir diye düşünüyorum.

Her bilim adamının, profesör unvanı taşıyanın iyi bir siyasetçi olmadığı da artık herkes tarafından biliniyor. Bu unvan sahibi kişilerden, danışman olarak yararlanılmasının daha iyi sonuçlar verdiği geçmişte yaşanmıştır.

Ayrıca, tepeden inme milletvekilliği sunulan kişilerin kendileriin dev aynasında görmeleri sonucu, partiye zarar verdikleri de yaşanmıştır.

Milletvekili listeleri belirlenirken, parti nedir bilen, sosyal çevresi olan, halka inebilen, yurttaşlardan kopuk olmayan kişilerden oluşturulmasına özen gösterilmesi gerektiği inancındayım.

CHP lideri halen milletvekilliği görevini sürdürenlerle, daha önce TBMM’de bulunmuş olanları da gözden geçirmelidir. Kılıçdaroğlu’nun bunlar içinde, hiç yasa teklifi vermeyeni, TBMM’de konuşmayanı, yan gelip yatanı saptayıp, listeye almaması gerektiğini düşünenlerdenim.

CHP; geçenlerde de yazdığım gibi, partinin hafızası olabilecek 10 kişi dışında, genç dinamik, kendini değil ülkeyi ve milleti düsünecek, geçmişinde en küçük leke bulunmayan, mücadeleci insanlardan oluşan bir liste hazırlamalıdır.

Kılıçdaroğlu, ancak bu şekilde CHP’yi iktidara taşıyabilir.

 

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)