• BIST 117.701
 • Altın 166,696
 • Dolar 3,9262
 • Euro 4,8248
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 16 °C
 • İzmir 19 °C
 • Adana 22 °C
 • Antalya 19 °C

CHP İstanbul il başkanı belli oldu

CHP 35. Olağan İstanbul İl Kongresi’nde Cemal Canpolat il başkanı seçildi.

Orhan Şahin / ABC Gazetesi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul 35. Olağan İl Kongresi’nde 20 aday adayı içerisinden 64 delegenin imzasını toplayabilen Cemal Canpolat ve Gökan Zeybek il başkanlığı için yarıştı. Adaylık için delege sorunu olmayan Necdet saraç ise "Kongreye müdahale edildiği ve kirli siyaset yapıldığını" belirterek adaylıktan çekildi.

Bostancı Gösteri Merkezi'nde yapılan CHP 35. Olağan İstanbul İl Kongresi'nde 20’den fazla isim il başkanlığı için yarışmasına rağmen blok liste uygulaması nedeniyle Cemal Canpolat ve Gökan Zeybek delegelerin 64’ün imzasını almayı başararak aday oldu. Divan Başkanlığını CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş’ın yaptığı kongrede, İl Başkanlığı’nın hazırladığı "CHP 2019 Kentsel Dönüşüm ve Teşkilat Yapılanması" raporları oy birliği ile kabul edildi. 

ÖNCE PARTİLİLER SONRA ADAYLAR KONUŞTU

Kongrede daha sonra Divan Başkanı Ercan Karakaş, söz isteyen partilileri kürsüye davet etti. Konuşan partililerden çoğu 'CHP’nin yüzünü sola dönmesi' gerektiğini dile getirdi. Nükleer erenji ve teknoloji uzmanı Prof. Dr. Tolga Yarman'ın etkili vurgularla CHP'nin sağa kaydığına işaret ettiği ve çeşitli örneklerle geliştirdiği konuşması salonda büyük beğeni topladı.

Adaylar Canpolat ve Zeybek, oylamaya geçilmeden önce birer konuşma yaptılar. İlk sözü Cemal Canpolat aldı. Yaklaşık 50 dakika konuşan Canpolat, 1989 yılında aldıkları İstanbul belediye başkanlığını 1994 yılında RP/AKP iktidarına terk ettiklerini belirterek, "1994 yılından beri yürüttüğümüz politikalarla İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni alamadığımız bir gerçek. 1994 yılından beri partinin yüzünü sağa döndüren, sağa çeviren, sağ siyaset anlayışıyla İstanbul'da belediyenin alınmadığı, alınamayacağı, sağ siyaset anlayışıyla İstanbul'da ve Türkiye'de iktidar olamayacağı ortaya çıkmıştır. CHP'nin sağa kayarak iktidar olamayacağını 1994'ten beri yapılan bütün politikalar ortaya koymuştur" dedi.

Canpolat'tan sonra söz alan diğer aday Gökan Zeybek ise, CHP il, ilçe ve belediyelerin aralarında birleşmeyi ve bütünleşmeyi tam olarak sağlamaları durumunda İstanbul'da 19 ilçeyi daha yönetecekleri iddiasında bulundu. 

Konuşmalardan sonra kongreye 45 dakika ara verildi. Divan Başkanı Ercan Karakaş, aradan sonra çekilen kurada, Gökan Zeybek'in beyaz, Cemal Canpolat'ın da sarı oy pusulası ile yarışacağını duyurdu.

CANPOLAT 29 OY FARKIYLA YENİ İL BAŞKANI SEÇİLDİ

Sandıkların kurulması ile saat 17.30 sıralarında oy verme işlemi başladı. Oy verme işleminden sonra sayıma geçildi. Yapılan sayım sonucunda, Divan Başkanı Ercan Karakaş resmi sonuçları açıkladı ve adaylardan Cemal Canpolat'ın 322 delegenin oyunu alarak yeni İl Başkanı olduğunu ilan etti. Gökan Zeybek ise 293 oy aldı. Böylece, Cemal Canpolat, rakibinden sadece 29 oy fazla olarak başkan seçilmiş oldu.

Divan Başkanı Ercan Karakaş, Cemal Canpolat ve Gökhan Zeybek'i sahneye alarak birlik pozu verdi.

Sonuçların belli olmasının ardından Cemal Canpolat'ı destekleyen partililer salonda zafer sloganları atmaya başladı.

CANPOLAT: KAYBEDEN YOK

Kesin sonuçların açıklanmasının ardından 39 ilçe başkanını kürsüye davet eden Cemal Canbolat, "Bu secimin kaybedeni yok, kazanan CHP olmuştur. İstanbul'un 39 ilçe başkanına da teşekkür ediyorum" diye konuştu. 

ZEYBEK: AKP'YE KARŞI MÜCADELEMİZ SÜRECEK

Seçimin ardından ABC'ye sonuçları değerlendiren Gökhan Zeybek "Yarından itibaren seçilen arkadaşımın yanında olacağım. Bu parti içi bir yarış. AKP faşizmine karşı mücadelemiz devam edecek" dedi. Zeybek, "Yarından itibaren ne görev verilirse yapmaya hazırım. CHP'nin tek kavgası var. O da AKP ile olan iktidar kavgasıdır" şeklinde konuştu. 

CEMAL CANPOLAT KİMDİR?

Cemal Canpolat, 1962 yılında Malatya- Doğanşehir ilçesinde doğdu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Malatya da tamamladı. Lise'den sonra Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu'nu bitirdi. Daha sonra İstanbul’da Turizm işkolunda çalıştı, sendika temsilciliği görevinde bulundu. SHP'de doğrudan/aktif politikaya başlayan Canpolat, 3 dönem SHP Küçükçekmece İlçe Başkanlığı görevinde bulundu. CHP’nin yeniden siyasal yaşama dönmesi ile birlikte; İl Eğitim sekreterliği, İl Başkanı Yardımcılığı ve İl Başkanlığı görevlerinde bulundu. Aynı dönemde; birçok Rumeli derneği ve vakfında kurucu üyelik görevinde bulundu. Alevi-Bektaşi dernek ve vakıflarında kurucu üyelik, yöneticilik ve genel başkanlık yaptı. 

İşadamı Cemal Canpolat turizm ve inşaat sektörlerinde çalışıyor. Antalya ve İskanbul'da çeşitli yatırımları olan Canpolat'ın enerji sektörü ve Almanya'da da bazı ticari girişimleri bulunuyor.

Osmanlı ve Balkan Aleviliği-Bektaşiliği konusunda yaptığı araştırmalarla da tanınan Cemal Canpolat'ın yayınlanmış 5 kitabı var. Bu kitaplar yayınlanma sırasıyla şöyle; Osmanlı Belgelerinde Aleviler Hakkında İdam ve Sürgün Fermanları, Yüzleşme, Osmanlının Manevi Temelini Oluşturan Gerçek, Şeyh Bedreddin/İriş Dede Sultan.

Canpolat'ın Alevi-Baktaşi kültürü ve inancının önde gelen isimlerinden Sarı Saltuk üzerine yeni bir kitap çalışması yaptığı belirtiliyor.

--------------------------------------------------------------------------------

DÜN GÜNBOYU CHP KONGERESİNİN AKIŞI...


CHP İstanbul İl Başkanlığı için iki aday yeterli imzayı toplayabildi. Kongrede, Gökhan Zeybek ve Cemal Canpolat il başkanlığı için yarışacak. Zeybek'in oy pusulası beyaz, Canpolat'ınki ise sarı renkli olacak. Kongre kulislerinde, Necdet Saraç'ın adaylıktan çekilmesinin ardından Cemal Canpolat'ın şansının arttığı konuşuluyor.

Bostancı Gösteri Merkezi’nde dün başlayan CHP 35. Olağan İstanbul İl Kongresi’nin ikinci günü adaylar kesinleşti. 10’a yakın isim adaylık açıklaması yapmıştı. Ancak kongrede, adaylık için 64 delegenin imzası gerekiyordu. Sadece Gökhan Zeybek ve Cemal Canpolat yeterli imzayı toplayarak aday olabildi. Kongrede iki günde 55 partili konuşma yaptı. 

 

Fotoğraf: Berfin Arkadaş

CEMAL CANPOLAT'IN LİSTESİ

Yönetim Kurulu

Disiplin Kurulu

GÖKHAN ZEYBEK'İN LİSTESİ

Listeler okundu, oy kabinleri kuruldu

45 dakikalık aranın ardından yeniden başlayan kongrede Gökhan Zeybek ve Cemal Canpolat'ın listeleri okundu. Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu'nun her iki listeden de çekildiği anonsu yapıldı. İtirazların ardından listeler baskı için matbaaya gönderildi.

Oylama yapılacak kabinler hazırlandı. İtirazların sona ermesinin ardıdan oylamanın başlaması bekleniyor.

Ercan Karakaş'tan liste tepkisi

Adaylık başvuruları için başvuru süresi tamamlanmasına rağmen adaylık başvuruları yapılmasına kongrede divan başkanı olan Ercan Karakaş tepki gösterdi.

Kadir Gökmen Ögüt: Yeterli imza toplanırsa adayım

Adaylardan CHP eski İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt ABC muhabiri Orhan Şahin'e şu açıklamaları yaptı:

Yeterli imza bulamadım. Kimse lehine ya da aleyhine tutumum yok. Hala imza veren olursa adayım. Tüzük gereği durum budur. Antidemokratik blok liste kararı çıkınca desteklerini toplamış olduğum insanlar bile geri durmaya başladılar. Bir ürküntü, korku oldu yani. 

İki aday yarışıyor. Hangisi olursa başarılar diliyorum. İstanbul'u ayağa kaldırmaları gerekiyor. İstanbul'da var olamazsak Türkiye'de var olamayız. Yarından itibaren iki başkan adayının  vaadettiklerini gerçekleştirmesi gerekiyor.

'PARTİ YÜZÜNÜ SOLA DÖNMELİ'

Kongrenin bugünkü bölümünde Divan Başkanı Ercan Karakaş, söz isteyen partililere söz verdi. Konuşan partililer CHP’nin yüzünü sola dönmesi gerektiğini dile getirdi.

Kongreye CHP eski genel başkanlarından Altan Öymen, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, Parti Meclisi Üyesi Burhan Şenatalar, milletvekilleri Dursun Çiçek, Mahmut Tanal, İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Nurettin Sözen ile belediye başkanları ve partililer katıldı. 

ZEYBEK'TEN 'CEMAL ÖZBOLAT' GAFI
Adaylardan Gökhan Zeybek, yaptığı konuşmada rakibi Cemal Canpolat'a başarı dilerken "Cemal Özbolat" diyerek gaf yaptı.

7 İMZA EKSİK KALDI

Aday adaylarından eski milletvekili Kadir Gökmen Öğüt adaylık için gerekli olan 60 imzayı toplayamadı ve 53 imzada kalınca aday olamadı.

BERKİN ELVAN, ALİ İSMAİL ÇIKIŞI

Adaylardan Cemal Canpolat konuşmasında CHP’nin yüzünü sola dönmesi gerektiğini söyledi. Yüzünü sağa dönen devşirme adaylarla CHP’nin iktidar olamayacağını söyleyen Canpolat'ın, Gezi Parkı eylemleri vurgusu yapıp bu süreçte öldürülen Ali İsmail Korkmaz ve Berk’in Elvan'ı anması ayakta alkışlandı. Canpolat "Gezi'de yarım kalan süreci tamamlamak için adayım" dedi. 

Konuşmaların ardından kongreye 45 dakika ara verildi ve seçim düzenine geçilmesi için salon boşaltıldı.

SALON DIŞINDA DA GEZİ UNUTULMADI

Kongrenin yapıldığı  Bostancı Gösteri Merkezi'nin dışında da partililer tarafından Gezi Direnişi'nde hayatını kaybeden gençlerin pankartı asıldı.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)