• BIST 117.651
 • Altın 167,415
 • Dolar 3,9258
 • Euro 4,8136
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 4 °C
 • İzmir 11 °C
 • Adana 12 °C
 • Antalya 12 °C

CHP tüzüğünde 3 kritik değişiklik

CHP 35. Olağan Kurultayı'nı izleyen ABC Gazetesi Ankara Temsilcisi ve Yayın Kurulu Üyesi Nahit Duru'nun değerlendirme ve notlarını yenilenerek vermeye devam ediyoruz. Duru, '1966'dan beri yapılan en sönük CHP kurultayı' diyor.

Nahit DURU Kurultay'dan bildiriyor

Ankara Spor Salonu'nda yapılan CHP'nin 35. Olağan Kurultayında Mustafa Balbay da adaylık için yeterli imzayı toplayamayınca, Gnel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tek aday olarak seçime giriyor. Kurultay'da esas yarış Parti Meclisi üyeliği için yaşanacak.

Kılıçdaroğlu 990 oyla yeniden genel başkan

CHP'nin 35. Olağan Kurultayı'nı takip eden ve son 50 yılda CHP kurultaylarının tamamını gazeteci olarak takip eden ABC Gazetesi Ankara Temsilcisi Nahit Duru'nun, 'Kim kime düm duma bir kurultay' dediği kurultay notları şöyle:

1966'dan bu yana yapılan tüm kurultaylarda böylesine bozuk bir organizasyon görülmedi.

Neler yaşanmadı ki kurultayda. Genel Başkan konuştuktan sonra hem delege hem izleyici sıraları yarı yarıya boşaldı.

Gazeteciler, Kılıçdaroğlu'nun korumalarının direktifi ile kurultay salonuna sokulmak istenmedi. Gazeteciler barikatları aşarak veya başka yollar deneyerek görev alanlarına girebildi.

Ancak, kürsünün kurulduğu platformun önünün görevli ve izleyicilerle doldurmasına ses çıkarılmadı.

Bu görevli ve izleyiciler, kürsünün önünde fotoğraf çeker, sohbet eder, birbirleri ile yüksek sesle konuşurken, yabancı misyon durumu şaşkınlıkla izledi.

Genel Başkan yardımcılarından biri de platformun önünün boşaltılmasını istediyse de başaramadı. 

Başaramayınca da, ayağa kalkarak salondan ayrıldı. Ta ki platformun önü boşaltılana kadar da içeri girmedi. 

Nahit Duru, Eski CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Gençlik Spor Bakanı Yüksel Çakmur ile birlikte

Kim kime düm duma bir kurultay yapıldı. 

40 kişi konuştu. Eski genel başkan yardımcılarından Yüksel Çakmur ve Hurşit Güneş ilgi ile izlendi. Sonra da salon iyiden iyiye boşaldı. 

Abcgazetesi.com'un yazdığı gibi Kemal Kılıçdaroğlu tek aday olarak seçildi.

Parti Meclisi üyeliği için adaylar gece saat 22:00'a kadar başvuru yapabilecek. Tek aday olduğu için genel başkanlık seçiminde bir heyecan yaşanmayacak fakat, yarısından fazlsının değişmesi beklenen 60 kişilik Parti Meclisi seçiminde büyük bir çekişme ve heyecan yaşanması bekleniyor.

MYK Üyelerini ve Sayısını Lider Belirleyecek

CHP kurultayının gündeminde tüzük değişikliği vardı. Tüzükteki 3 madde değiştirildi, tüm tüzük değişikliği önerilerini kurultay kabul etti. Değiştirilen maddelerin de Merkezi Yönetim Kurulu (MYK) üyelerinin sayısını liderin belirlemesi, erken seçim olduğu takdirde yeniden ön seçim yapılmaması ve kontenjandan faydalanan bir ismin bir daha kontenjandan yararlanmaması maddeleri yer alıyor.

CHP 35. Olağan Kurultay Divan Başkanı Murat Karayalçın, Parti Meclisi üyeliği için 341, Yüksek Disiplin Kurulu üyeliği için ise 65 kişinin form aldığını açıkladı. Başvuru formlarının gece 24’e kadar alınabileceğini belirten Karayalçın, “Daha sonra sıralama yapılacak. Bu sıralama yarın çalışmaya başlanan saatlerde açıklanacak.” dedi. 

Karayalçın konuşmaların ardından tüzük değişikliği ile ilgili maddelerin oylamasını yaptı. 

Tüzük değişikliği ile ilgili karar yeter sayısının kurultay üye tam sayısının salt çoğunluğu olduğunu belirten Karayalçın, “Üye tam sayısının salt çoğunluğu 638. 39. Maddeyi kabul edenlerin sayısı 726 oldu. Kabul edildi.” dedi. 

Değişiklik yapılan 39. Madde şöyle: “Merkez yönetim kurulu genel başkanın belirleyeceği sayıda genel başkan yardımcısı ve genel sekreterden oluşur.” Daha önceki madde bir genel sekreter en az 17 genel başkan yardımcısından oluşuyordu. Artık MYK üye sayısını lider belirleyecek.

Yüzde 15 Kota

Tüzüğün 58. Maddedeki değişiklikle ilgili kabul oyları 709 oldu. Bu nedenle 58. Maddenin değişikliği kurultay tarafından onaylandı. 58. madde şu şekilde:

“Bir kişi bir seçim çevresinde iki dönem üst üste merkez adayı gösterilemez. Ancak bu kurul son seçimin yapıldığı tarihi izleyen 1 Ekim günü başlayacak. Yasama yılı tamamlanmadan seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde uygulanmaz.

"Örgüt denetiminde sandık konulması suretiyle yapılacak eğilim yoklaması sonucu belirlenecek milletvekili aday sayısı bu orana göre hesaplanan milletvekili aday sayısına dahil değildir. Parti meclisi bu yüzden yüzde 15 kotayı bir seçim çevresinin tümü için kullanabileceği gibi siyasi partiler kanunun 37. Maddesine göre yüzde 5 merkez adayları haricinde ön seçim aday yoklaması veya eğilim yoklaması yaptığı seçim çevrelerinde sıralar ayırmak suretiyle kullanabilir. Son seçimin yapıldığı tarihi izleyen 1 ekim günü başlayacak yasama yılı tamamlanmadan seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde parti meclisi bu yüzde 15 kotaya bağlı olmadan aday saptayabilir.”

 

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)