• BIST 117.216
 • Altın 165,618
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 7 °C
 • İzmir 9 °C
 • Adana 9 °C
 • Antalya 10 °C

CHP'de kurultay için 600 imzaya yaklaşıldı

CHP Samsun eski İl Başkanı ve Kurultay Delegesi Mehmet Atalay, 'Olağanüstü kurultayı toplamak için tüm delegelerin yarısı olan 600 sayısına ulaşmamız gerekiyor. Bugün itibariyle tüm baskı ve olumsuzluklara karşın bu sayıya çok yaklaşmış bulunuyoruz' dedi.

Atalay, CHP'nin Aydın eski İl Başkanı Barkan Kalınomuz, Rize eski İl Başkanı Mehmet Aslankaya ve Diyarbakır eski İl Başkanı Haşim Özkoyuncu ile bir otelde basın toplantısı düzenledi.

CHP'de kurultay tarihi belli oldu

CHP'nin son olağan kongrelerinde seçilen ve halen kurultay delegesi olan, bir kısmı görevini sürdüren 42 il başkanı adına açıklama yapan Atalay, kendilerinin olağanüstü kurultayın bir an önce toplanıp partilerinin geleceğine sahip çıkılmasından başka amaçları bulunmayan ve muhtemel genel başkan adaylarından bağımsız hareket eden bir kadro hareketi olduğunu söyledi.

Muhalif olmadıklarını, aksine partilerinin çıkarlarını her şeyin üzerinde tutan parti emekçileri olduklarını belirten Atalay, şöyle konuştu:

"Genel merkezimizin kurultayı ocak ayında toplayacağına ilişkin beyanı gerçeği yansıtmamaktadır. Olağan kurultayın mevcut takvime göre en erken mart ayında gerçekleşebileceği görülmektedir. Genel merkezimiz, 1 Kasım seçimi öncesinde, örgütlerimiz ve üyelerimiz tüm gücüyle seçim için çaba gösterirken 12 ilde masa başı kongreleri yapmış, delege seçimi değil delege atamaları gerçekleştirmiştir."

"Gerekli imza sayısına ulaşacağımızı görüyoruz"

Mevcut koşullarda parti örgütü, üyeleri ve tabanında, olağan kurultaya dair güvenin kalmadığına dikkati çeken Atalay, "Olağanüstü kurultayı toplamak için tüm delegelerin yarısı olan 600 sayısına ulaşmamız gerekiyor. Bugün itibariyle tüm baskı ve olumsuzluklara karşın bu sayıya çok yaklaşmış bulunuyoruz. İmza toplama süresi 24 Kasım'da sona eriyor. Bu tarihe kadar gerekli imza sayısına rahatlıkla ulaşacağımızı şimdiden görüyoruz" diye konuştu.

Olağanüstü kurultay talep edenler adına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na da seslenen Atalay, şu ifadeleri kullandı:

"Sayın Genel Başkanımızın, yüzlerce kurultay delegesinin olağanüstü kurultay talebini gözardı etmeyip yeterli sayıya ulaşılmasını beklemeksizin olağanüstü kurultayı kendi isteğiyle toplaması, partimizin çıkarları ve CHP Genel Başkanlığı makamının saygınlığını her şeyin üzerinde tuttuğunun bir göstergesi olacaktır."

Bir basın mensubunun, olağanüstü kurultay için gerekli imza sayısına ulaşılmaması halinde ne yapacaklarını sormasına Atalay, "Bizler Cumhuriyet Halk Partiliyiz. Şu anda içinde bulunduğumuz uğraş Cumhuriyet Halk Partisi'nin ve ülkenin sahip çıkma uğraşıdır. Biz böyle bir şeyin gerçekleşeceğine inanıyoruz ama gerçekleşmezse bütün saygınlığımız, olgunluğumuz ve özverimiz ile partimizin emrinde çalışmaya devam ederiz" yanıtını verdi.

Yapılan basın açıklamasının tam metni şu şekilde:

Bugün CHP’nin son olağan kongrelerinde seçilmiş ve şu anda kurultay delegesi olan İl Başkanlarınca yetkilendirilmiş Yürütme Komisyonu olarak karşınızdayız. CHP’nin ve ülkemizin içinde bulunduğu durumla ilgili görüşlerimizi daha önce birkaç kez kamuoyuyla paylaşmıştık. Bugün de partimizin bir an önce olağanüstü kurultaya götürülmesini amaçlayan süreçle ilgili son durumu sizler aracılığıyla örgütümüz, tabanımız ve kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.

Öncelikle kendi konumumuzu bir kez daha açıklamak gereği duyuyoruz; Bizler olağanüstü kurultayın bir an önce toplanarak partinin geleceğine sahip çıkılmasından başka bir amacı olmayan ve bu anlamda hepsi birbirinden değerli muhtemel Genel Başkan adaylarından tümüyle bağımsız hareket eden bir taban ve kadro hareketiyiz.

Hareketimiz kişilere yönelik değil, CHP’nin geleceği ve başarısıyla ilgili. Bu bağlamda bazı çevrelerin adlandırdığı gibi “muhalif” değiliz, tam aksine bizler partinin çıkarlarını her şeyin üzerinde tutan parti emekçileriyiz.

Açıklamamıza kamuoyunca iyi bilinmeyen bir hususu açıklayarak başlamak istiyoruz; Olağan kongreyi beklemek yerine neden olağanüstü kurultay istiyoruz?

Bu soruya verilecek birinci yanıt kısaca partimizin bir kurultay toplamasının ve durumunu gözden geçirmesinin aciliyeti ile ilgilidir. Genel Merkezimizin kurultayı Ocak ayında toplanacağına ilişkin beyanı gerçeği yansıtmamaktadır. Olağan Kurultayın mevcut takvime göre en erken Mart ayında gerçekleştirilebileceği görülmektedir.

İkinci neden Genel Merkezimizin olağan kurultay sürecindeki uygulamalarından kaynaklanmaktadır. Daha önce de sizlerle paylaştığımız gibi Genel Merkezimiz, 1 Kasım seçimleri öncesinde, üyelerimiz ve örgütlerimiz tüm güçleriyle seçim için çaba gösterirken 12 ilde “masabaşı” kongreleri yapmış, delege seçimi değil “delege atamaları” gerçekleştirmiştir.
Bugünlerde de benzeri hukuk ve tüzük dışı uygulamalarla birçok il ve ilçede yönetimleri görevden alınmakta ve tümüyle olağan kurultaya yönelik bir delege yapısı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bu koşullarda örgütlerimizde, üyelerimizde ve tabanımızda olağan kurultaya güven kalmamıştır. Bu türden uygulamalarla belirlenen bir kurultay delege yapısı hiçbir şekilde CHP örgütünün sağduyusunu yansıtmayacak ve demokratik ve adil olması gereken kurultaya gölge düşürecektir. Dolayısıyla olağanüstü kurultayı toplamak partimiz için artık bir zorunluluk haline gelmiştir.

Üstelik mevcut delege yapısı Sayın Genel Başkanımıza ve yöneticilerimize iki kurultayda da çok büyük bir destekle güvenoyu vermiştir. Şimdi aynı delegenin güvenoyuna başvurmaktan neden kaçınıldığını anlayabilmek mümkün değildir.

Açıklamamızın bu bölümünde sizlere il başkanları tarafından başlatılan ve olağanüstü kurultay için tüzük gereği imza toplamayı hedefleyen bu süreçle ilgili bilgi vermek istiyoruz.

Bildiğiniz gibi olağanüstü kurultayı toplamak için toplam delege sayısının yarısı olan 600 sayısına ulaşılması gerekiyor. Bugün itibarıyla tüm baskı ve olumsuzluklara karşın bu sayıya çok yaklaşmış bulunuyoruz. Takdir edeceğiniz gibi bu çok önemli bir aşama. Bu arada giderek hızlanan bir şekilde dilekçe akışı devam ediyor. İmzaların toplanması için maksimum süre olan 15 gün 24 Kasım Salı günü son buluyor. Bu süre zarfında gerekli imza sayısına rahatlıkla ulaşacağımızı şimdiden görüyoruz.

Ancak sizin aracılığınızla örgütlerimize ve delegelerimize de seslenmek ve çağrı yapmak istiyoruz. Şu anda kurultay delegelerimiz CHP’nin ve ülkenin kaderini ellerinde tutuyorlar. Partimizin geleceği delegelerimizin elinde. Bu büyük bir sorumluluk. Bizler kurultay delegelerimizin bu büyük sorumluluğun gereğini yerine getireceklerine ve dilekçelerini bir an önce bize ulaştıracaklarına inanıyor ve güveniyoruz. Amacımız sadece yeterli sayıyla değil, tüm delegelerimizin iradesiyle CHP’ne yaraşır bir kurultay yapmak.
Açıklamamızı bitirirken bir kez daha ve son olarak Sayın Genel Başkanımıza seslenmek istiyoruz. Sayın Genel Başkanımızın bu denli büyük bir sayıda kurultay delegesinin olağanüstü kurultay talebini göz ardı etmeyerek ve yeterli sayıya ulaşılmasını beklemeksizin olağanüstü kurultayı kendi isteğiyle toplaması partimizin çıkarlarını ve CHP Genel Başkanlığı makamının saygınlığını her şeyin üzerinde tuttuğunun bir göstergesi olacaktır.

 

Kamuoyuyla saygılarımızla paylaşırız.

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)