• BIST 94.541
 • Altın 194,542
 • Dolar 4,7355
 • Euro 5,5009
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 23 °C
 • Adana 23 °C
 • Antalya 23 °C

CHP'den cinsel taciz ve saldırı suçları için yasa teklifi

CHP'den cinsel taciz ve saldırı suçları için yasa teklifi
CHP, 17 yaşını bitirmiş çocukla cinsel ilişkide bulunan kişinin, şikayet aranmaksızın 8 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması için kanun teklifi verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Türk Ceza Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

Teklifin getirdiği düzenlemeler şöyle:

- Cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlâl eden kişi, 5 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. Cinsel davranışın sarkıntılık düzeyinde kalması halinde 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

- Fiilin vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle gerçekleşmesi durumunda, 15 yıldan az olmamak üzere hapis cezasına hükmolunacak.

- Cinsel istismar suçunun eşe karşı işlenmesi halinde soruşturma ve kovuşturmanın şikayete bağlı olma şartı kaldırılacak.

- Bu suçlardan dolayı hükmün açıklanması geriye bırakılamayacak.

- Bu suçlarda haksız tahrik ve iyi hal indirim uygulanmayacak.

- Çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi, 7 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. Cinsel istismarın sarkıntılık düzeyinde kalması halinde 8 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası verilecek. Sarkıntılık düzeyinde kalmış suçun failinin çocuk olması halinde soruşturma ve kovuşturma yapılması mağdurun, velisinin veya vasisinin şikâyetine bağlı olacak. Cinsel istismar deyiminden, 17 yaşını tamamlamamış veya tamamlamış olmakla birlikte fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan çocuklara karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranış, diğer çocuklara karşı sadece cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir nedene dayalı olarak gerçekleştirilen cinsel davranışlar anlaşılacak.

“HAKSIZ TAHRİK VE İYİ HAL İNDİRİM UYGULANAMAYACAK”

- Fiilin vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle gerçekleşmesi durumunda, yirmi yıldan az olmamak üzere hapis cezasına hükmolunacak.

- Bu suçlardan dolayı hükmün açıklanması geriye bırakılamayacak.

- Bu suçlarda haksız tahrik ve iyi hal indirim uygulanamayacak.

“17 YAŞINI BİTİRMİŞ OLAN ÇOCUKLA CİNSEL İLİŞKİDE BULUNAN KİŞİ”

- Cebir, tehdit ve hile olmaksızın, 17 yaşını bitirmiş olan çocukla cinsel ilişkide bulunan kişi, şikayet aranmaksızın 8 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.

Teklifin gerekçesinde 18 yaşından küçük çocukların evlendirilmesine karşı olarak "rıza" kavramının çocuğa dayatılmasının engellenmesinin hedeflendiği belirtildi. Fail mağdurdan en az 3 yaş ve daha büyük ise, şikayet koşulu aranmaksızın, cezası yarı oranda arttırılacak.

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)