• BIST 117.314
 • Altın 162,692
 • Dolar 3,7539
 • Euro 4,6544
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara -2 °C
 • İzmir 8 °C
 • Adana 13 °C
 • Antalya 11 °C

CHP'li Çakırözer, yeni 'cemaat' tehlikesine dikkat çekti

CHP'li Çakırözer, yeni 'cemaat' tehlikesine dikkat çekti
CHP'li Çakırözer, AKP’nin Meclis’e sunduğu Torba Yasa ile “kamunun elindeki taşınmazların eğitim ve yurt faaliyetleri yürüten vakıflara bedelsiz verilmesine” karşı çıktı.

 

15 Temmuz FETÖ darbe girişimini hatırlatan ve yaşananlardan ders alınmasını isteyen Çakırözer, “15 Temmuz’a giden süreçte okul ve yurt meselelerinin denetimsiz cemaat ve tarikat vakıflarına bırakılmasının rolü büyüktür. O faciadan ders çıkarmalı ve gelecekte ‘kandırıldık’ dememek için, sosyal devlet olmanın gereğini yerine getirmeliyiz. Devlet temel eğitimde okul ve barınma ihtiyacının karşılanmasında baş aktör olmalı, sivil topluma bırakılan alan ise son derece artırılmalıdır” dedi.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, AKP tarafından Meclis”e getirilen ve 3 Ocak’tan itibaren TBMM Genel Kurulu’nda görüşmelerine başlanacak Torba Yasa’da eğitim ve yurt faaliyeti veren vakıflara, devlet elindeki kamu taşınmazlarının ve devletin elindeki yerlerin (kıyı, göl, dağ, orman vb yerler) bedelsiz verilmesine, geçmişte verilen yerlerden ise artık bedel alınmamasına ilişkin düzenlemeye karşı çıktı.

15 Temmuz FETÖ darbe girişimine giden sürecin cemaat ve tarikat okul, dershane ve yurtlarından geçtiğini anımsatan Çakırözer, “Geçmişten ders çıkarmalıyız. FETÖ’cü yapılanmanın en önemli yapı taşlarından birini eğitim sistemi oluşturuyordu. Bir dönem çocukları egˆitiyorlar, çocukların yurt sorununu kars¸ılıyorlar, dershane sorununu kars¸ılıyorlar diye hoşgörüyle baktıgˆınız, teşvik ettiğiniz önünü açtığınız bu yapının sonunda o çocuklarla Türkiye’de nasıl devlet içinde devlet hâline geldigˆinin acı sonuçlarını hep birlikte yaşadık. Geçmişte hep aynı bu düzenlemeye benzer maddelerle desteklendiler. Her türlü devlet imkânı, yardımı sagˆlandı. Sonuç, ülkemizde kanlı bir darbe girişiminde 250’ye yakın yurttas¸ımız s¸ehit oldu, yüzlerce yurttas¸ımız yaralandı. Ama siz 15 Temmuz’dan hala ders çıkarmıyorsunuz” dedi.

AKILCI VE ATATÜRKÇÜ EĞİTMELİYİZ

Geçmişin hatalarından ders almak gerektiğini belirten Çakırözer, “Bir daha böyle hainlikler yaşanmaması için, gelecekte ‘kandırıldık’ dememek için yavrularımızı aklın, bilimin ve Atatürkçü düşüncenin ışığında yetiştirmeliyiz. Bunu da Anayasamız gereği sosyal devletin sağlaması gerekir. Devletin okul ve barınma ihtiyacını karşılama çalışmalarını artırması beklenirken, siz bunun tam tersine yine kendi düşüncenize yakın vakıf ve cemaatlere verilmesini savunuyorsunuz. Bu son derece yanlıştır” dedi.

OKUL VE YURT SORUNUNU DEVLET ÇÖZMELİ

Çakırözer konuşmasına şöyle devam etti:

“Aladağ’da yanarak hayatın kaybeden yavrularımız, Karaman’da sapık bir canavarın eline emanet edilen miniklerimiz…Bakın FETÖ darbesinde de bu ihmal ve denetimsizliklerde de hep ‘Bu dernek ve vakıflar bizden. Onlar zarar vermez’ anlayışının rolü var. İşte bu anlayış nedeniyle çok vahim yanlışlara göz yumulmakta ve bunun bedelini minicik yavrularımız çekmekte. Türkiye’nin, çoçuklarımızın geleceği için, imkanlarımızı daha fazla seferber ederek, eğitim ve yurtlar konusunda vakıfları teşvik etmenin değil, devletin sosyal devlet olmasının yollarını sağlamamız gerekiyor. Devletin karşılayamadığı sınırlı alanda hizmet verecek sivil toplum örgütleri ise sıkı denetlenmelidir” dedi.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Diğer Haberler
   123456
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)