• BIST 102.258
 • Altın 190,236
 • Dolar 4,5836
 • Euro 5,3954
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 24 °C
 • Adana 25 °C
 • Antalya 27 °C

CHP'li Eren Erdem yurt sorununu Meclis gündemine taşıdı

CHP'li Eren Erdem yurt sorununu Meclis gündemine taşıdı
CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Eren Erdem, eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla birlikte yurt sorununun da başladığını ve barınma ihtiyacının bir an önce çözüme kavuşması gerektiğini belirtti

CHP İstanbul Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Eren Erdem, eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla birlikte yurt sorununun da başladığını ve barınma ihtiyacının bir an önce çözüme kavuşması gerektiğini belirtti. CHP’li Erdem, üniversite öğrencilerinin barınma ve yurt ihtiyacının nasıl giderileceğinin tespit edilmesi amacıyla TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi.

Önergede İstanbul’da her 51 öğrenciden sadece 1’ine yatak düştüğünü belirten Erdem,  kiraların ve özel yurt ücretlerinin yüksek olduğunu ve devletin acilen yeni yurtlar inşa etmesi gerektiğini aksi takdirde öğrencilerin art niyetli cemaatlerin eline düşebileceğini belirtti.

İşte CHP’li Erdem’in yurt sorununun çözülmesi amacıyla Meclis’e verdiği araştırma önergesi:

CHP’Lİ ERDEM: DEVLET YURDU SAYISI HİÇBİR ŞEHİRDE YETERLİ DEĞİL!

Yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasının ardından başta üniversiteyi yeni kazanan öğrenciler olmak üzere yükseköğretim kurumlarında eğitim alan on binlerce öğrencinin barınma ve yurt ihtiyacı karşılanamamıştır. Her yıl yeni yurtların yapıldığı ve barınma ihtiyacının önemli ölçüde giderildiği belirtilse de meslek yüksekokullarının olduğu bazı ilçelerde yurt bulunmamakta, Doğu’daki bazı şehirlerde sadece tek bir yurt bulunmakta ve birçok büyükşehirde de binlerce başvuruyu karşılayacak yurt kapasitesi bulunmamaktadır.

ERDEM: ÖĞRENCİLER CEMAATLERİN SİYASİ PROPAGANDA MERKEZİ YURTLARINA YÖNLENDİRİLİYOR!

Ev kiralarının ciddi seviyelerde arttığı ve kiraların yanı sıra su, elektrik, ısınma giderlerinin yüksek oranda vergilendirildiği şehirlerde öğrencilerin yurt bulamaması, onların eğitim hayatlarını sağlıklı bir şekilde yürütmesini önemli ölçüde engellemekte; birçok öğrenci yaşadığı maddi sorunlar nedeniyle ders materyallerini dahi karşılayamamaktadır. Bu durumda yıllık 3 – 4 bin TL’yi bulan özel yurt ücretlerinin alt ve orta gelirli insanlar tarafından karşılanamaması, ne yazık ki, öğrencileri art niyetli tarikat ve cemaatlerin yurtlarına yönlendirmekte, bu yurtlardan bazıları devletin varlığını ve bütünlüğünü tehdit eden siyasi propagandaların merkezi olarak işlev görmekte, bazılarıysa cinsel istismar haberleriyle gündeme gelmekte ve ailelere güven vermemektedir. Tüm bunların ötesinde, sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak, devlet öğrencilerin eğitim ve barınma başta olmak üzere, tüm temel ihtiyaçlarını karşılayacak bir mekanizma geliştirmek zorundadır.

ERDEM: İSTANBUL’DA HER  51 ÖĞRENCİDEN SADECE 1’İNE YURT YATAĞI DÜŞÜYOR!

Yurt sorunu hayat pahalılığının çok yüksek olduğu büyükşehirlerde daha fazla hissedilmektedir. Eğitim istatistiklerine göre 1 milyon 252 bin 911 öğrenci bulunan İstanbul’da her 51 öğrenciden sadece 1 tanesine yurt yatağı düşerken, Türkiye genelinde her 13 öğrenciye bir yurt yatağı düşmektedir. Ankara, İzmir gibi şehirlerde ise yatak kapasitesi sorunu incelendiğinde benzer bir tabloyla karşı karşıya kalınmaktadır.

Ülke genelinde kiraların %10’dan daha yüksek oranda arttığı, özel yurtlar ücretlerinin ciddi seviyelerde yüksek olduğu, büyükşehirlerde öğrencilerin ayrıca ulaşım gibi giderlerinin olduğu ve en önemlisi Türkiye’de hanehalkının önemli bir bölümünün yoksulluk sınırı altında bir gelirle yaşadığı dikkate alınırsa, öğrencilerin eğitim hayatı açısından barınma ihtiyacının devlet tarafından giderilmesi büyük önem arz etmektedir. Öğrencilerin barınma sorununun tümden giderilmesi ve yaşam pahalılığına karşı öğrencilerin hayat standartlarının yükseltilmesinin yollarının belirlenmesi amacıyla Anayasa’nın 98’inci maddesi ve TBMM içtüzüğünün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince bir araştırma komisyonu kurularak konunun tüm boyutları ile araştırılmasını saygılarımla arz ederim.​

Etiketler:
   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)