• BIST 94.541
 • Altın 194,542
 • Dolar 4,7355
 • Euro 5,5009
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 21 °C
 • Adana 25 °C
 • Antalya 23 °C

CHP'li İlgezdi cezaevlerindeki işkence iddialarını Meclis gündemine taşıdı

CHP'li İlgezdi cezaevlerindeki işkence iddialarını Meclis gündemine taşıdı
Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Gamze Akkul İlgezdi cezaevlerinde yaşanan işkence iddialarını Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a sordu.

 CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi cezaevlerinde yaşanan işkence iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Önergesinde Şakran Kadın Cezaevi, Tekirdağ Cezaevi ve Sincan 1 No'lu F Tipi cezaevinde yaşandığı öne sürülen hak ihlalleri ve işkence iddialarını Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yanıtlaması istemiyle Meclis gündemine taşıyan İlgezdi, özellikle 15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL'in ardından kötü muamelenin arttığını ifade etti. 

İlgezdi soru önergesinde: 
-İzmir Şakran Kadın Hapishanesi’nde mahkûm N.Y’ye işkence yapıldığı ve kolunun iki farklı yerden kırıldığı ve üç gün hastaneye götürülmediği
-Şakran Kadın Hapishanesi’nde bir mahkûmun görüş sonrası koğuşu yerine tek kişilik hücreye götürüldüğü 
-Sincan 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nden Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’ne sevk edilen mahkûmların aylardır başta giyecekleri olmak üzere hiçbir eşyasının verilmediği 
-Tekirdağ Hapishanesi’nde kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak ‘Wernicke Korsakof’ hastası olan bir mahkûmun tek kişilik hücrede tutulduğu
-Tekirdağ Hapishanesi’nde kalp hastası mahkûmların ilaçlarının verilmediği iddialarını sordu.
Gamze Akkuş İlgezdi'nin soru önergesi şu şekilde;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 03.10.2016

                                 Gamze AKKUŞ İLGEZDİ
                                                                                        CHP İstanbul Milletvekili


Hapishaneler ve hapishanelerde yaşanılanlar ülke gündeminde sık sık yer almaktadır. Özellikle 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası OHAL uygulamasıyla birlikte işkence, tecrit, çıplak arama, kötü muamele gibi hak ihlalleriyle gündeme gelen hapishaneler, bir gözdağı ya da had bildirme aracı olarak kullanılmaktadır. Sözde 12 Eylül darbesini eleştiren iktidarınız hapishanelerde darbe günlerine rahmet okutan uygulamalarıyla insanlık onurunun ayaklar altına alınmasına müsaade etmektedir.
Hapishanelerden mahkûmların gönderdiği mektuplar da son zamanlarda ihlallerin arttığını göstermektedir. Unutulmamalıdır ki hapishanelerde bulunanlar suçlu olsa bile devletimize emanettir. 
Bu çerçevede,
Şakran Kadın Hapishanesi’nde mahkûm N.Y’ye işkence yapıldığı ve kolunun iki farklı yerden kırıldığı iddiaları doğru mudur? Kolu kırılan mahkûmun 3 gün hastaneye götürülmediği iddiaları doğru mudur?
Şakran Kadın Hapishanesi’nde bir mahkûmun görüş sonrası koğuşu yerine tek kişilik hücreye götürüldüğü iddiaları doğru mudur? 
Sincan 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nden Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’ne sevk edilen mahkûmların aylardır başta giyecekleri olmak üzere hiçbir eşyasının verilmediği iddiaları doğru mudur? Doğruysa gerekçesi nedir?
Tekirdağ Hapishanesi’nde kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak ‘Wernicke Korsakof’ hastası olan bir mahkûmun tek kişilik hücrede tutulduğu iddiaları doğru mudur?
Tekirdağ Hapishanesi’nde kalp hastası mahkûmların ilaçlarının verilmediği iddiaları doğru mudur?

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)