• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 5 °C
 • İzmir 10 °C
 • Adana 13 °C
 • Antalya 11 °C

CHP'li Mevlüt Dudu, Erdoğan'ın makam aracını sordu

CHP'li Mevlüt Dudu, Erdoğan'ın makam aracını sordu
CHP Hatay Milletvekili Avukat Mevlüt Dudu, yaklaşık 600 bin TL'ye mal olduğu iddia edilen bu makam aracı transferini Meclis gündemine taşıdı.

La­tin Amerika ül­ke­le­ri­ni kap­sa­yan ge­zi için Er­do­ğa­n’­ın ma­kam otosu as­ke­ri kar­go uça­ğıy­la 14 bin km yol yap­tı. Ancak Er­do­ğan, Pe­ru ge­zi­sin­de Tür­ki­ye­’den gö­tür­dü­ğü 2015 mo­del Mer­ce­des S600 mar­ka ma­kam ara­cı ye­ri­ne, Peru Dev­let Baş­ka­nı Ol­lan­ta Hu­ma­la­’nın ken­di­si için tah­sis et­ti­ği Mer­ce­des E55 mo­del ara­cı ter­cih et­ti.

Makam aracının C-130 kar­go uça­ğıy­la Şi­li­’ye gö­tü­rül­me­si­nin ma­li­ye­ti 200 bin do­lar (yak­la­şık 587 bin TL) olduğu iddia edildi.

56b1b10567b0a912e831c5e4.jpg

CHP Hatay Milletvekili Avukat Mevlüt Dudu, yaklaşık 600 bin TL'ye mal olduğu iddia edilen bu makam aracı transferini Meclis gündemine taşıdı. 

CHP'li Dudu, Başbakan Davutoğlu'nun cevaplaması istemiyle Meclis Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde "Türkiye’den kalktıktan sonra Senegal ve Brezilya’da yakıt ikmali yapıp 14 bin kilometre kat ederek 20 saatte Şili’ye ulaştığı belirtilen kargo uçağının uçuş maliyeti ne olmuştur?

Kargo uçağı ile Mercedes marka otomobili götürmek için kaç personel görevlendirilmiştir? Bu personel hangi kurumlara bağlıdır? Personele ödenen harcırah miktarı nedir?" diye sordu.

İşte CHP'li Mevlüt Dudu'nun Davutoğlu'nun cevaplaması için verdiği soru önergesi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Şili, Peru ve Ekvador’u kapsayan 31 Ocak-4 Şubat tarihleri arasındaki Güney Amerika ziyaretine 2015 model Mercedes S600 marka zırhlı makam aracını da götürmüştür. Kayseri Hava Üssü'nden kalkan C-130 tipi askeri kargo uçağı ile bölgeye götürülen uçak, kamuoyunda uzun süre tartışma konusu olmuştur.

Bu çerçevede;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2015 model Mercedes S600 marka zırhlı makam aracını neden Güney Amerika ziyaretine götürme ihtiyacı hissetmiştir? Bu ülkelerde Cumhurbaşkanlığı’nın güvenliği ve koruma tedbirleri açısından bir zaaf mı hissedilmiştir? Cumhurbaşkanı’nın bu ülkelerde güvenliğinin tehdit altında olduğu yönünde bir istihbarat mı alınmıştır?

Anayasa’nın 117. Maddesine göre Genelkurmay Başkanlığı görev ve yetkilerinden dolayı Başbakan’a karşı sorumludur. Bu çerçevede askeri nakliye uçağı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın zırhlı aracının taşınması kararı tarafınızdan mı alınmıştır?

Türk korumaların “Şili, Peru ve Ekvador’da istenilen düzeyde zırhlı araç olmaması ihtimaline karşı makam aracının götürülmesini uygun bulduğu” yönünde haberler yapılmıştır. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, askeri kargo uçağı ile Türkiye’den götürdüğü 2015 model Mercedes S600 marka makam aracı yerine, Peru Devlet Başkanı Humala'nın kendisi için tahsis ettiği Mercedes E55 model aracı tercih etmiştir. Bu durumda, ziyaret öncesinde protokol açısından yapılan istişareler yetersiz mi kalmıştır?

Türkiye’den kalktıktan sonra Senegal ve Brezilya’da yakıt ikmali yapıp 14 bin kilometre kat ederek 20 saatte Şili’ye ulaştığı belirtilen kargo uçağının uçuş maliyeti ne olmuştur?

Kargo uçağı ile Mercedes marka otomobili götürmek için kaç personel görevlendirilmiştir? Bu personel hangi kurumlara bağlıdır? Personele ödenen harcırah miktarı nedir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni bir dış politika geleneği başlatarak, bundan sonra tüm yurtdışı gezilerine makam aracını götürecek midir?

Zırhlı aracın götürülmesinde dış gezilerde güvenlik seviyesi açısından yeni bir sınıflama mı oluşturulacaktır?

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)