• BIST 115.147
 • Altın 163,118
 • Dolar 3,8058
 • Euro 4,6547
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 1 °C
 • İzmir 13 °C
 • Adana 8 °C
 • Antalya 10 °C

CHP'li Tanal Melen'i zehirleyen Düzce çöplüğünü Meclis gündemine taşıdı

CHP'li Tanal Melen'i zehirleyen Düzce çöplüğünü Meclis gündemine taşıdı
Geçtiğimiz hafta Düzce'ye giderek Melen Çayı'nı kirleten çöp döküm alanını inceleyen CHP heyeti içinde yer alan Mahmut Tanal, konuyu Meclis gündemine de taşıdı. Tanal'ın konuyu Meclis'e taşımasına AKP milletvekilleri tepki gösterdi.

Sakarya Bölge İdare Mahkemsi'nin durdurma kararına rağmen Düzce Belediyesi'nin çöp dökmeye devam ettiği Düzce'nin Hecinler köyünün yanına kurulan ve adına Katı Atık Bertaraf Tesisi denilen çöp deposu hakkında köylülerin bütün girişimlerine ve bir aydan daha uzun süredir devam eden çadır nöbetine rağmen bir adım atılmadı.

4 Şubat tarihinde CHP İstanbul Milletvekilleri Mahmut Tanal, Onursal Adıgüzel ve Oğuz Kaan Salıcı, beraberlerinde CHP Düzce İl Başkanı Zekeriya Tozan ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte hem köylüleri dinlediler, hem de çöp deposunda incelemelerde bulundular.

tnl.jpg

İstanbul'a içme suyu sağlayan kaynaklar arasında yer alan Melen Çayına sadece 200 metre mesafede yapılan ve sızan kirli suları ile İstanbul'un içme suyunu da kirleten çöp alanını inceleyen heyette yer alan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, konuyu bugün Meclis gündemine de taşıdı.

CHP'li Tanal'ın hem Düzce'deki köylülerin hem de İstanbul halkının sağlığını tehdit eden çöp alanını gündeme getirmesine AKP'li vekiller "Biz her seçimde Düzce'de 3-0 yapıyoruz. Halk bizi destekliyor" diyerek tepki gösterdiler.

İşte AKP'li vekillerin yargı kararı ve yöre halkının tepkilerine rağmen aldıkları oy oranı ile konuyu örtbas etmeye çalıştıkları o tartışma Meclis tutanaklarına böyle yansıdı:

MAHMUT TANAL - Değerli arkadaşlar, ben hafta içerisinde Düzce'deydim.

İLYAS ŞEKER (Kocaeli) - Önce İzmir'e gitseydin keşke.

MAHMUT TANAL  - Düzce'de, Düzce Belediyesi Düzce halkının -gayet rahat- çöplerini şu şekilde boş bir alana, "Hecinler köyü" denilen bir köy alanına boşaltıyor.

İLYAS ŞEKER (Kocaeli) - Önce İzmir'i gidip görseydin, İzmir'i,

MAHMUT TANAL - Bu Hecinler köyünde pis lağım suları da Melen Çayı'na akıyor, Melen Çayı'na.

İLYAS ŞEKER- İzmir'i gördünüz mü?

MAHMUT TANAL - Melen Çayı'ndan, aynı zamanda İstanbul'a İSKİ vasıtasıyla su temin ediliyor.

Değerli arkadaşlar, bu Melen Çayı'na sadece Düzce'nin değil, aynı şekilde Kaynaşlı Belediyesinin, aynı şekilde Gölyaka Belediyesinin… Burada, hem Küçük Melen'e hem Büyük Melen'e akan pis lağım suları İstanbul'a içme suyu olarak gönderiliyor.

Daha ötesi var. Aynı zamanda, Düzce'deki entdüstriyel kullanılan o pis sular aynı şekilde yine Melen Çayı'na aktarılıyor. Burada, Melen Çayı'na Düzce'de akan bu pislik, bu lağımlar… Halkın sağlığıyla oynanıyor. Türk Ceza Kanunu 181'inci maddesi uyarınca, bu, suç.

Bana yerinizden laf atacağınıza gidin, Düzce'deki belediyenizle konuşun; gidin, Kaynaşlı'daki belediyenizle konuşun; gidin, Gölyaka'daki belediyeyle konuşun.

İLYAS ŞEKER (Kocaeli) - Siz de İzmir'e gidin. İzmir Büyükşehir çöpünü nereye döküyor?

MAHMUT TANAL- Düzceli halk milletvekilini tanımıyor. "Biz 3 tane milletvekili seçtik, keşke oy vermez olaydık." diyorlar. "Bu milletvekillerimiz nerede?" diyorlar. (CHP sıralarından alkışlar) Bakın, gazetelere çıkıyor, gazetelere. Halk sizi arıyor, ilanla arıyor. İlanla Düzce milletvekillerini arıyor halk. Onun için, benim sizden ricam…

İLYAS ŞEKER (Kocaeli) - İzmir Büyükşehir Belediyesinde çöpler nereye dökülüyor?

MAHMUT TANAL - Bana laf atacağınıza, Düzce'deki vatandaşın kaldığı koşulları nasıl düzeltebiliriz…

MAHMUT TANAL - …oradaki sağlık koşullarını nasıl düzeltebiliriz…

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Ne oldu 1 Kasımda? Düzce 3-0.

MAHMUT TANAL  - Oradaki o pis kokuyu nasıl giderebiliriz? Gelin, Düzce'nin adına konuşun, Düzce'nin adına.

İLYAS ŞEKER (Kocaeli) - Kendim gittim, gezdim. İzmir Büyükşehire git sen. İzmir Büyükşehir çöpünü nereye döküyor? Aydın Büyükşehir nereye döküyor? Git bak.

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Bak, burada Düzce Milletvekili.

İLYAS ŞEKER (Kocaeli) - Önce İzmir Büyükşehiri araştır.

FEVAİ ARSLAN (Düzce) - Defalarca Düzce Belediyesi ve çöpünden bahsedildi. Vekillere…

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - "Vekiller nerede?" dedi.

BAŞKAN - "Milletvekillerini tanımıyor." dediler.

İki dakika süre veriyorum.

Buyurun.

Yeni bir sataşmaya meydan vermeyelim.

FEVAİ ARSLAN (Düzce) - Evet, Düzce çok konuşuldu, Düzce'nin çöpü konuşuldu ve Düzce'nin milletvekilleri konuşuldu.

Düzce'nin milletvekillerini Düzce çok iyi tanır, ki 4'üncü defa 3-0 yaptı. (AK PARTİ sıralarından alkışlar) Bunu kenara koyalım.

Bir kere, çöpümüzün durumu bellidir. Çöp şu anda bahsedilen araziye dökülmüyor, başka bir yere depolanıyor, bu arazinin resmî prosedürü bittikten sonra da aynı yere depolanmaya düzenli olarak devam edecek. Bunu bilgilerinize sunarız. Siz kimden bilgi aldıysanız bir daha kontrol edin Sayın Tanal.

Hepinize saygılar sunuyorum, hayırlı akşamlar diliyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ediyorum Sayın Arslan.

MAHMUT TANAL (İstanbul) - Sayın Başkan…

BAŞKAN - Sayın Tanal, buyurun.

MAHMUT TANAL (İstanbul) - Bana sataştı Sayın Başkan.

FEVAİ ARSLAN (Düzce) - Bir şey demedim ya.

BAŞKAN - Sayın Tanal, ne dedi Allah aşkına?

MAHMUT TANAL (İstanbul) - Bakın, mahkeme kararı elimde. "Size kim bilgi vermişse yanlış bilgi vermiş, siz gidin orayı bir daha kontrol edin." dedi. Zamanım olmaması nedeniyle… Çektiğim fotoğrafların hepsi burada benim elimde. Bizzat oraya gidip yerinde tespit yapan bir arkadaşınızım.

Onun için sizden istirham ediyorum.

BAŞKAN - Sayın Tanal, peki, yeni bir sataşmaya meydan vermeyelim lütfen.

MAHMUT TANAL (İstanbul) - Teşekkür ediyorum, sağ olun.

MAHMUT TANAL (İstanbul) - Değerli arkadaşlar, tabii, benim sayemde Düzceliler milletvekillerini kürsüde görüyorlar. (CHP sıralarından alkışlar) Onun için, hakikaten yemin dışında bugüne kadar bu arkadaşlarımız kürsüye çıkmadı.

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Onlar sahada görüyorlar zaten. Dört dönemdir 3-0 oluyor.

MAHMUT TANAL - Bakın, Değerli Başkanım, şimdi, burada Sakarya 2. İdare Mahkemesinin 2015/1154 sayılı Mahkeme Kararı var. O çöplerin atıldığı yeri eğer bilmiş olsaydınız… Orasının ÇED raporu iptal edildi, "Atılmaması gerekir." deniyor. Vatandaş orada otuz gündür nöbet bekliyor nöbet. O nöbete giden bir arkadaşınızım. Benimle birlikte gelebiliyor musun? Halkın arasına çıkabilir misiniz orada?

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Zaten halkın arasında ya.

MAHMUT TANAL - Bakın, halk orada…

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Dört seçimdir 3-0 oluyor, sandığa gömüyorlar hâlâ konuşuyorsun ya, Allah Allah!

MAHMUT TANAL - Bakın, bu sizin havuzunuz. Boş araziye çukur açmışlar.

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Aday ol Düzce'den, Düzce'den aday ol.

MAHMUT TANAL - Membranları havuz diye döşetmişler, bu boş havuz denilen, membran denilen yere de… Hortumları o dağdan gelen ve Melen Çayı'na boşalan yere bırakmışlar.

Değerli arkadaşlar, günde 8 veya 9 tane köpek ölüyor orada köpek, o suyu içiyor ve ölüyor ve bizim gideceğimizi duyan Düzce Valisi orada ölen köpekleri toplattı.

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Bir de İzmir'e git, İzmir'e.

MAHMUT TANAL - Ve biz gittiğimizde yine 8, 9 tene köpek vardı ölen, oradaki vatandaş şunu söyledi: "Bunlar sadece bugün ölen köpeklerdir." dedi.

Değerli arkadaşlar, orada köylü mağdur, vatandaşın sağlıyla oynanıyor. Sadece suyun kirlenmesi, onunla şey yapmayın; vatandaş o suyla arsasını, tarlasını, sebzesini, meyvesini suluyor. Orada gıda güvenliği kalmıyor, orada su güvenliği kalmıyor. Gelip bana burada çatacağına "Sayın Vekil, teşekkür ederim, İstanbul'dan geldin, bizim sorunlarımızla ilgilendim." demenizi beklerdim ben. (CHP sıralarından alkışlar) Yani gerçekten, bunun siyasi partisi olmaz ki onun için, sizden rica ediyorum, isterseniz…

MAHMUT TANAL - …Sayın Vekilim, sizinle birlikte o köylü vatandaşlarımızın arasına gidelim, bir gece de orada nöbet bekleyelim. Bu nöbete var mısınız?

Teşekkür ediyorum.

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - Haydi bakalım!

HAKAN ÇAVUŞOĞLU (Bursa) - Sayın Başkan…

OSMAN AŞKIN BAK (Rize) - 1 Kasımda sandığa gömdüler be. 4 seçimdir 3-0 oluyor, konuşuyorsun. Yüzde 17 bile alamıyorsunuz.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)