• BIST 112.244
 • Altın 174,629
 • Dolar 4,0286
 • Euro 4,9868
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 24 °C
 • Adana 25 °C
 • Antalya 22 °C

CHP'nin başka düşmana ihtiyacı yok

ABC Gazetesi Ortadoğu muhabiri Ömer Ödemiş, 1 Kasım seçim sonuçlarının CHP için ne anlama geldiğin yazdı.

Ömer Ödemiş / ABC Gazetesi

Adil olmayan koşullarda, iktidarın baskı, şantaj, tehdit ve ablukası altında yapılan 1 Kasım seçimleri muhalefetin yenilgisiyle sonuçlanmış görünüyor.  Erdoğan rejimi akıl almaz bir biçimde yüzde 10 oranında oylarını artırarak tek başına iktidarını yeniden aldı. Akıl almaz diyorum çünkü, AKP ne yaptı da 5 ayda oranını bu kadar artırabildi? Sürdürdüğü savaş politikası nasıl oldu da 5 ayda bu kadar oy artışı sağladı? Ölümler ve katliamlar neden ve nasıl AKP’nin oylarını artırmasının  aracına dönüştü? Onlarca Kürdü katletmesine rağmen nasıl olu da onlardan alığı oyu bu kadar arttırdı?

AKP’nin tek başına iktidarı akıl almaz bir biçimde yeniden ele geçirmesi, gelecek açısından ciddi kaygıların da canlanmasına neden oldu. AKP bu zaferinin verdiği pervasızlıkla tüm muhalif güçlere saldırılarını artırarak sürdürecek gibi görünüyor. Çünkü 7 Haziran sürecini bir daha yaşamamak için kendisine karşı tehdit olarak gördüğü tüm güçleri elimine etmek etmek için harekete geçecektir. 

Davutoğlu’nun yeniden barış tohumları atacağız açıklamasının hikâye olduğunu çok kısa süre içinde göreceğiz. AKP iktidarı kanla beslenmeyi ve terörle iktidar olmayı öğrendi. Bu yöntemden vazgeçmeyecek ve her sıkıştığında aynı yöntemi kullanarak iktidarını elinde tutmaya çalışacaktır.. Bunun için de ilk adımda muhalif unsurları susturmanın yollarını arayacaktır. Yargısıyla, polisiyle ve şeriatçı tetikçi güçleriyle siyaset sahnesini tekeline geçirmeye çalışacaktır.

HDP ve MHP’nin oylarının önemli sayılabilecek bir bölümünü alan AKP, milliyetçi söylemlerinin ve Kürt hareketine karşı acımasız saldırılarının sonuç aldığını göndü. Kendisinden kopan Kürt oyları geri alırken, MHP’den de Kürt hareketine karşı yaptığı saldırılarla ve Kürt düşmanlığını okşayarak oy devşirmesini bildi. Seçim stratejini Kürtler üzerine oturtan AKP, bu politikada başarılı oldu. HDP, üzerinde siyaset yaptığı Kürt oylarını kaybederken, Alevi oyları sayesinde barajı aştı.

Hatay da neler oldu?

1 Kasım seçimlerinin Hatay'da nasıl sonuçlanacağı ve 7 Haziran seçimlerinde bağımsız aday olan Refik Eryılmaz’ın oylarının kime gideceği merak konusuydu. Özellikle Suriye politikasında ciddi hatalar yapan HDP’nin bu bölgede yaşayan Alevi halktan aldığı oylarları koruyup koruyamayacağını başka bir merak konusuydu. Çünkü HDP'ye giden Alevi oylarında ciddi artış görülmesi, bu partide milletvekili çıkartma beklentisi yaratmıştı. Sonuçta, Türkiye’nin her yerinde oy kaybeden HDP, bir tek Hatay'da, (beklediği kadar olmasa da) oylarını artırmayı başardı. Metropol kentlerde yaşayan Kürt seçmenin oyunu kaybeden HDP, Alevilerin yaşadığı kentte oylarını artırdı.

HDP’nin Hatay'da oylarını artırmasında en önemli etmen CHP'nin izlediği tutum oldu. Çünkü CHP yıllardır oyunu aldığı Hatay seçmeninin eğilimlerini dikkata almayan, hassasiyetlerini gözetmeyen bir politika izledi. Özellikle Suriye politikasında CHP'nin izlediği tutarsız politika, Esad yönetimine yönelik pervasız açıklamaları, Suriye konusunda yer yer AKP ile aynı çizgiye düşmesi ve özellikle milletvekili adaylarını belirlerken ön seçim yerine atama yapması ciddi tepkilere neden oldu.

Milletvekili adayları – ilk sıra adayı dışında- bölge halkının ve partinin benimsemediği isimlerden oluştu. Bu durumun CHP’nin oylarını önemli ölçüde etkilediği görülüyor. Refik Eryılmaz’ın yeniden partiye dönmesiyle,  CHP’ye gelmesi beklenen ve bir milletvekili daha kazanma hesaplarının yapılmasına yol açan 18 bin oyun yalnızca küçük bir kısmı CHP’ye geldi. Refik Eryılmaz’ın bağımsız adayken aldığı oyların önemli kısmı HDP’ye giderken bir bölümü de sandığa gitmemeyi tercih etti.

CHP’nin içinde düşman

CHP adeta düşmanını içinde taşıyor gibi. Yanlış siyasal perspektifleri ve atamaları ile kendi kendisini zayıflatmayı başarıyor. Özellikle Hatay'da milletvekili sıralamasına koyduğu bazı isimler akla ziyan davranışlar sergiliyor. Nasıl aday olduğu belli olmayan, toplumun saygı göstermediği, sıradan vasıflara sahip bazı kişilerin milletvekili listelerinde üst sıralarda yer bulması düşündürücü. Belediye başkanlarını görevden almakla tehdit edip para isteyen, ilçe başkanlarını görevden alma ile tehdit edip kendisine biata zorlayan, CHP Genel Merkezi ve Genel Başkanı adına davrandığını söyleyen bu isimlerin yeniden milletvekili olmasını Hatay halkı içine sindirmiş değil.

CHP yönetimi Hatay’a ilişkin bu yanlış tutumunda devam etmesi halinde, parti her geçen gün biraz daha eriyecektir. Darmadağın bir örgütle, moralsiz ve inançsız bir kitleyle, taşınması zor olan birkaç adayla seçime giren CHP’nin, aldığı oylar partililerin sadakatine bağlanmalıdır.

CHP Türkiye halkına karşı sorumludur ve bu türden hatalar yaparak AKP’nin ekmeğine yağ sürmemelidir. Türkiye’nin AKP iktidarı ile karanlık bir sürece girdiği bu hassas dönemde, CHP yönetimi kendisine hızla çeki düzen vermelidir. Aksi halde Erdoğan rejiminin 2023’e kadar iktidarda kalmasına fırsat verilmiş olunacaktır.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)