• BIST 110.059
 • Altın 174,736
 • Dolar 4,0867
 • Euro 5,0024
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 9 °C
 • İzmir 15 °C
 • Adana 18 °C
 • Antalya 17 °C

Çipras o sözünü Saray'da da tuttu

Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu, CHP ve HDP heyetleri ile görüşen Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, Saray'a çıkarken de kravat takmadı.

Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, Türkiye ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüştü. Erdoğan, Çipras'ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen görüşme, 1 saat 7 dakika sürdü. Çipras'ın Erdoğan'la görüşmek için Saray'a giderken de kravat takmaması dikkat çekti.

Seçildiği günden bu yana kravat takmayan Çipras "Ben halkıma değişmeyeceğim ve böyle kalacağım için söz verdim" diyerek kravat takmayacağını açıklamıştı. 

ÖNCE DAVUTOĞLU'YLA GÖRÜŞTÜ

Aleksis Çipras, Erdoğan'la görüşmesinin öncesinde Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla bir araya gelmişti. Çankaya Köşkü'nde, basına kapalı gerçekleştirilen ve yaklaşık 1,5 saat süren görüşmenin ardından ikili çalışma yemeği yedi. İki lider yemeğin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

CHP'Yİ ZİYARET ETTİ

Çipras, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile görüştü.

Görüşmeye CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ve Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız’da katıldı.

Mülteci sorunu, Kıbrıs ve Ege sorunları ile Türkiye’nin AB üyeliğiyle ilgili konuların ele alındığı görüşmede, 2007’de hayatını kaybeden eski Dışişleri Bakanı İsmail Cem’in iki ülkenin kardeşliği için yaptığı katkılar da konuşuldu.

DAVUTOĞLU'NU KIZDIRAN SORU​

Başbakan Davutoğlu, Yunanistan Başbakanı Çipras'la düzenlediği basın toplantısında mültecilerle ilgili bir soruya "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne sorun" yanıtını verdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Çankaya Köşkü'nde, basına kapalı gerçekleştirilen ve yaklaşık 1,5 saat süren görüşmenin ardından çalışma yemeği yedi. İki lider yemeğin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bir muhabirin "Mülteciler konusunda Türkiye sorumluluğunu yerine getiriyor mu?" sorusu karşısında yüzü düştü. Davutoğlu, asıl sorunun Türkiye'ye değil de 4 yıldır hiçbir şey yapmayan, hiçbir karar alamayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne sorulması gerektiğini ifade ederek "Bu soruyu onlara iletin" dedi.

Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları;

"Şubat ayında Türkiye-Yunanistan İş Forumu'nu toplayacağız. Yunanistan Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik sürecini hep destekledi. Kıbrıs'ta bir fırsat penceresi var, görüşmeler yoğun şekilde devam ediyor. Türkiye ve Yunanistanolarak Kıbrıs'taki müzakerelere pozitif katkıda bulunma noktasında ortak bir yaklaşımımız var. Dünkü maç gibi orta saha mücadelesi değil de sonuca gitmeliyiz.

"BUNDAN TÜM DÜNYA SORUMLUDUR"

Ne Suriye ne de Yunanistan mülteciler konusunda sorumlu değildir. Tüm dünya bundan sorumludur. İki ülke de Suriye mağdurudur. Bu kriz oradaki zalim rejim ve terörist grupların baskısı sebebiyle oluyor.

"SORUYU DOĞRU YERE SORMAK LAZIM"

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi gereğini yapmadığı için milyonlarca insan aç susuz Türkiye'ye buradan da Avrupa'ya geçebilmek için çaba içinde. Kimse bebeğini alıp da denize açılmak istemek. Bize nasıl çözeceğiniz sorusundan daha çok bizim Yunanistan ve Türkiye olarak Avrupa'ya bu konuda neden çözüm üretemediniz, hiçbir karar alamadınız diye sormamız gerekiyor. Soruyu doğru yere sormak lazım. Türkiye'ye dönüp bu konuda çözüm çağrısında bulunmak bütün Türkiye'yi bize yüklemek demektir ki biz bu yükü taşıdık."

Çipras'ın konuşmasından satırbaşları;

"Benim ziyaretim yeni ve umut veren, iki ülke arasındaki ilişkilerde ümit veren bir çerçeveyi sembolize ediyor. Bizim işbirliğimiz Avrupa'daki dengeleri değiştirebilir. Tabi bazı sorunlar mevcut. Burada bir oluşum meydana gelmesi gerekiyor. Dün bir dostluk maçı oldu ama bundan bir sonuç ortaya çıkmadı. Zaman geçirmek için karşılıklı paslarla değil girişimlerin yapılması önemli.

Ege denizindeki insanlık dramının son bulması gerekiyor. Avrupa da sorumluluk üstlenmeli. Selanik İstanbul hızlı tren hattı, İzmir Selanik feribot hattı konusunda çözüm bulmamız gerekiyor. AB sürecinde Türkiye'yi daima destekliyoruz."

YUNANİSTAN BAŞBAKANI ÇİPRAS HDP HEYETİYLE GÖRÜŞTÜ

YUNANİSTAN Başbakanı Aleksis Çipras, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve beraberindeki heyet ile görüştü. Çipras, HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ ve HDP heyetiyle de görüştü.Görüşmede,HDP ile ilişkilerin güçlendirilmesi için önümüzdeki haftalarda bir Syriza heyetinin Türkiye’ye gelmesi kararlaştırıldı.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve beraberindeki heyet ile Sheraton Otel’de görüştü.  Görüşme sonrası açıklamayı HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ yaptı. Ortadoğu’dan Balkanlara kadar olan  alanda bir bölgesel barış sürecini geliştirilmesinin ele alındığını belirten Yüksekdağ, "Sayın Çipras da  bu konudaki çabasını dile getirdi. Mülteci sorunun bölgede barış siyasetinin geliştirilmesi ile mümkün olduğunu dile getirdik. Türkiye’de ve Suriye’de bir barış zemminin oluşturulmasının ne kadar önemli olduğuna vurgu yaptı sayın Çipras. Vurguladığı konulardan biri  de aynı zamanda  Kürt sorununda çözüm ve demokratikleşme, müzakere sürecinin, yeniden başlatılması vurgusuydu. Bunu başbakana ve hükümet ile yaptıkları görüşmede de dile getirdiklerini ifade etti. Kendileri bizleri parti heyetimizi, eş genel başkanlarımızı Atina’ya davet ettiler. Bundan sonra da karşılıklı iki parti ve ülke arasındaki ilişkileri sistematik bir biçimde sürdürme kararlılığımızı ifade ettik" dedi. 

SAYIN ÇİPRAS PARTİ OLARAK ZORLU KOŞULLARDA DİRENME AZMİ VE ÇİZGİMİZE HAYRANLIK DUYDUĞUNU İFADE ETTİ 

Çipras’ın HDP’nin siyasi çizgisine olan hayranlığını da dile getirdiğini belirten Yüksekdağ, "Sayın Çipras, Türkiye’de çok zorlu bir demokrasi mücadelesi yürütülüyor. Bu kadar zorlu koşullarda sizlerin bu direnme azmini ve çizginizde ısrar etme azmini göstermiş olmanız bizim ilham aldığımız ve hayranlık duyduğumuz bir duruş diye ifade etti. Biz tabi kimsenin gerek Çipras gerekse de başka bir siyasetçinin hayranlığını uyandırma kaygısı ile değil Türkiye’de gerçek anlamda demokratik yaşamı oluşturulması kaygısı ile mücadele ediyoruz. Sayın Çipras’ın sözleri siyasi nezaket" ifadelerini kullandı. 

PATRİĞİ ZİYARET ETTİ AMA KİLİSE'Yİ ZİYARET ETMEDİ

YUNANİSTAN Başbakanı Alexis Çipras, dün Fener Rum Patriği Bartholomeos’u ziyaret etti. Başbakan Ahmet Davutoğlu ile önceki akşam Türkiye-Yunanistan maçını izleyen  Çipras, dün saat 08.30’da Fener Rum Patrikhanesi’ne gitti. Patrik Bartholomeos ile Çipras’ın görüşmesi 80 dakika sürdü. Görüşmede Çipras’a kahve ikram edildi. Çipras, avluda Bartholomeos ile gazetecilere poz verirken, Patrikhane içinde bulunan ve ziyaret için hazırlanan Aya Yorgi Kilisesi’ne uğramadı. Ateist olduğu bilinen Çipras, Yunanistan Parlamentosu’na Başbakan olarak girdiğinde de İncil’e el basarak yemin etmemişti. 

HEYBELİADA KONUŞULDU MU?

Bartholomeos konuğunu uğurladıktan sonra yaptığı kısa açıklamada, “Dinler arası diyalog hakkında fikir teatisinde bulunduk. Başarılar diledim. Zaten tanışıyorum Sayın Başbakan ile. Başbakan olmadan önce iki, üç defa gelmişti buraya. Atina’da da buluşmuştuk.  Ankara’ya umutlu gidiyor. İnşallah her şey barış ve karşılıklı anlayış ve karşılıklı saygı içinde çözülür. Patrik Bartholomeos, “Heybeliada Ruhban Okulu gündeme geldi mi?” sorusu üzerine “Onu her zaman bekliyoruz” dedi.

Davutoğlu Çipras'a balkondan Ankara'yı tanıttı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde Yunanistan Başbakanı Alexis Çıpras ile bir araya geldi. 

Çalışma ziyareti için Türkiye'ye gelen Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, dün akşam Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Türkiye-Yunanistan maçını izledi.

Bugün Fener Rum Patriği Bartholomeos'u ziyaret eden Çipras, daha sonra Çankaya Köşkü'ne geldi. Başbakan Davutoğlu, konuk mevkidaşına Köşk'ün balkonundan Ankara'yı tanıttı.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)