• BIST 115.559
 • Altın 163,386
 • Dolar 3,8125
 • Euro 4,6703
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 5 °C
 • İzmir 11 °C
 • Adana 11 °C
 • Antalya 13 °C

'Çocuklar ölünce seviniyorsunuz'

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, AKP’li vekillere çok sert sözlerle yüklendi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, AKP milletvekillerine “Varın siz, ölen çocuklar için sevinin ve Ayşe öğretmene soruşturma açtırın. Biz buradan yüzlerce kez (Çocuklar ölmesin, çocuklar ölmesin, çocuklar ölmesin) diyoruz’’ şeklinde konuştu. Yarkadaş, “Aklımızı, vicdanımızı, duygularımızı sizin insafınıza terk etmeyeceğiz. Yaşayan ölüler olmayacak, Ayşe öğretmenin çığlığının bastırılmasına izin vermeyeceğiz’’ dedi.

‘NEFES BİLE ALINAMIYOR’

Bir süre önce TBMM’ye sunduğu ‘’Basının Sorunlarını Araştırma Önergesi’’ üzerine partisi adına genel kurulda söz alan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “Basın, yüzde 49 oy aldığı için her şeyi yapabileceğine inanan bir iktidar tarafından 4 kollu saldırıyla karşı karşıya kalmıştır. Gazeteciler Saray'ın ve Hükûmetin baskısı yüzünden nefes dahi alamamaktadır’’ diye konuştu.

‘MEDYA SANSÜR VE OTO SANSÜRE TESLİM OLDU’

İktidarın, muhalif gazete ve kanallara el koyduğunu da dile getiren CHP’li Yarkadaş, “33 gazeteci ise cezaevindedir. Sektörün yüzde otuzu iş bulamamaktadır’’ dedi. Yarkadaş, “Medya, iktidarın baskısı yüzünden, sansür ve oto sansüre teslim olmuştur. Sansür ve oto sansür hiçbir itiraza yer bırakmayacak şekilde gözlerimizin önünde cereyan ediyor, her şey gözlerimizin önünde olup bitiyor’’ ifadesini kullandı.

AKP iktidarının farklı hiçbir sese tahammül edemediğini de söyleyen Yarkadaş, Kanal D’de yayınlanan Beyaz Show adlı programa telefonla katılan Ayşe Ç. Adlı öğretmen ile kanal yöneticilerine uygulanan linçin bunun kanıtı olduğunu belirtti.

Yarkadaş şöyle konuştu:

‘AYŞE ÖĞRETMEN VE BEYAZ LİNÇ EDİLİYOR’

“Bakın, çok değil, daha birkaç gün önce Diyarbakır'dan hepimizin vicdanlarına çağrı yapan bir ses yükseldi. Kanal D'de yayınlanan Beyaz Show'a bağlanan Ayşe öğretmen "Doğu ve güneydoğuda neler olup bitiyor, farkında mısınız? Anneler, çocuklar, bebekler öldürülüyor." Demiştir. Ayşe öğretmenin bu sözlerini kamuya ulaştıran Kanal D ve Beyaz günlerdir linç ediliyor. "Çocuklar ölmesin" diyen Ayşe öğretmen ile Beyaz terör örgütü propagandası yaptıkları gerekçesiyle soruşturmaya uğruyor. "Analar ağlamasın" diyen Yalçın Akdoğan ise barış havarisi oluyor. Sevsinler böyle demokrasiyi…’’

AKP’nin yandaş medyasının şovmen Beyaz ile öğretmen Ayşe Ç’ye yönelik sistematik bir baskı uyguladığını da belirten Yarkadaş, sözlerine şöyle devam etti:

‘YAPTIĞINIZ FAŞİZMİN TA KENDİSİ…’

“İktidar ve yandaşları "Onların özrü yetmez, konuklar ve alkışlayanlar da özür dilesinler." diyor ve bunun için yandaş medyada kampanya açılıyor. Nedir bu telaş? Neyi saklamaya çalışıyorsunuz? Neden korkuyorsunuz? Ayşe öğretmen hiç kimseyi suçlamadı. Siz neden üstünüze alındınız AKP iktidarı olarak ve Ayşe öğretmeni linç etmeye çalışıyorsunuz? Neredeyse tüm ülkenin kuyruğa girip sizden özür dilemesini bekliyorsunuz. Bakın, sizin bu yaptığınız benim aklıma ünlü düşünür Roland Barthes'ın sözünü getiriyor. Diyor ki ünlü düşünür: Faşizm konuşma yasağı değil, söyleme mecburiyetidir. Bu tanım AKP'ye nasıl da uyuyor, nasıl uyuyor, değil mi? AKP ve yandaşları herkesin onlar gibi olmasını, ölenler karşısında üzülmesini değil, sevinç çığlıkları atmasını istiyor.’’

‘ÖLÜMLERE ÜZÜLENLERE SAVAŞ AÇTINIZ’

AKP yönetimi ile yandaş medyanın, ölümlere üzülenlere savaş açtığını ve beyinlerini teslim almaya çalıştığını da ifade eden Yarkadaş, ‘’Hayır, biz size benzemeyecek, bu ülkede ölen her yurttaşa üzülecek ve bu ölümlerin sona ermesi için mücadele edeceğiz. Aklımızı, vicdanımızı, duygularımızı sizin insafınıza terk etmeyeceğiz. Yaşayan ölüler olmayacak, Ayşe öğretmenin çığlığının bastırılmasına izin vermeyeceğiz’’ dedi.

TANSİYON YÜKSELDİ

Bu sırada AKP’li bir milletvekilinin Yarkadaş’a sözlü sataşması üzerine, CHP’li vekil ‘’Merak etmeyin, tabii ki sizin için de söylemiş Ayşe Hanım, sizin için de söylemiş, "Ölen çocuklara sevinen zavallılar var." demiş televizyonda…. Siz sevinebilirsiniz” karşılığını verdi. Bunun üzerine salonda tansiyonun yükseldiği görüldü. Yarkadaş, AKP sıralarından yükselen itirazlara rağmen, sözlerine devam etti. CHP’li vekil, şöyle konuştu:

‘ÇOCUKLAR ÖLMESİN… ÇOCUKLAR ÖLMESİN.. ÇOCUKLAR ÖLMESİN…’

“Bakın, siz bu ülkede "Çocuklar ölmesin" diyen bir öğretmene dahi tahammül edemiyorsunuz ve o öğretmen hakkında "Terör örgütü propagandası yaptı." diye savcılara talimat verip soruşturma açtırıyorsunuz. İşte buradan Cumhuriyet Halk Partisi olarak yüzlerce kez söylüyoruz (Çocuklar ölmesin. Çocuklar ölmesin. Çocuklar ölmesin. Çocuklar ölmesin… Çocuklar ölmesin şeker de yiyebilsinler) Ama siz varın ölen çocuklar için sevinin, ölen anneler için sevinin ve döktüğünüz kana bakarak bundan memnun olun. AKP iktidarı bu kanda boğulacaktır, döktüğü kanda boğulacaktır. Bunca kan, bunca infaz, bunca baskıyla iktidarınızı ayakta tutamazsınız.

‘CAN DÜNDAR VE ERDEM GÜL SUÇLARINIZI GÖSTERDİ’

AKP’nin işledikleri savaş suçlarının konuşulmaması için medyayı baskı altına aldığını da söyleyen Yarkadaş, “Can Dündar ile Erdem Gül’e bu yüzden kumpas kurdunuz ve tutuklattınız’’ dedi. Yarkadaş, ‘’Bütün dünya sizin savaş suçlarınızı izliyor. Ne yaparsanız yapın savaş suçlarını örtemezsiniz. Can Dündar ve Erdem Gül, gazeteciliğin onurunu ayakta tutuyor ve içeriden de tırnaklarıyla kaza, kaza, kaza gazetecilik yapıyor. Onlar sizin kamu bankalarından beslediğiniz gazetecilere benzemiyor” ifadesini de kullandı.

Sultanahmet’te patlayan bomba sonrası yayın yasağı getirilmesini ve TRT’nin Mustafa Kemal Atatürk ile İsmet İnönü’ye yönelik yayınlarını da sert sözlerle eleştiren Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘ATATÜRK VE İNÖNÜ MİLLETİN KALBİNDE, DİKTATÖRLER TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNDEDİR’

‘’TRT'yi babanızın çiftliği hâline getirdiniz. Bu cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e, Ulusal Kurtuluş Savaşı'mızın liderlerinden olan İsmet İnönü'ye alçakça saldırılar yaptırıyorsunuz. Bunların hesabının sorulmayacağını mı düşünüyorsunuz? Bunları unutacağımızı mı sanıyorsunuz? Sizin unutacağınız değerler olabilir. İktidardan gittiğinizde her şeyi unutmuş olabilirsiniz. Ama unutmayın ki Cumhuriyet Halk Partisine oy veren milyonlar ve Mustafa Kemal Atatürk'e yürekten bağlı olan milyonlarca yurttaş sizin bu yaptıklarınızı unutmayacak. TRT'yi babanızın çiftliği gibi kullanamayacaksınız. Bugünler de gelip geçecek. Bunların hepsinden emin olun. ALO Fatihlerle medyayı teslim alabilirsiniz ama halkın vicdanını temsil alamazsınız. Dünya her zaman bunu görmüştür. Diktatörler, diktatör bozuntuları, diktatörlüğe heveslenenler tarihin çöplüğündeki yerini almıştır, alacaktır. Mustafa Kemaller, İnönüler ve onların Ulusal Kurtuluş Savaşı'ndaki arkadaşları, TRT'den saldırsanız da hakaret etseniz de her zaman bu milletin yüreğinde, gönlünde ve kalbinde olacaktır.’’

‘’CESETLERİ GÖRDÜKÇE KAHROLUYORUM’’

Yarkadaş, konuşmasının ardından AKP’li Naci Bostancı’nın kendisini eleştiren sözlerine de yanıt verdi. Yarkadaş, Çocukların ölümüne üzülüyorsanız, çocukların ölümüne üzüldüğünüzü gösterir, bu ülkenin sokaklarında günlerdir yatan kadın ve çocuk cesetlerini oradan kaldırtırdınız. Bu ülkede, günlerdir, kadınların ve çocukların cesetleri Cizre'nin, Sur'un, Şırnak'ın sokaklarında bekliyor. Bu sizin ayıbınızdır, benim değil. Ben bu ülkenin bir milletvekili olarak o sokaklarda o kadınların sahipsizce, vahşi batının filmlerindeki gibi, cesetlerinin yerde kalmasından utanıyorum; kahroluyorum ve üzülüyorum -milletin bir vekili olarak- ama siz bundan hiç rahatsız olmuyorsunuz ki o cesetler günlerdir orada duruyor. Bu yüzden ölen çocuklara üzülmüyor, seviniyorsunuz. Bir kez daha söylüyorum.’’

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)