• BIST 103.235
 • Altın 197,827
 • Dolar 4,7171
 • Euro 5,5018
 • İstanbul 27 °C
 • Ankara 23 °C
 • İzmir 27 °C
 • Adana 30 °C
 • Antalya 26 °C

Cumhuriyet savcısı 'Cumhurbaşkanı'na hakaret'ten hakim karşısına çıktı

Cumhuriyet savcısı 'Cumhurbaşkanı'na hakaret'ten hakim karşısına çıktı
Ada­na Cum­hu­ri­yet Baş­sav­cı­lı­ğı'nın, ay­nı ad­li­ye­de gö­rev­li Cum­hu­ri­yet Sav­cı­sı Meh­met Tu­ran De­niz­gö­çer hak­kın­da Cum­hur­baş­ka­nı Tay­yip Er­do­ğa­n’­a ha­ka­ret et­ti­ği id­di­asıy­la açtığı davanın ilk duruşması görüldü.

Baş­ba­kan­lık İle­ti­şim Mer­ke­zi­’ne (Bİ­MER) gön­de­ri­len bir ih­bar­da, Ada­na Cum­hu­ri­yet Sav­cı­sı Meh­met Tu­ran De­niz­gö­çe­r’­in sos­yal ile­ti­şim si­te­si Fa­ce­bo­ok’­ta “Cum­hur­baş­ka­nı­mız Er­do­ğa­n’­ı, Ro­man­ya­’nın dev­rik li­de­ri Ça­vu­şes­ku­’ya ben­zet­ti­ği, so­nu­nun ona ben­ze­ye­ce­ği­ni ima et­mek su­re­tiy­le suç iş­le­di­ği­” öne sü­rül­müş, YAR­SAV üye­si Meh­met Tu­ran De­niz­gö­çe­r’ hakkında 4 yıl hapis istemiyle dava açılması istenmişti.

Duruşmaya gelen sanık Cumhuriyet Savcısı Denizgöçer, cumhurbaşkanına hakaret etmediğini, paylaşımın kendisi tarafından yapılmadığını, facebook sayfasına yaşadışı yollarla girilerek paylaşımın tanımadığı birisi tarafından yapıldığını beyan etti. Avukatlar da etraflı bir araştırma yapılmadığını, esasen böyle bir suçun da olamayacağını söyleyerek lekelenmeme hakkına dikkat çekti ve beraat talep etti.

Savcı ise esas hakkında mütalaa beyanı için dosyanın kendisine verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti savunma ve talepler doğrultusunda Facebook hesabında inceleme yapılmak üzere duruşmayı 24 Hazirana erteledi.

"İDDİANIN YASAL DAYANAĞI YOK"
Duruşmayı Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ, Başkan yardımcısı Tamer Akgökçe, YARSAV Başkan Yardımcıları Naci'ye Füsun Çağlar, İbrahim Fikri Talman, Ankara, İstanbul ve Adana'dan gelen yargıç ve savcılar, Adana ve Mersin Barosundan avukatlar da izledi.

Burada dava hakkında konuşan Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ; "Bir Cumhuriyet Savcısı hakkında Facebook sayfasında paylaşılan, ki kendisi paylaşımı kabul etmiyor, Çavuşesku'nun sarayı önünde kurşuna dizilmesini gösteren fotoğraf nedeniyle Cumhurbaşkanı'na hakaret suçlamasıyla dava açılması doğru değildir." dedi.

Karadağ şöyle devam etti; "Diktatör Çavuşesku'nun sarayı önünde kurşuna dizilmesinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a nasıl ulaşıldığı iddianamede açıklanmamıştır. Bahsedilen fotoğrafın Cumhurbaşkanına işaret olarak değerlendirilmesi asıl olarak hakaret içeren bir eylemdir. Kaldı ki bu paylaşım olsa bile ifade özgürlüğü kapsamındadır, suç teşkili iddiasının yasal dayanağı yoktur. Derhal beraat kararı verilmeliydi."

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)