• BIST 93.424
 • Altın 194,830
 • Dolar 4,7243
 • Euro 5,4764
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 27 °C
 • Adana 25 °C
 • Antalya 28 °C

Cuntanın YÖK'ü için polis öğrencileri dövdü

YÖK, kuruluşunun 34. yıl dönümünde birçok üniversitede protesto ediliyor. İstanbul Üniversitesi'nde yapılan eylemlere polis saldırıda bulundu. Çok sayıda gözaltı var

İstanbul Üniversitesi'nde YÖK'ü protesto eden bir grup öğrenciye polis sert bir şekilde müdahale etti. Öğrencilerden 23'ü polis tarafından gözaltına alındı.

POLİS UYARDI ÖĞRENCİLER DİNLEDİ

YÖK'ün kuruluşunu protesto eden bir grup öğrenci, Fen Fakültesi'nde yürüyüş başlattı. 'Gençlik yıkılmayacak, saray ve YÖK yıkılacak' yazılı bir pankart taşıyan öğrenciler fakülte kapısından dışarı çıkarak Vezneciler Caddesi'nde yürümek istedi. Caddeyi öğrencilerin yürüyüş istikametinde kapatan çevik kuvvet polisleri, yürüyüşe izin vermedi. Polis aracından yapılan anonsla öğrenciler, taşıdıkları pankartı indirmeleri konusunda uyarıldı. Bunun üzerine öğrenciler taşınan pankartı indirdi.

ÖĞRENCİLERİ YERDE SÜRÜKLEYİP TEKMELEDİLER

Ancak bir süre sonra Fen Fakültesi'nin öğrencilerinin çıkış yaptığı demir kapı kapatıldı. Polis, öğrencileri demir kapı önünde çevreleyerek müdahale etti. Biber gazı sıkılarak gözaltına alınan öğrenciler polis minibüslerine taşındı. Bazı öğrenciler yerlerde sürüklendi ve tekmelendi. Polis ile görüntü almaya çalışan basın mensupları arasında da zaman zaman itiş kakış yaşandı. 23 kişiyi gözaltına alan polis, daha sonra fakülteye de girdi. Sivil polisler bir süre üniversite içinde kaçan öğrencileri aradı.

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ

Kocaeli Üniversitesi öğrencileri “Parasız, bilimsel anadilinde ve laik bir eğitim” talebiyle üniversite içinde yürüyüş düzenledi.

Kocaeli Üniversitesi öğrencileri Sosyal Tesisler önünde bir araya geldi. Daha sonra yürüyüşe öğrenciler “Sermaye defol, Üniversiteler bizimdir”, “Üniversiteler bizimdir bizimle özgürleşecek” ve “AKP’den hesabı gençlik soracak” sloganlarıyla Rektörlük binası önüne kadar yürüdüler.

AKP VE YÖK’E KARŞI MÜCADELEYE DEVAM

Daha sonra basın açıklamasını okuyan öğrenciler, YÖK’ün darbe ürünü olduğunu ve gençliğin üzerindeki baskıların her geçen gün arttığını belirterek “Gençliği baskılamayı hedefleyen, bilimsel eğitimi engellemeyi, eğitimi sermayenin bir aracı haline getirmeyi amaçlayan devlet ideolojisi, YÖK ile net kurumsallık kazanmış oldu” dedi. Açıklamada öğrencilerin, özgür, nitelikli ve anadilinde bir eğitim istedikleri belirtilerek “Bizler üniversite öğrencileri olarak bir avuç egemenin çıkarları doğrultusunda değil, bizlerin ihtiyaçları doğrultusunda bir eğitim sistemi ve halkların özgürce kültürünü yaşatabildiği bir üniversite istiyoruz” dedi.

EGE ÜNİVERSİTESİ

Ege Üniversitesi Öğrencileri YÖK'Ü protesto etmek için yemekhane önünde bir araya geldi.

Öğrencilere güvenlik müdürü ile yaptıkları görüşmede güvenlik müdürü, valilik, emniyet ve rektör kararı nedeniyle eyleme kesinlikle izin vermeyecekleri söylenerek, her türlü etkinliğe müdahale edileceği belirtildi. Öğrencilerin oturma eylemi sırasında polis ve özel güvenliklerin yoğun ablukaya alması dikkat çekti.

Öğrenciler adına basın açıklaması okuyan Emine Akbaba, YÖK'ü parasız, bilimsel ve anadilinde eğitim talep eden öğrencileri baskı altına almak için kurulduğunu belirterek, şimdi de AKP'nin atadığı rektörlerle üniversitelerde baskının devam ettiğini söyledi.
AKP’nin her fırsatta gençliği hedef alan ve bir tek üniversiteleri baskı altına alamadığından şikayet eden açıklamalar yaptığını ifade eden Akbaba, "Üniversitelerde kendinden olmayan muhalif olan herkesi susturmaya çalışmıştır. Kampüslerimiz karakola dönüştürülmüş, yaşam alanlarımız saclarla çevrilmiş, balon asmak, halay çekmek, şarkı söylemek bile suç unsuru olmuştur. Bu sebepler ile yüzlerce üniversiteliye binlerce soruşturma açılmıştır. Üniversiteyi üniversite yapan tüm değerler yok sayılarak bilimsel-kültürel etkinlikler yasaklanmış girişlere turnikeler yerleştirilerek kampüsümüz cezaevine dönüştürülmüştür" dedi.

Sarayın YÖK’üne ve yandaş rektörlerine karşı barışı ve özgürlüğü savunmaya devam edeceklerini belirten Akbaba, "Şimdi hesap sorma sırası bizde. Üniversitelerimizdeki polis ablukasını dağıtacağız. Korku imparatorluğu yaratmaya çalışanlara karşı Üniversiteler Bizimdir diye haykırmaya devam edeceğiz" dedi.  

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ

Çukurova Üniversitesi öğrencileri YÖK’ü protesto ederek öğrencileri özgür bir üniversite için mücadeleye çağırdı. Yemekhane önünde yapılan basın açıklamasını okuyan Çağla Cemali, “80 darbesi ile yüzleşeceğiz naraları atan hükümet de YÖK’ü git gide daha da yetkiye büründürdü. Postallarıyla üniversiteye girip, üniversitelerin telleri olmayan hapishane yapılmaya çalışılmsına, üniversitelilerden işsiz ordusu yaratılmasına, niteliksiz eğitime, tek tipleştirmeye, üniversitelerin ticarileştirmesine ve ÖGB polis baskısına karşı fakülte fakülte mücadeleyi yükselteceğiz” dedi.

ANTALYA AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ

Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesi Merkezi Yemekhane önünde bir araya gelen öğrenciler, YÖK'ün kuruluş yıl dönümünü için rektörlük önüne kadar yürümek istedi. Sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçen grubun önü polis tarafından kesildi. Öğrenciler rektörlük önüne gitme konusunda direnince polisle aralarında arbede yaşandı. Olayların büyümesi üzerine bu kez devreye TOMA girdi. TOMA'nın saldırısı sonrası 9 öğrenci polis tarafından gözaltına alındı.

Polis ve iki TOMA'nın rektörlük binası önündeki bekleyişi devam ediyor.    

(EVRENSEL/AJANSLAR)

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)