• BIST 116.511
 • Altın 162,425
 • Dolar 3,7374
 • Euro 4,6518
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara -4 °C
 • İzmir 5 °C
 • Adana 5 °C
 • Antalya 7 °C

D-8’de tercihli ticaret dönemi

D-8’de tercihli ticaret dönemi
8 İslam ülkesinin bir araya geldiği D-8 teşkilatı, gümrük vergilerinde önemli indirimler sağlayan Tercihli Ticaret Anlaşması'nı uygulamaya koydu.

8 İslam ülkesinin bir araya geldiği D-8 teşkilatı, gümrük vergilerinde önemli indirimler sağlayan Tercihli Ticaret Anlaşması'nı dün itibarıyla uygulamaya koydu.

Tercihli Ticaret Anlaşması, Türkiye, İran, Pakistan, Malezya, Endonezya ve Nijerya arasında imzalanırken Mısır ve Bangladeş anlaşmanın dışında kaldı.

Ekonomi Bakanlığından yapılan açıklamada, anlaşma kapsamında D-8 Tercihli Ticaret Anlaşmasıyla gümrük vergisi oranı yüzde 10'un üstünde olan ürünlerin yüzde 8'e, yüzde 25'in üzerindeki vergilerinin yüzde 25'e, yüzde 15-25 arasındaki vergilerin yüzde 15'e ve yüzde 10-15 arasındaki vergilerin yüzde 10 seviyesine aşamalı olarak indirilmesinin öngörüldüğü bildirildi. Kapsamı sınırlı olmasına rağmen anlaşmanın “iddialı olduğu" ifade edilen açıklamada, ülkeler arasındaki ilişkilerin anlaşmanın uygulamaya konulmasıyla yeni bir ivme kazanacağı belirtildi.

TAVİZ LİSTELERİ GENİŞLETİLEBİLİR

Açıklamada, “İş birliğinin de çağın ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde genişletilmesi ve derinleştirilmesi önemlidir. Bu nedenle anlaşmanın uygulanmasının hemen akabinde, taviz listelerinin genişletilmesine ve yeni alanlarda iş birliği yapılmasına yönelik girişimler başlatılabilecektir. Küresel gelişmeler paralelinde yatırımlar, kamu alımları ve hizmetlerin üzerinde çalışacak yeni konular olabileceği, bu açılımların ülkelerimize yeni pazar imkanları sağlayacağı değerlendirilmektedir" denildi.

BANGLADEŞ YÜZDE 40'I YÜKSEK BULDU MISIR 'DÜŞÜK' DEDİ

Teşkilatın diğer iki üyesi Mısır ve Bangladeş şimdilik anlaşmanın dışında kaldı. Mısır, vergi indirimi yapılacak ürünler için şart koşulan yüzde 40 yerlilik oranını düşük, Bangladeş ise yüksek buldu. Mısır bu oranın yüzde 50, Bangladeş ise yüzde 30 olmasını istiyor. İç prosedürlerini tamamlarlarsa Mısır ve Bangladeş daha sonra tercihli ticaret anlaşmasına dahil olabilecekler.

13 Mayıs 2006
Gelişmekte Olan Ülkeler (D-8) Teşkilatı Tercihli Ticaret Anlaşması, uzun çalışmaların ardından D-8 Beşinci Zirve Toplantısı sırasında imzalandı.

25 Ağustos 2011
Anlaşma bu tarihte yürürlüğe girdi.

17 Şubat 2016
İslamabad'daki Ticaret Bakanları Toplantısı sırasında, anlaşmanın 1 Temmuz 2016 itibarıyla İran, Pakistan, Malezya, Endonezya, Nijerya ve Türkiye arasında uygulamaya konulması kararlaştırıldı.

1 Temmuz 2016
Mayıs ayında İstanbul'da toplanan danışmanların uygulanmasına dair yol haritasını kararlaştırdıkları D-8 Tercihli Ticaret Anlaşması dün uygulanmaya başlandı.
 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)