• BIST 116.511
 • Altın 162,176
 • Dolar 3,7374
 • Euro 4,6518
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 4 °C
 • İzmir 10 °C
 • Adana 13 °C
 • Antalya 16 °C

Damat, Rotschild, Barzani, IŞİD ve diğerleri

Londra Temsilcimiz İrfan Taştemur, 64. hükümetin en ilgi çeken Berat Albayrak'ı ve karmaşık ilişkiler ağını yazdı.

İrfan Taştemur-Londra
RTE'nin damadı Berat Albayrak, Ahmet Davutoğlu kabinesinde Enerji Bakanı yapıldı. Hürriyet gazetesinin Washington temsilcisi Tolga Tanış'ın "POTUS VE BEYEFENDİ" adlı kitabından öğrendiğimize göre yeni bakan Albayrak "enerji" konusunda oldukça tecrübeli. 26 yaşında bu alanda faaliyet gösteren Çalık Holding'in CEO'su yapılıyor ve şirket RTE döneminde, Malatya'da sıradan bir tekstil şirketi iken "uçup" gidiyor ve telekomünikasyondan enerjiye ve medyaya  kadar ilgi alanını genişletiyor. Üstelik faaliyetlerini Arnavutluk'tan Türkmenistan'a kadar yayıyor.

Ancak gazeteci Tolga Tanış'ın araştırmasına göre Berat Albayrak'ın ticari faaliyetleri maalesef BM'in 2005 yılında çıkardığı yolsuzlukla mücadelede uluslararası uygul anacak etik kurallara ters düşüyor. BM bu kararı ile "siyasi ilişkileri kullanarak kazanç sağlamayı" yolsuzluk olarak tanımlıyor.

Albayrak bu tanıma göre yolsuzluk yapmış mıdır? Evet yapmıştır. Kayınpederi RTE, 2011 yılında yeniden seçimleri kazanınca ilk bakanlar kurulu toplantısında Irak Kürt Bölgesinden çıkartılacak petrolün Ceyhan'a taşınması için Powertrans adlı şirkete özel imtiyaz tanıma kararı alıyor. Tanış, şirketin gizli tutulan uluslararası  ortaklarının peşine düşüp Berat Albayrak, Çalık Grubu mensupları ve RTE ailesinin fertlerinin içinde olduğu kapsamlı bir ilişkiler ağını ortaya çıkartıyor.

BUSH'LA GÖRÜŞME VE OSLO SÜRECİ 

Üstelik bu gelişmelerin bir de uluslararası ilişkiler boyutu var. 2007 yılı Kasım ayında RTE'nin Beyaz Saray'da Başkan Bush ile başbaşa yaptığı 1.5 saatlik gizli toplantıda alınan kararların sonucunda o zamana kadar devlet politikası olan "Irak'ın bütünlüğünü savunma" ilkesi terkediliyor. Böylece RTE ve çevresine bu kazanç kapısı da açılmış oluyor. Bush'un talimatı ile Kuzey Irak Kürt yönetimi ve dolayısı ile Barzani de resmen tanınıyor ve 2008 yılında  İngilizlerin hakemliğinde PKK ile "Oslo Görüşmeleri" başlatılıyor. RTE'nin ABD politikalarını eksiksiz uygulamasının karşılığı da ticari kazanca dönüştürülüyor.

KARAMEHMET'İN GENEL ENERGY ŞİRKETİ ROTHSCHİLD AİLESİNE GEÇİYOR

Powertrans, Irak'ın ABD tarafından parçalanması sonucunda yaratılan Kuzey Irak Kürt bölgesinde faaliyet gösteren İngiliz Genel Energy adlı şirketin çıkardığı petrolleri Akdeniz'e taşıyor. Mehmet Emin Karamehmet tarafından kurulan şirketi daha sonra ünlü Rothschild Ailesinden Nathan Rothschild ele geçiriyor. Genel Energy artık resmi tanıtım sitesinde kendisini "Kürdistan'ın geleceğinin garantisi” olarak tanımlıyor ve bölgenin en büyük bağımsız petrol üreticisi olduğunu ilan ediyor. Genel Energy 2014 yılında üretimini yüzde 58 oranında arttırıyor ve "ihracat alt yapısı tamamlandıktan sonra", ki siz bunu Powertrans petrol boru hattının tamamlanması olarak okuyun, ürettiği petrolü uluslararası piyasaya sunuyor. Böylece 2011 yılında 75 bin varil olan üretim, 2015'in ikinci çeyreğinde 600 bin varile ulaşıyor. Şirketin 2016 hedefi ise günde 1 milyon varil.

BBC'NİN YAYAINDAN KALDIRDIĞI HABER

Geçtiğimiz günlerde İngiltere'nin BBC Radyo 5'te bir söyleşide Yeşiller Partisi Dış İlişkiler sözcüsü Tony Clarke, "Natan Rothschild'ın yöneticisi ve sahibi olduğu Genel Energy IŞİD''in petrolünü satıyor, teröristlerin kasasını dolduruyor" iddiasını ortaya attı. Ancak City AM adlı finans gazetesinin haberine göre hem Clarke hem de Yeşiller Partisi  iddialarını geri çekti ve BBC de söyleşinin bu bölümünü sitesinden çıkardı.

Yeşiller Partisi 17 Kasım'da yaptığı açıklamada, "Nathan Rothschild'in sadece hissedarı olduğu Genel Energy Kürdistan'da petrol üretmektedir. Hiç kimsenin petrolünü satın almamıştır ve almamaktadır. Natan Rothschild de fiili yönetime katılmayan bir direktördür" denilerek özür dilendi.

Genel Energy de IŞİD'den petrol satın aldıkları iddiasını şiddetle reddetti.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)