• BIST 101.559
 • Altın 201,708
 • Dolar 4,8444
 • Euro 5,6702
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 27 °C
 • İzmir 28 °C
 • Adana 36 °C
 • Antalya 30 °C

Danıştay: Gösteri düzenleyen ve katılan öğrenci cezalandırılamaz

Danıştay: Gösteri düzenleyen ve katılan öğrenci cezalandırılamaz
Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu’nun kararı ile, "izinsiz gösteri, toplantı düzenlemek ve katılmak” fiili MEB mevzuatında suç olmaktan çıkarıldı. Bu karar ile proje okul protestolarına katılan öğrenciler soruşturulamayacak ve cezalandırılamayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatındaki “izinsiz gösteri ve toplantı düzenlemek ve katılmak” fiili, Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu’nun kararı ile suç olmaktan çıkarıldı. Cumhuriyet'te Sinan Tartanoğlu imzasıyla yayınlanan habere göre Düzenlemeyi okul dışı fiillerin de soruşturulmasına dayanarak hukuki belirlilik ilkesine aykırı bulan kurul, “Belirlilik ilkesi kamu otoritelerinin keyfi uygulamalarına karşı koruyucu önlem ifade etmektedir” değerlendirmesini yaptı. MEB, 1 Temmuz 2015’te Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ndeki disiplin hükümlerinde değişiklik yapmış ve “izinsiz gösteri ve toplantı düzenlemek ve katılmak” okuldan 1-5 gün arasında uzaklaştırma cezasını gerektiren davranışlar arasında sayılmıştı.
BAKANLIK İTİRAZ ETTİ
Bakanlık düzenlemeyi, “izinsiz gösteri, etkinlik ve toplantıya dair disiplin hükmünün okul sınırları içindeki davranışlara ilişkin olduğu, eğitim öğretim kurumlarında sadece eğitim, öğretim, araştırma, inceleme ile ilgili faaliyetlerin yürütüleceğine ilişkin anayasal hükme rağmen, okul sınırları içinde izinsiz yapılacak gösterilerin eğitim öğretim faaliyetlerini sekteye uğratacağı, anayasal hak olan eğitim hakkının kullanımını engelleyeceği” ifadeleri ile savunurken, “izinsiz gösteri, toplantı”nın okul dışında yapılması durumunda idarenin yaptırımının ne olacağı konusunda bir açıklama yapamadı.

Danıştay kararın gerekçesinde ise, “İzinsiz gösteri ve toplantıya dair hükmün okul sınırları içindeki davranışlara ilişkin olduğu belirtilse de, bu husus açık şekilde belirtilmediğinden maddenin uygulayıcısı konumunda bulunan idareler tarafından okul dışındaki davranışların da soruşturulmasına ve disiplin cezası uygulanmasına sebebiyet verecektir” ifadeleri kullanıldı.
PROJE OKUL PROTESTOLARINA KATILAN ÖĞRENCİLER SORUŞTURULAMAYACAK VE CEZALANDIRILAMAYACAK

Milli Eğitim Bakanlığı’nın başlattığı proje okul uygulamasını protesto eden öğrenciler okul müdürleri tarafından ikna odalarına alınmış ve disiplin cezası ile tehdit edilmişlerdi. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun kararı ile proje okul protestolarına katılan öğrenciler, yönetmeliğin bu maddesi gerekçe gösterilerek soruşturulamayacak ve cezalandırılamayacak.


   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Diğer Haberler
   1234567
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)