• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 19 °C
 • Adana 23 °C
 • Antalya 19 °C

Davutoğlu balkondan çağrı yaptı: Yerli ve milli anayasa yapalım

Ahmet Davutoğlu, AKP’nin güvenliği tartışılan seçimlerin ardından kazandığı zaferinin ardından Parti Genel Merkezi’nde 'balkon konuşması' yaparak, vatandaşlara hitap etti.

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim öncesi söylediği '550 yerli ve milli vekili Meclis'e gönderin' çağrısına göndermeyaparak "Sağlıklı bir seçim sistemi için, meclise giren bütün partilere yerli ve milli bir anayasa yapma çağrısında bulunuyorum. Darbe anayasalarını bırakarak, sivil bir anayasa için hep beraber el ele verelim" ifadelerini kullandı. 

Davutoğlu: Daha yolun başındayız

BALKONA ARINÇ'LA BİRLİKTE ÇIKTI

Davutoğlu, balkon konuşmasına yeniden aday olmayan ve seçime günler kala CNN Türk'te katıldığı bir televizyon programında siyasete ara verme nedenini açıklarken 'Birilerine karşı olan sevgim azalmış olabilir' diyen ve başta Şamil Tayyar olmak üzere bazı AKP'lilerin açıkça hedef aldığı Bülent Arınç ile birlikte çıktı. Hakkında çıkan 'Gül ile birlikte yeni parti kuracak' iddiasını her fırsatta yalanlayan Arınç, Davutoğlu ile birlikte balkondan AKP'li seçmenleri selamladı.

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, AKP’nin güvenliği tartışılan seçimlerin ardından kazandığı zaferinin ardından Parti Genel Merkezi’nde "balkon konuşması" yaparak, vatandaşlara hitap etti.

"Cumhuriyetimizin başkenti, milli iradenin tecelligahı aziz Ankara’nın değerli yürekli insanları, kardeşlerim, 81 vilayetimizde şu anda coşkuyla demokrasi bayramı yapan değerli vatandaşlarım sizleri selamların en güzeliyle selamlıyorum, Allah’ın selamı üzerinde olsun" diyerek konuşmasına başlayan Davutoğlu, "Türkiye’nin genel merkezinden, demokrasi kürsüsünden" 78 milyon vatandaşa ve Türkiye’nin tamamına selamlarını, muhabbetlerini, saygılarını sunduğunu dile getirdi.

AKP kurucu genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "demokrasi şölenine çevirdiği balkondan" bir defa daha hitap etmekten büyük mutluluk ve onur duyduğunu belirten Davutoğlu, şöyle konuştu:

"İstanbul’a, Diyarbakır’a, Bursa’ya, Şanlıurfa’ya, İzmir’e, Adana’ya, Konya’ya 81 vilayetimize selam olsun. Selçuklu başkentinden Cumhuriyet başkentine geldik, size Hazreti Mevlana’dan selamlar getirdik. Kendileri gurbette olup da yürekleri bu topraklarda olan bütün vatandaşlarımıza, doğusunda, batısında Amsterdam’da, Tokyo’da, Berlin’de, Londra’da, Rumeli’de, Üsküp’te, Saraybosna’da dünyanın dört bir yanında bizleri ekranları başında gözyaşlarıyla, dualarıyla izleyen bütün gönüldaşlarımıza selam olsun.

Kudüs’ten Beyrut’a, Bakü’den Gazze’ye, Arakan’dan Somali’ye, Karabağ’dan Bişkek’e, Aşkaabad’tan Halep’e, Bağdat’tan Saraybosna’ya, Bakü’den Taşkent’e kadar gözlerini bu mübarek ülkeye, Türkiye’ye, Türkiye Cumhuriyeti Devletine heyecan içinde çeviren, bugünkü sonucu bekleyen milyonlarca Türkiye sevdalısına selam olsun. Kaderini Türkiye’nin kaderine bağlamış, ellerine semaya çevirmiş, hayır dualarını bu kardeşlerinden eksik etmeyen 1,5 milyarlık İslam alemine selam olsun. Bu partinin kurucu genel başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a bir kez daha selam olsun. Son 13 yıl içinde, 14 Ağustos 2001’den bu yana bu hareketin içinde bulunmuş, ter dökmüş bütün gönüldaşlarıma bir kez daha selam ediyorum. Rekor katılım göstererek iradelerine sahip çıkan bütün vatandaşlarıma selam ediyorum, şükranlarımı sunuyorum.”

Davutoğlu, tercihleri ne olursa olsun bütün vatandaşların bugün vakur bir şekilde demokrasi destanı yazdıklarını ifade ederek, seçimde görev alan güvenlik görevlilerine, kamu görevlilerine ve sandık müşahitlerine teşekkür etti.

Vatandaşların iradesine sahip çıkarak, sandığı, barışı, birliği, kardeşliği, sağduyuyu seçtiğini, sadece Türkiye’de, Ortadoğu’da değil dünyada barışı hakim kılmak için oylarını kullandığını vurgulayan Davutoğlu, "O ak pusulada AK Parti’ye mührü vuran ak ellerinize teşekkür ediyorum, o elleriniz bir kez daha barış için kaldırmaya davet ediyorum. Allah bu ak elleri hep bir arada kılsın, bu ak elleri bu ülke için el ele yürüyenlerin yüreklerinde hissettirsin" dedi.

"Sizler ülkemiz üzerinde oynanan oyunları gördünüz ve bu oyunları bozunuz"

Milletin 2002 yılından bu yana sahip çıktığı AKP’ye, evlatlarına her zaman olduğu gibi yine sahip çıktığını kaydeden Başbakan Davutoğlu, "Millet olarak 'biz var olduğumuz müddetçe AK Parti de var olacak' dediniz, milletin kaderini partimizin kaderiyle bir kez daha birleştirdiniz. Sizler ülkemiz üzerinde oynanan oyunları gördünüz ve bu oyunları bozunuz. 'Biz buradayız dediniz, burada olacağız, kıyamete kadar buradayız' dediniz. Sizler o sandıklara sadece eski Türkiye’nin partilerini değil, eski Türkiye’nin zihniyetini, kaosu, şiddeti, terörü, istikrarsızlığı gömdünüz. Her iki vatandaştan birinin oyunu alarak 81 ilin, 7 bölgenin, 780 bin kilometrekarenin tamamında oylarını artırarak AK Parti’ye ‘tek başına, iş başına’ dediniz. Milletimizin talimatı başımızın üzerindedir, hiç vakit kaybetmeden seherle birlikte iş başına diyoruz. Allah sizlerden razı olsun" değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşların tekbir getirmesi üzerine Davutoğlu, "Allah gönülden gelen bu tekbirleri bu semalardan hiç eksik etmesin. Bu tekbirlerin ifade ettiği birliği, vahdeti aramızda daim kılsın" dileklerinde bulundu.

"78 milyon vatandaşımızın hukuku mutlak suretle korunacaktır"

Türkiye’nin 7 Haziran seçimlerinden sonra bir dizi komplonun odağı, hedefi haline geldiğini, birilerinin AKP’nin tek başına iktidar olamamasını fırsat bilerek kirli emellerini hayata geçirmek için yola çıktığını anlatan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Biz ise 7 Haziran akşamı buradaydık, bu balkondan dedik ki ‘bizim milletimizin iradesine saygımız sonsuzdur. Bu iradenin gereği olarak bir an bile ülkeyi hükümetsiz bırakmayacağız. Ne olursa olsun Türkiye’yi 2023 hedeflerine götüreceğiz’. Şahit olun, sözümüzü tuttuk mu? Şahit misiniz? AK Parti’nin tek bir derdi vardır. Türkiye’yi daha güçlü, daha istikrarlı ve daha müreffeh bir hale getirmek. Çok şükürler olsun ki sandıkların açıldığı ilk dakikalardan itibaren kaygı ve endişe yerine umuda, geleceğe dönük öz güvene bırakmıştır. Türkiye, şu andan itibaren yapılan tartışmaları geriye bırakarak gelecek hedeflerine odaklanmalıdır. Bizim büyük hedeflerimiz var, bizim bu ülkeyle ilgili büyük rüyalarımız var. Büyük hedefler, büyük rüyaları hayata geçirmek için gece gündüz çalışacağız. Milletimiz istikrar istedi, güven istedi, meselelerine çözüm istediğini açık bir şekilde ortaya koymuştur. Türkiye konuşmuş, milletimiz konuşmuş dünya duymuştur. Demokrasiden, hukuktan, merhametten, şefkatten, sevgiden geriye bir adım gidilmeyecektir. Herkesin hukuku güvence altındadır ve herkesin hukuku, 78 milyon vatandaşımızın hukuku mutlak suretle korunacaktır."

"Bu seçimde Türkiye kazanmıştır"

"Sandıkta, ne istediğini açıkça söyleyen bütün vatandaşlarımız emin ve müsterih olsunlar, Konya'da ifade ettim, AK Parti oy veren bütün seçmenlerimize bir kez daha teşekkür ediyorum, onlara diyorum ki bugün coşku sizin hakkınızdır ama coşkunuzu vakarla yaşayacaksınız. Konya’da, Esenboğa’dan buraya kadar bizi bağrına basan bütün vatandaşlarıma teşekkür ediyorum. Ayrıca bugün değilse bile gelecek seçimde AK Parti’ye oy verecek olan diğer seçmenlerimize de bütün vatandaşlarımıza da selamlarımı iletiyorum ve diyorum ki bugün bu seçimde yenilen yoktur. Bu seçimde Türkiye kazanmıştır, milletimiz kazanmıştır, demokrasimiz kazanmıştır. Bütün vatandaşlarımız emin ve müsterih olsunlar, verdikleri mesaj, önümüzdeki 4 yılda yönetime yansıyacaktır.

7 Haziran’da, bu meydanda toplanarak, dik durarak, umutsuzluğa kapılmayarak bugünkü zaferi o gün akşam bize müjdelediniz. Siz bu milletin umudu oldunuz, bu kararlılıkla hareket ettiniz, vakarınızı hiçbir zaman, hiçbir şartta terk etmediniz. Hepinize teşekkürü borç biliyorum. Aziz kardeşlerim, 7 Haziran’da buradaydık, sizlere hitap ederken, Türkiye’yi hükümetsiz bırakmayacak, yönetim boşluğuna izin vermeyeceğiz demiştim."

Davutoğlu, alandakilerin, "AK gençlik burada, hocasının yanında" şeklinde tezahüratta bulunmasının üzerine, "Bizler de buradayız, her seçim sonrasında da burada yeni zaferi hep beraber kutlayacağız. Daha nice zaferleri kutlayacağız" diye konuştu.

"Bu zafer şu veya bu kesimin değil 78 milyonundur"

"Milletimizin mesajını aldık, gereğini yapacağız" diyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

"7 Haziran’da verdiğimiz sözleri yerine getirmiş olmanın gururuyla  karşınızdayız. Türkiye, bu sonuçla ayaklarına vurulmak istenen prangalardan kurtulmuş, önüne çıkarılmak istenen engelleri aşmıştır. Bundan sonra da aşacağını bir kez daha göstermiştir. Milletin iradesine ipotek koymak isteyenler hak ettikleri cevabı milletten almıştır. Bu zafer şu veya bu kesimin değil 78 milyonundur. Kazanan gençlerdir, kazanan kadınlardır, öğrencilerdir, engellilerdir, çiftçilerdir, memurlardır, işçilerdir, emeklilerdir, kazanan 78 milyondur."

Başbakan Davutoğlu, vatandaşların, "Bu millet seninle gurur duyuyor" şeklindeki tezahüratta bulunması üzerine, "Bizler de saatlerce soğuk altında bekleyip meydanı terk etmeyen yiğit Ankaralılarla gurur duyuyoruz" karşılığını verdi.

"Bugünün kazananı mazlumlardır, kısık seslerdir"

"Biz meydana çıktık mı işte meydanda arş inler, biz ellerimizi semaya kaldırdık mı dualarımızla arş titrer, sandığa gittik mi oylarımızla sandıklar seslenir" ifadesini kullanan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugünün kazananı yoksullardır, kimsesizlerdir, mazlumlardır, kısık seslerdir. Bugün sandıktan çıkan sonuç, demokrasinin, barışın, huzurun, adaletin ve istikrarın zaferidir. Altını bir kez daha çizerek ifade etmek istiyorum, bugün sadece AK Parti değil, AK Parti’ye gönül verenler değil, bütün Türkiye kazanmıştır. Bugün geleceğimiz kazanmıştır, umudumuz kazanmıştır, gelecek nesiller kazanmıştır. Bu aziz millet her türlü tartışmaya, gerginliğe, kutuplaşmaya son noktayı koymuş, Türkiye istikbal üzerindeki bütün soru işaretlerini bir oyla sona erdirmiştir."

“Herkesi kucaklayacağız”

Başbakan Davutoğlu, "Hiç merak etmeyin, biz mesajınızı aldık. 7 Haziran’da verdiğiniz mesajı da bugün söylemek istediğinizi de çok iyi anladık. AK Parti, 2002’den bu yana olduğu gibi bugünden sonra toplumun her kesimini kucaklamaya, 78 milyona hizmet etmeye devam edecektir" diye konuştu.

"Bugün sizlere sadece seçimi büyük bir onurla kazanmış AK Parti’nin Genel Başkanı olarak değil 78 milyonun Başbakanı olarak hitap ediyorum" diyen Davutoğlu, şunları söyledi:

"Siyasi tercihleri ne olursa olsun, etnik mezhebi kökeni ne olursa olsun bilinsin ki önümüzdeki 4 yıl omuzlarımıza aldığımız sorumluluğu bütün vatandaşlarımıza karşı bir an dahi ayrım yapmadan yerine getireceğiz, herkesi kucaklayacağız. Konya’da ifade ettim Hazreti Mevlana’ya atfen, bu temiz topraklara sadece sevgi tohumları ekmeye geldik, sevgi çınarları büyüteceğiz, sevgi çınarlarının altında 78 milyonu kardeş kılacağız, dost kılacağız. Tek bir ferdi dahi ayrımcılığa, tahkire, dışlanmaya muhatap olmayacak."

'Yerli ve Milli Anayasa'

Sağlıklı bir seçim sistemi için, meclise giren bütün partilere yerli ve milli bir anayasa yapma çağrısında bulunuyorum. Darbe anayasalarını bırakarak, sivil bir anayasa için hep beraber el ele verelim diyorum. Biliyoruz ki Allah’tan başka zafer sahibi yoktur. Gerçek muzaffer olan milletin ta kendisidir. Makamlar koltuklar gelip geçicidir. Bu ak davayı, AK Parti’yi asla kibirle kirletmedik. Bundan sonra da kibrin kendini beğenmişliğin bu kapıdan içeri girmesine asla izin vermeyeceğiz. Sizlerin evladı olmaya, gözyaşlarıyla izlediğiniz bu milletin evlatları olmaya devam edeceğiz Kampanya sürecinde istemeden de olsa kalbini kırdığımız, küstürdüğümüz tek bir kardeşimiz varsa bizlere hakkını helal etsin. Bizlere hakkınızı helal ediyor musunuz?


"AK Parti, 18 ilin tek ve muzaffer partisidir"

"AK Parti'nin 7 bölgenin, 81 ilin, kuzeyin, güneyin, doğunun, batının, Orta Anadolu’nun, her yerin tek ve muzaffer partisi olduğunu" vurgulayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Her yerde birinci olduk, 63 ilde birinci olduk. Diğer illerde büyük zaferler kazandık ama bu zafer hepimize aittir. Bugün ülkenin farklıklarını zenginlik olarak görmeye, bütün vatandaşlarımızın haklarını ayrım gözetmeden hepsini korumaya kararlıyız. Kimse bu andan itibaren, son 13 yılda kazandığımız demokratik kazanımlardan geri adım atılacağını düşünmesin, kimse herhangi bir şekilde ayrımcılığa tabi tutulacağını düşünmesin, vehmine kapılmasın. Türkiye’nin bütün kesimlerini, Türk’ünü, Kürt’ünü, Laz’ını, Çerkez’ini, Arap’ını, Roman’ını, bütün vatandaşlarımızın, Sünni’nin, Alevi’nin onurlu yaşam sürmelerinin teminatı olmaya, çözümün iradesinin, Türkiye’nin meselelerinin, her meselesinin çözümün iradesi olmaya devam edeceğiz. Güvenliği özgürlüğe, özgürlüğü güvenliğe asla feda etmeyeceğiz. Özgürlüğü de güvenliği de teminat altına alan yeni Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz. Açıkça ifade etmek istiyorum bütün vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği, düşünce ve inanç özgürlüğü bizim teminatımız altındadır.”

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)