• BIST 94.541
 • Altın 194,542
 • Dolar 4,7355
 • Euro 5,5009
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 14 °C
 • İzmir 21 °C
 • Adana 20 °C
 • Antalya 21 °C

Davutoğlu sesini kalınlaştırıp HDP'yi tehdit etti: Meclis'te ders vereceğiz

AKP Genel Merkez Gençlik Kolları Kongresi'nde konuşan Davutoğlu 'HDP'ye Meclis'te dersini vereceğiz' dedi. Davutoğlu bu sözleri söylerken, hamasi konuşmalar yaparken kullandığı ses tonunu seçti.

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu, Ankara Arena Spor Salonu'nda AKP Genel Merkez Gençlik Kolları Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, 13 yılda atılımlarla büyüyen ve özgürleşen bir ülke haline geldiğini söyledi.

"HDP'ye Meclis'te ders vereceğiz"

Terör örgütünün mağdur ettiği vatandaşlara her türlü desteğin verileceğini vurgulayan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"HDP yöneticileri çıkıp terör örgütünün açtığı hendekleri meşrulaştırma derdine düşmüşler. Bir HDP'li vekil utanmadan evlerinden ayrılmak zorunda kalanları tehdit ediyor. 'Bırakıp gitmeyeceksin, bir gün geri dönmek istersen yüz bulamayabilirsin' diye tehditler savuruyor. İşte buradan söylüyorum, o evleri terk eden bütün vatandaşlarımız huzurla evlerine dönecekler. Halkı tehdit eden vekil görüntüsündeki bu terör destekçileri de mutlaka hak ettikleri cevabı alacaklar. Terör örgütüyle Türkiye'nin geleceğini karartma iddiasını terk edene, silahları toprağa gömene kadar mücadele edecek, kardeşçe bir Türkiye'yi hep beraber inşa edeceğiz. Terör örgütü orada halka hayatı zindan edecek, bu HDP eş başkanı bunlara selam duracak. Terör örgütünün mağdur ettiği, zarar verdiği vatandaşlarımıza gereken maddi, manevi desteği vereceğiz. Terör destekçisi bu HDP milletvekillerine de gerekli dersi TBMM çatısı altında vereceğiz."

Davutoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar;

Sizlerin şahısında, bütün millitimizi, her şehrini, her ovasını, her dağını hürmetle selamlıyorum. Sizlerin kardeşi olan Şam'ın, Süleymaniye'nin, Gazze'nin, Kahire'nin, Saraybosna'nın, Semerkant'ın genliğini selamlıyorum. Bu salonu dolduran AK gençleri selamlıyorum. Sizler adına bu davaya, bu hizmete, bu harekete gençlik kollarını kuran, bugünlere getiren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ı selamlıyorum. Böyle gençlerle yola çıkmaktan gurur duyuyorum.

7 Haziran öncesinde, 1 Kasım öncesinde herkes evinde otururken siz ev ev dolaştınız, meydan meydan dolaştınız, hepinizi selamlıyorum. 

AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları 5. Olağan Kongresi'nin hayırlı olmasını diliyorum. Bizimle bulunan 37 ülkeden gelen kardeşlerimi selamlıyorum. Aziz gençler bahtınız, yolunuz açık olsun. 

Aziz yol arkadaşlarım, gençler tarihi harekete geçirir. Gençlere yaslanmayan hareket kısa sürede teslim olur. Gençleri arkasına almış, yanında yürüten gençler tarihe öncülük eder. Gençler sizlerle beraber yol yürümek ne güzel. Durmayan coşkunuza eşlik etmek ne güzel.

"Sizlerde cesaret görüyorum"

1 Kasım seçim zaferinden çıktık, 7 Haziran'da 81 vilayetimizi dolaştık ama bizim kadrolarımızda yorgunluk yok. AK Parti gençliği hiçbir zorluk karşısında yılmaz. Bu salonda tarihin akışını değiştiren gençlerin simasını görüyorum. Sizlerde Hz. Yusuf'un yüzünü görüyorum. Her birinizin yüzünde Hz. Yusuf'un cemalini görüyorum. Hz. İsa'yı düşünün. Tek başına ama rabbiyle birlikte. Ben sizlerde Hz. İsa'nın merhametini, şefkatini, teslimiyetini görüyorum. Hz. Peygamberle birlikte Medine'ye yürüyen gençleri düşünün. O gençler tevhidin, ahlakın, adaletin öncüsü olacak bir medeniyetin öncü yürüyücüsü oldular. O gençlerin imanını görüyorum. Rabbine teslim olan Hz. Ali'yi düşünün. Ben herbirinizin yüzünde Hz. Ali'nin cesaretini, imanını görüyorum. Alparslan'ın, onun arkasındaki gençlerin aşkını sizlerde görüyorum. Anadolu'nun gençlerini, Anadolu'nun bacılarını sizlerin çehrenizde görüyorum.

"Adaletin sözcüsü olacaksınız"

Fatih Sultan Mehmet Han'ın bitmez, tükenmez azmini, Ulubatlı Hasan'ın cesaretini sizde görüyorum. Sizlerin çehresinde Çanakkale'de şehit olmak için yürüyen aziz gençlerin şehitlik aşkını görüyorum. Bu istiklal bayrağını daha yücelere dalgalandırmaya var mısınız? Fahit Sultan Mehmet Han'ın, Ulubatlı'nın fetih aşkını yeniden yaşatmaya var mısınız? İstiklal aşkını istikbale taşımaya var mısınız? Sizlere en büyük emanetimiz budur. Adaletin, hakkaniyetin, merhametin sözcüsü olacaksınız.

"Davamıza alın teri koyan kardeşlerime teşekkür ediyorum"

Sizler cumhuriyetin umudusunuz. Her birinize tek tek teşekkür ediyorum. Tarihimize, medeniyete, aydınlık yarınlara sahip çıktığınız için teşekkür ediyorum. Kuruluşundan bugüne AK Parti çatısı altında Türkiye'ye hizmet eden kardeşlerimi selamlıyorum. Bu davaya emeğini, alın terini koyan bütün kardeşlerime teşekkür ediyorum.

"Biz bu ülkeye, bu millete sevdalıyız"

1 Kasım seçimlerinin ardından Türkiye huzura, güvene, istikrara yelken açtı. Tarihi bir başarıya imza attık. Her insanımızın güçlü aidiyet hisleriyle bağlandığı bir Türkiye'ye gidiyoruz. Farklılıkları zenginlik olarak gören, aynı hedefler uğruna omuz omuza veren bir Türkiye'ye gidiyoruz. 78 milyon insanımızla, en çok gençlerimizle 2023 hedeflerimizi gerçekleştirmeye gidiyoruz. Biz bu ülkeye, bu millete sevdalıyız.

"Aşk ve şevkle yola çıktık"

2002'de başlattığımız büyük medeniyet yürüyüşünde yeni bir altın sayfa açıyoruz. Krizlerle, çalkantılarla malül olan Türkiye gitti; gelişen, özgürleşen yeni bir Türkiye doğuyor. Millet iradesini temsil eden AK Parti ile Türkiye şaha kalktı. Yaşanan olumsuz küresel şartlara rağmen ekonomimiz aralıksız büyümeye devam ediyor. Her türlü darbeci, vesayetçi anlayış devredışı bırakıldı. Barışın hamisi, mazlumların sesi olmuş bir Türkiye'ye geldik. 13 yıl milletimizin başarısıdır. AK Parti'nin altın yıllarıdır. Türkiye'de siyaseti yeniden millitimizin umudu haline getiren AK Parti olmuştur. Türkiye'yi parlak bir geleceğe taşımak için aynı aşk ve şevkle yola çıktık.

"Bizim davamız Türkiye'nin geleceğini inşa etmektir" 

Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümünü mutlu, müreffeh, huzur dolu bir Türkiye'de kutlama hedefindeyiz. 2023'ü, 2053'i, 2071'i düşünerek bu adımları atıyoruz. her bir arkadaşımın bu şuurla hareket ettiğini biliyorum. Bizim davamız Türkiye'nin geleceğini inşa etme davasıdır. Dünyanın en önemli güçlerinden biri yapmaktır. Layık olduğu seviyelere yükseltmektir.

"78 milyonun arasında nifak sızmasını siz engelleyeceksiniz"

Bizler yarınki Türkiye özlemiyle büyüdük. Bizler Necip Fazıl'la büyüdük. Biz büyüdük ve yarınki Türkiye özlemi gerçek oldu. Yeni Türkiye bizim sizler için gördüğümüz gelecek rüyasının adıdır. Sizin için hukuksuzluk, haksızlık, müdahaleler karşısında dimdik durduk. Vesayetçi yapılara, paralel yapılara sizin için boyun eğmedik. Sizden önceki nesiller doğru dürüst günyüzü görmedi. Sizler darbeler döneminin geri gelmemek üzere kapandığını gördünüz. Yoksulluğun dizginlendiği, dünyanın her yerine başı dik olarak seyahat edilebildiğini gören nesil sizsiniz. 78 milyonun arasında nifak sızmasını siz engelleyeceksiniz. Bu millet size inanıyor.

"Kötülüğün karşısında olun"

Sadece Türkiye'nin değil, dünyadaki bütün mazlumların umudu sizlersiniz. 81 vilayetin bütün AK gençlerine selam ediyorum. Varlığınız bizlere, davamıza, ülkemizin gücüne güç katıyor. Varlık nedenimiz insanı, tabiatı korumak ve daha iyisi başarmak için mücadele etmek olmalı. Her türlü ayrımcılığın tam karşısında olun. Her türlü ırkçılığın, üstünlük iddiasının karşısında olun. Merhametsizliğin karşısında olun. Peygamber efendimizi örnek alın. Elinizle, dilinizle, kalbinizle her kötülüğün karşısında olun. Her zaman örnek olun. Hem yaşıtlarınıza, hem sizden sonra geleceklere örnek olmalısınız. Bütün insanlık klasiklerini okuyun.

Önünüzde fetihler çağı bulunuyor. Adaletin, özgürlüğün, barışın sancağını dikeceksiniz. İsimlerinizi tarihe altın harflerle yazdıracaksınız. Bu toprakların mayasını, kültürünü iyi tanımanızı bekliyoruz. Bizler gönüller yıkmaya değil, gönüller yapmaya gelenleriz. Herkes bizimdir, herkes bizdendir. Bütün genç kardeşlerinize kucağınızı açacaksınız.

"Küstahlığa izin vermeyiz"

Bugün Güneydoğu'da ortaya konulmak istenen planın odağında gençler var. Okula gitmesi gereken çocukların, gençlerin ellerine molotofkokteyli tutuşturuyor, kendi okullarına saldırtıyorlar, silah veriyorlar. Gençleri katlediyorlar, infaz ediyorlar. Dağa götürüyorlar. Gençleri okula, camiye, kitaba düşman haline getirmek istiyorlar. Barbar bir örgütle karşı karşıyayız. Hendeklerle, barikatlarla hukuka, barışa, adalete geçit vermeyeceklerini söylüyorlar. Hendekler kazarak, barikatlar kurarak oradaki hayatı karartmaya çalışıyorlar. Tam bir şımarıklık içindeler. Biz bu tuzaklara karşı her zaman olduğu gibi dimdik ayakta olacağız. Bu devran böyle devam etmeyecek. Bu küstahlığa izin vermeyeceğiz. Gençleri istismar etmelerine izin vermeyeceğiz. Teröristlerle vatandaşlar arasında kalın bir duvar öreceğiz.

Mekke, Medine ve Kudüs ve İstanbul'dan sonra İslam'ın en güzide şehri Diyarbakır'dır. Cizre'deki, Silopi'deki gençlere sesleniyorum. Diyarbakır'ı aşkla sevdik. Diyarbakır İstanbul'a, İzmir'e bütün Türkiye'ye kardeştir. 

"Terörle yol almaya çalışandan mertlik beklenmez"

Davutoğlu, bölücü terör örgütüne operasyonların kararlılıkla süreceğini belirterek, "Bu hendekleri kazanların hendeklerini, kendi tuzaklarını başlarında parçalamaya kararlıyız. Bunlar bu hendekleri kazarak İslam'ın değerlerine saldırıyorlar, Diyarbakır'ın ruhuna saldırıyorlar. Minarelerdeki ezan seslerini susturuyor, yerine kendi süfli marşlarını çalıyorlar. Diyarbakır'da Kurşunlu Camisi'ni yaktılar, sonra hiç utanmadan bize iftira etmeye kalktılar. Zaten terörle yol almaya çalışandan mertlik beklenmez, doğruluk beklenmez, insaf beklenmez" dedi.

"Planın odağında gençler var"

Terör örgütü ve onun güdümündeki bazı çevrelerin, gençleri kuşatmak isteyen bir nefret dili örme çabasında olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Bugün Güneydoğu'da ortaya konulmak istenen planın odağında gençler var. Terör örgütü ve onun güdümündeki bazı siyasi çevreler, gençleri kuşatmak isteyen bir nefret dili örüyor. Okula gitmesi gereken, yaşları 8 ila 17 arasındaki çocukların, gençlerin ellerine molotofkokteyli tutuşturuyor, kendi okullarını yaktırıyorlar, güvenlik güçlerine saldırtıyorlar. Dağa kaldırdıkları gençleri ölüme gönderiyorlar. 12-13 yaşındaki çocukların eline silah veriyorlar. Kanına giremedikleri gençleri infaz ediyorlar, katlediyorlar. Bu Yasin Börü'yü katlederken de böyleydi, bir çorbacıda çalışan Şeyhmus Sanır'ı katlederken de böyle oldu. Gençleri, okula, camiye, kitaba, kaleme düşman hale getirmek istiyorlar."

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)