• BIST 118.345
 • Altın 167,262
 • Dolar 3,9054
 • Euro 4,8313
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 7 °C
 • İzmir 16 °C
 • Adana 18 °C
 • Antalya 16 °C

Davutoğlu'ndan Cizre açıklaması: Teyit edilmemiş hiçbir habere itibar etmeyin

Davutoğlu'ndan Cizre açıklaması: Teyit edilmemiş hiçbir habere itibar etmeyin
Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Çankaya'da ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Cizre'de bodrumda 60 kişinin öldürüldüğü iddiası ve Davutoğlu'nun yabancı gazeteciye verdiği sert cevap damgasını vurdu

Türkiye'ye gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Başbakan Davutoğlu'nun Çankaya'daki ortak açıklamasının ana gündemi Suriye'ydi. Ancak toplantıya Cizre'de yaşananlar ve tutuklu gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül damgasını vurdu.

"CİZRE'DE BODRUMDA 60 ÖLÜ" İDDİASI

Dün gece TRT Haber Cizre'de yaralıların da olduğu bodruma operasyon yapıldığı ve 60 kişinin öldüğü son dakika ile duyuruldu. Ancak bu iddia TRT Haber'in internet sitesinde yayından kaldırıldı.

Bu tartışma Başbakan Ahmet Davutoğlu'na soruldu. Davutoğlu şöyle konuştu:

"RESMİ OLARAK AÇIKLAMADIĞIMIZ HABERLERE İTİBAR ETMEYİN"

Teröre karşı çok ciddi bir mücadele ediliyor. Maalesef Türkiye'de terörün yöntemleri ve uyguladıkları yöntemleri geliştirdikleri ve ciddi bir Türkliye'de şehirleri destabilize etmek için çaba harcadıkları aşikar. Cizre istismar edilen bir alan. Kamu düzenini tesis etmek için, silahlı unsurların kalmaması için bir mücadele yürütüldü. Sivil zaiyatlar konusunda da dikkat edildi. Bütün yaptıklarımız da demokratik hukuk kuralları içinde yürüyen bir adımdır. Resmi olarak bizim tarafından açıklanmamış hiç bir habere itibar edinmeyin. Binada çok sayıda yaralı vardı ve orada çok sayıda ölü var gibi bir algı oluşturulmak istendi. Ancak bildiğiniz gibi bu ambulansların yaralılara erişimi de engellendi. Kısa bir süre sonra Cizre'de operasyon tamamlanacak. Bu sabah Valiliğimizin yaptığı açıklama referans olmalı. Diğer açıklamalar spekülasyon.

ALMAN GAZETECİYE TEPKİ

Cizre'de yaşananlar ve tutuklu gazetecilerle ilgili yabancı bir gazetecinin sorusuna ise Davutoğlu tepki gösterdi. Başbakan DAvutoğlu, "Bu bir sorudan çok siyasi bir ifadedir. Türk başbakanın yüzüne bakılarak bu açıklamanın yapılabiliyor olması bile Türkiye'deki basın özgürlüğünün ifadesidir. Eleştirel yazılarının destek yazılarından daha çok olduğunu görürsünüz. Eleştirinin objektif bir şekilde ortaya konulması gerekli. Türkiye'de  2 seçim yapıldı ve herkes fikrini açıkça ifade etti. Partilerin açıklamalarına ve seçim sürecine bakın. Bugün TBMM'nin herhangi bir oturumunu dinleseniz en aykırı fikirlerin nasıl ifade edildiğini görürsünüz. Sorudan çok siyasi bir açıklama yapıldığı için söylüyorum ben halkımın demokratik olgunluğundan gurur duyuyorum." dedi.

fft31_mf7567194.jpeg

Davutoğlu'na askeri operasyonları ve tutuklu gazetecileri soran gazeteci

İşte basın toplantısındaki o açıklamalar ve gazetecilerin soruları:

Başbakan Ahmet Davutoğlu:

Bir tarafta  Cenevre Konferansı toplanmaya çalışırken diğer taraftan Rus savaş uçakları Halep'te sivilleri bombalıyor. Azez hattında insani yardımların yolu kesildi. Sınırımızda 35 bin Suriyeli bekliyor. Halep fiilen bir kuşatma altına alınmaya çalışılıyor. Halep'teki Suriyeli siviller için yeni bir trajedi söz konusu. Halep'e yönelik saldırı bir an önce sona ermelidir.

10 önemli başlıkta Almanya ile ortak hareket etmek konusunda anlaştık.

AFAD ve Almanya yardım kuruluşunun şu an Türkiye sınırındaki Suriyeli mültecilere yardım etme noktasında bir araya gelinecek.

Bakanlar Kurulu'nda özel bir başlıkla ele almıştık. İnsan kaçakçılığının önüne geçmek için yoğun bir operasyon yapıyoruz.

Sahte can yeleği üretenlere yönelik operasyonlarımız artarak devam ediyor.

Almanya ve Türkiye Frontex'in daha yoğun çaılşması için çaba sarf edecek.

Suriyeli mültecilerin acıları üzerinden istismar yapmak isteyenler var. Suriyeli olmamalarına rağmen mülteci olmamalarına rağmen bu hattı kullananlara yönelik adımlar atılacak.

Suriyeli mültecilere yardım etmek için 3 milyar euronun kullanımı için adımlar atıldı.

Suriye'den gelen mülteciler NATO'nun da gündeminde.

Angela Merkel:

Londra Konferansı'ndan sonra yeniden bir araya geldik. Almanya olarak neler yapabiliriz konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Suriye'deki göçmenlere değil Türkiye'de olsun diğer ülkelerdeki insanlar için de yardım etme kararı aldık. 2254 numaralı ilke bildirgesine de bakmamız lazım. Rusya da kabul etmişti bu bildirgeyi. Sivillere yönelik operasyonları durduracağına yönelik bir anlaşmaya imza atmıştı. İnsani yardım konusunda da mutabık kalınmıştı. Rusya da bu anlaşmayı imzaladı. Türkiye Suriye sınırına baktığımızda insanların korku içinde olduğunu görüyoruz. Alman yardım kuruluşu da yardım edecek ve mültecilerin yeni kamplarda beslenmesine yardımcı olacaklar. Almanya üzerine düşeni yapacaktır. Yasa dışı göçten bahsettik. Türkiye ve Yunanistan arasında böyle bir göç yaşanmakta. Emniyet güçleri arasında bir işbirliği olacaktır.

NATO'da da bu konuyu ele almak istiyoruz. Özellikle denizlerdeki izleme ve gözleme işlerinin desteklenmesi konusunda adımlar atma konusunda kararlar aldık.

Ocak ayında Yunan adalarına gelen mültecilerine baktığınızda sadece yüzde 45'i Suriyeliydi. Sadece Türkiye için değil bizim için de önemli bir husus.

Biz Türkiye ve Yunanistan arasındaki geri kabul anlaşmasını da desteklemek istiyoruz. Çok yoğun konuları ele aldık.

GAZETECİLERİN SORULARI

Varılan anlaşma sonrasında 3 milyar euro'nun ödeneceği tarih belli mi? Halep saldırıları sonrası yeni bir göç dalgası var. O kapılar kapansın Avurpa'ya açılmasın deniyor...

Merkel: Biz mümkün olduğu kadar kontenjan yaratarak yasal yollarla Suriyelileri Türkiye'den avrupaya gelmesini sağlamak istiyoruz. Bu görevi paylaşmak istiyoruz. Türkiye bütün mültecileri kabul edecek anlamına gelmez. Şu anda yasa dışı göç var insan tacirleri yüzünden insanlar denizde ölüyor. Ama diğer taraftan bizim organize edeceğimiz yol var. Suriyelilere geçici bir vatan oluşturuluyor. Şimdi bir geçiş aşamasındayız. Önce bu parayı bir harcayalaım sonra gerekirse başka kaynak da sağlanabilir.

30 bin kişi giriş için bekliyor. Bu konuyla ilgili Türkiye'ye nasıl destek verirsiniz?

Merkel: AB ve Türkiye arasındaki işbirliğiğ Türkiye'yi yanlız bırakmamak için atılan bir adımdır. Mülteciler için bir proje tanımlanmıştır ve Türkiye'nin işi de kolaylaştırma noktasında adımlar atmak oldu. Ne şekilde görev dağılımı yapacağımızı kendi aramızda görüşeceğiz.

Cizre'de yaralıların da olduğu bodruma operasyon yapıldığı iddiası var. Sizin bir açıklamanız var mı? Mültecilerle ilgili 10 başlıklı bir anlaşmaya varıldı. Ülkenizdeki keskin mülteci karşıtlığıyla ilgili fikriniz nedir?

Davutoğlu: Teröre karşı çok ciddi bir mücadele ediliyor. Maalesef Türkiye'de terörün yöntemleri ve uyguladıkları yöntemleri geliştirdikleri ve ciddi bir Türkliye'de şehirleri destabilize etmek için çaba harcadıkları aşikar. Cizre istismar edilen bir alan. Kamu düzenini tesis etmek için, silahlı unsurların kalmaması için bir mücadele yürütüldü. Sivil zaiyatlar konusunda da dikkat edildi. Bütün yaptıklarımız da demokratik hukuk kuralları içinde yürüyen bir adımdır. Resmi olarak bizim tarafından açıklanmamış hiç bir habere itibar edinmeyin. Binada çok sayıda yaralı vardı ve orada çok sayıda ölü var gibi bir algı oluşturulmak istendi. Ancak bildiğiniz gibi bu ambulansların yaralılara erişimi de engellendi. Kısa bir süre sonra Cizre'de operasyon tamamlanacak. Bu sabah Valiliğimizin yaptığı açıklama referans olmalı. Diğer açıklamalar spekülasyon.

Gazetecilerin tutuklanması ve Cizre'deki operasyonlar

Merkel: Biz çözüm sürecinde çok umutluyduk. Biz eleştirilen konuları da ele alıyoruz. 2-3 yıl içinde sorunsallar da değiştir. Suriye karıştı. AB ve Türkiye arasındaki müzakareler de yürütülüyor. Eleştirel konularda da görüşmelerimiz oldu.

Davutoğlu: Bu bir sorudan çok siyasi bir ifadedir. Türk başbakanın yüzüne bakılarak bu açıklamanın yapılabiliyor olması bile Türkiye'deki basın özgürlüğünün ifadesidir. Eleştirel yazılarının destek yazılarından daha çok olduğunu görürsünüz. Eleştirinin objektif bir şekilde ortaya konulması gerekli. Türkiye'de  2 seçim yapıldı ve herkes fikrini açıkça ifade etti. Partilerin açıklamalarına ve seçim sürecine bakın. Bugün TBMM'nin herhangi bir oturumunu dinleseniz en aykırı fikirlerin nasıl ifade edildiğini görürsünüz. Sorudan çok siyasi bir açıklama yapıldığı için söylüyorum ben halkımın demokratik olgunluğundan gurur duyuyorum. Dünyada hiç bir ülkede yüzde 85 katılımlı bir seçim olmadı. Yüzde 97 temsil kabiliyeti olan bir dağılım yok.

Fransız askeri nasıl ki teröre karşı Paris'te tedbir almışsa biz de Cizre'de aynı tedbiri alırız. Ankara'da 103 vatandaşımız hayatını kaybetti ama bir tane dahi asker görmediniz. Bir tane gazeteye de eleştiri yapılmadı. Türkiye'de AB ölçeğinde teröre karşı önlem alıyor. Bizim için en kutsal şey vatandaşlarımızın can, mal namusunu korumaktır. Cizre'deki faliyetler sızan teröristlere yönelik bir operasyondur.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)