• BIST 93.389
 • Altın 194,340
 • Dolar 4,7156
 • Euro 5,4730
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 22 °C
 • İzmir 27 °C
 • Adana 25 °C
 • Antalya 28 °C

Demokrat Mühendislerin aday listesi belli oldu

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nde Ön Seçimle belirlenen Demokrat Makina Mühendisleri 32. Dönem Yönetim Kurulu adaylarını açıkladı.

Bugün Taksim Hill Otel'de yapılan basın toplantısına katılan adaylar adına basın açıklamasını Yönetim Kurulu Başkan Adayı Battal Kılıç yaptı. 

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Genel Kurulu ve Seçimleri 16-17 Ocak 2016 tarihlerinde Şişli Kent Kültür Merkezinde ve Şişli Karagözyan İlköğretim Okulun'da yapılacak. Demokrat Makina Mühendisleri Yönetim Kurulu adayları, yolsuzluk, baskı ve korku rejiminin önünü açmaya çalışanlara karşı ülke, meslek ve toplum sorunlarına karşı duyarlı olarak, emek ve demokrasi güçleri ile birlikte mücadeleye devam edeceklerinin altını çizdiler. Başkan adayı Battal Kılıç siyasi iktidarın TMMOB'ye ve Odalarımıza dönük müdahalesine işaret ederek, dün olduğu gibi bugün de ülke, kent ve meslektaşlarımıza sahip çıkmaya devam edeceklerini, meslektaşların yoksullaştırılmasına karşı, kentin yağmalanmasına, kadın cinayetlerine, iş cinayetlerine karşı mücadelelerini sürdüreceklerini ifade etti. 

Demokrat Makina Mühendisleri Yönetim Kurulu adaylarının açıklaması şöyle:

Değerli Basın Emekçileri,

Bizler DEMOKRAT MAKİNA MÜHENDİSLERİ olarak,32. Çalışma Döneminde (2016-2017) Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu'na adayız.

Odalarda hayata geçirdiğimiz halktan, emekten yana politikalarımızla, mesleğimizi, ülkemizi ve meslektaşlarımızı gözeten bir yerden muhalif kimliğimizle ve hayat verdiğimiz mesleki demokratik kitle örgütümüzle, geçmişten bugüne sürdürdüğümüz demokrat geleneğin devamıyız.

Odamız açısından yakın dönemi anlatan temel perspektif, siyasi iktidarın TMMOB’yi yıpratma ve ortadan kaldırma çabalarına karşı direncini yükseltirken, mesleki ve bilimsel çalışmaları aksatmadan ilerletmek olmuştur. TMMOB’yi yıpratmak ve işlevsizleştirme adına uygulanan baskı politikaları ve tehditlere karşı yürütülen kararlı mücadele, Odalarımızın ve Birliğimizin piyasacı-talancı iktidara teslim olmayacağını göstermiştir.

Geçtiğimiz dönemde başta TMMOB olmak üzere, AKP iktidarının demokratik kitle örgütleri üzerinde kurduğu siyasi baskılar, artık pek çok alanda yerleşip sıradan hale gelen totaliter eğilimlerin ve dayatmacı mantığın ürünüdür. Mücadele tarihimizin biz Demokrat Makine Mühendisleri’ne yüklediği sorumluluk gereği önümüzdeki dönem de bu baskılara karşı ülkemize, mesleğimize ve meslektaşlarımıza sahip çıkmak için vereceğimiz mücadele kararlılığı ile göstereceğiz.

46 yıllık demokrat geleneğimize dayanarak sürdürdüğümüz birlikte üretme ve birlikte yönetme anlayışımız, 32. Dönemde de çalışmalarımızda yol gösterici olacaktır.  Emek ve demokratik kitle örgütleriyle baskılara karşı birlikteliğimizi daha da güçlendireceğiz. Ülkemizdeki baskıcı ve antidemokratik iktidarlar var olduğu sürece, demokratik kitle örgütlerinin birleşik mücadelesi bize düşen en önemli görev ve sorumluluktur.

Emperyalizmin Ortadoğu’daki maşalığını üslenen AKP-Saray diktası, ülkemizi bir çıkmazın içine sokmaya çalışmakta, buna karşı çıkan toplumsal muhalefet kesimlerini baskı ve zorbalıkla sindirmek için elinden geleni yapmaktadır. Ankara’da, Suruç’ta “Barış” diyenler katledilirken, asılsız iddialarla gazeteciler tutuklanmakta, halkın haber alma hakkı engellenmekte, gerçekleri gizlemek için her türlü zorbalığa başvurulmaktadır.

İşte bu noktada bizler; sözde “ileri demokrasi” getirdiğini iddia eden fakat ülkeyi istibdat rejimine döndüren, baskı, sindirme ve ele geçirme politikaları temel karakteristiği olan, bu gerici anlayışlara karşı sesimizi bir kez daha yükselterek söylüyoruz: Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesinde Demokrat Makina Mühendisleri olarak var olduğumuz sürece, her zaman ülkemizin, halkımızın çıkarlarını savunacağız, gericiliğe, emperyalizme ve kapitalizme karşı bağımsız, demokratik, laik, üreten ve eşit paylaşan bir Türkiye için sonuna kadar mücadele edeceğiz.

Bu mücadele anlayışımız doğrultusunda öncelikli görev tüm Demokrat Makina Mühendislerine düşmektedir. Odamızdaki demokrat, ilerici ve yurtsever geleneğimizin karşısındaki anlayış, AKP yandaşı gerici ve rantçı anlayıştır, unutmayalım. Menfaat birliklerine karşı, üyelerimizi 16 Ocak’ta Şişli Kent Kültür Merkezi’nde yapılacak olan Genel Kurulumuza, 17 Ocak’ta Özel Karagözyan İlköğretim Okulunda yapılacak Seçimlere, TEK YUMRUK TEK YÜREK OLMAYA, ÜLKEMİZE, HALKIMIZA, MESLEĞİMİZE VE ONURUMUZA SAHİP ÇIKMAYA ÇAĞIRIYORUZ.

DEMOKRAT MAKİNA MÜHENDİSLERİ OLARAK.

Gönüllülük temelinde, her zaman siyasal iktidarlara karşı toplumun vicdanı olmakta, toplumsallıktan, kamusallıktan, sosyal adaletten yana taraf olmaktayız.

Ülkemizin yeraltı ve yerüstü kaynaklarının verimli ve toplum için kullanılmasını istiyoruz.

Meslek alanlarımızla ilgili olarak toplum yararına politika üreten ve kamusal denetimin yanında olan bir anlayıştayız.

Eğitim ve sağlık başta olmak üzere her türlü insani ihtiyaçların kamusal olarak karşılanması gerektiğini savunuyoruz.

Ülkemizin geleceğini karartanlara, nükleer çetelere, şeriat özlemcilerine, kamusal denetim alanlarını özelleştirerek şirketlere verenlere, özelleştirme, taşeronlaştırma ve sendikasızlaştırma uygulamaları ile bizlere işsizliği ve yoksulluğu dayatanlara karşı, örgütlü toplumun savunucusuyuz.

Toplumun muhalif gücü olan Demokratik Kitle Örgütlerine her türlü desteğimizi vermekteyiz.

Gerici, şoven anlayışlara karşı özgürlükçü, insan haklarından yana, demokratik, laik bir anlayışı savunmaktayız.

AKP döneminde % 1000 artış gösteren, katillerin kollandığı skandalların ardı arkası kesilmeyen kadın cinayetlerine dur demek için adayız;

Çevreye ve doğaya zararlı enerji kullanımı yerine, ithal olmayan enerji kaynaklarının, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasını savunmaktayız.

Parasız eğitim ilkesinin esas alınmasını ve fırsat eşitliği sağlanmasını istiyoruz.

·         İş cinayetlerine hiçbir insan duyarsız kalamaz. Bilimin ve tekniğin uygulayıcısı olan mühendisler bu duyarlılıkta en önde yer almaktadır. İşçi sağlığı ve iş güvenliği alanı ve insan hayatı, çıkarcı yaklaşımlara kurban edilemez. Her yıl 1000-1500 insanımızı kaybettiğimiz iş cinayetlerine dur demek için adayız.

Meslektaşlarımızın ekonomik ve demokratik haklarını geliştirme doğrultusunda mücadele etmek için yönetime adayız.

Çalışmalarımıza; TMMOB, MMO ve Şubenin demokrat geleneğinin yol göstericiliğinde devam edeceğiz. Bu düşüncelerle; iki yıllık bir dönem için DEMOKRAT MAKİNA MÜHENDİSLERİ olarak Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu adaylığımızı açıklıyoruz.

 

Demokrat Makina Mühendisleri Önseçimleriyle Belirlenen;

MMO İstanbul Şubesi 32. Dönem Yönetim Kurulu Adayları

ASIL

YEDEK

1- BATTAL KILIÇ

1- CAFER YILDIZ

2- ZAFER GÜZEY

2- ŞEBNEM CENGİZ

3- İBRAHİM M. TATAROĞLU

3- SANİ GÜROCAK

4- SAADET SAYIN

4- AYDAN ADANIR

5- YUSUF ÖZTÜRK

5- M. YILMAZ SEVİNÇ        

6- C. AHMET AKÇAKAYA

6- GÜLSER ÜNLÜ

7- HÜSEYİN ŞİMŞEK

7- ZEKAİ ŞAHİN

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)