• BIST 103.200
 • Altın 197,070
 • Dolar 4,7083
 • Euro 5,4926
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 22 °C
 • Adana 17 °C
 • Antalya 19 °C

Devrimi emperyalizme boğdurmayan devrimci: Fidel Castro

Devrimi emperyalizme boğdurmayan devrimci: Fidel Castro
Küba Devrimi, 50 yıl boyunca liderliğini yürüten Castro ile darbe girişimi, CIA’in düzenlediği yüzlerce suikast girişimleri ve tarihin gördüğü en büyük ekonomik ambargoya rağmen ayakta kaldı. Bu dirençte Fidel’in rolü oldukça büyük oldu.

İspanyol asıllı zengin toprak sahibi bir ailenin beş çocuğundan biri olan Fidel Castro, 13 Ağustos 1926'da Mayari'de dünyaya geldi. Öğrenim hayatını Santiago'da Katolik okulu ve Havana'da Cizvit lisesinde sürdüren Fidel Castro, 1950 yılında Havana Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından kısa bir süre avukatlık yapan Castro, 1952 seçimlerinde Temsilciler Meclisi için Küba Halk Partisi'nden adaylığını koydu.

Castro, 26 Temmuz 1953'te dönemin Küba diktatörü Fulgencio Batista'yı devirmek için 100'den fazla arkadaşıyla Santiago'da Moncada kışlasına baskın düzenledi. Yönetime el koyma girişimi başarısızlıkla sonuçlanan Castro, tutuklanarak 16 yıla hapse mahkum edildi. Castro, Juventud Adası'nda 21 ay hapis yattıktan sonra aftan yararlanarak serbest bırakıldı. Fidel Castro, 1955 yılında 26 Temmuz Hareketi adlı yeni bir örgüt kurarak gerilla savaşı başlattı.

Gerilla savaşında şimdi Küba Devlet Başkanı olan kardeşi Raul Castro ve Arjantinli devrimci Ernesto Che Guevara da yer aldı. ABD’nin büyük desteğine rağmen Küba halkının desteğini yitiren Batista'nın 31 Aralık 1958'de Dominik Cumhuriyeti'ne kaçmasıyla, Castro gerilla savaşını yürüttüğü Maestra Dağları'ndan Havana'ya girdi.

Devrim hareketinin başladığı süreçte Batista diktatörlüğüne karşı beslediği düşmanlığı, Batista’nın Küba’yı ABD’nin kumar ve fuhuş cehennemine çevirmesinden ötürü bir yandan ABD’ye de yönelirken, süreç içerisinde özellikle Che ve kardeşi Raul’un da etkisiyle Castro’nun ideolojisi sosyalist bir çizgiye doğru hızla evrildi.

Castro, 1959-1976 arasında başbakanlık, 1976-2008 arasında da devlet başkanlığı görevini yürüttü. Castro yönetiminin icraatlarından biri köklü toprak reformu oldu. Küba, ekonomisinin önemli yapı taşı şekeri Sovyetler Birliği'ne satmaya başladı. Bu gelişmeler üzerine Washington yönetimi Küba'ya ekonomik ambargo uygulamaya başladı. Küba devrimden sonra ABD'ye kaçan ve dönemin Başkanı John F. Kennedy yönetiminden silah ve maddi destek alan Kübalıların Nisan 1961'de düzenlediği Domuzlar Körfezi Çıkarması ABD’nin beklemediği şekilde birkaç saat içerisinde başarısızlıkla sonuçlandı.

Castro, çıkarmanın ardından yayımladığı Havana Bildirisi ile ilk kez Küba'nın sosyalist politikalar izleyeceğini dünyaya duyurdu. Castro, 1968 yılına kadar bağımsız, o tarihten sonra Sovyetler Birliği'ne dönük bir dış politika izledi, Güney ve Orta Amerika ile Afrika'daki devrimleri destekledi. Aynı dönemde Bağlantısızlar Hareketi'nin önderlerinden biri durumuna geldi.

Sovyetler Birliği’nin çözülmesinin ardından ABD ambargosunun da ağırlaşmasıyla Küba, kendi deyimleriyle, “Karanlık çağ” denilen bir döneme girdi. Ancak Latin Amerika’da solun güçlenmesi ve Küba liderliğinin ABD’ye rağmen yürüttüğü istikrar ve onurlu dış politikanın etkisi, ayrıca Küba halkının sosyalizmde ısrarı ile bu dönem de atlatıldı. Fidel Castro 31 Temmuz 2006'da sağlık sorunları nedeniyle yetkilerini geçici olarak başkan yardımcısı ve kardeşi Raul Castro'ya devretti.

19 Şubat 2008'de bir açıklama yaparak, 1976 yılından beri yürütmekte olduğu Devlet Konseyi Başkanlığı görevini bıraktığını açıkladı. Dünyada en uzun süre iktidarda kalan üçüncü lider olan Castro, görevden ayrıldıktan sonra "Yoldaş Fidel'in Düşünceleri" başlığıyla yazdığı makalelerde gündemdeki önemli olayları yorumladı

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   İlgili Haberler
   Diğer Haberler
   1234567
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)