• BIST 118.400
 • Altın 162,148
 • Dolar 3,7705
 • Euro 4,6284
 • İstanbul 4 °C
 • Ankara 1 °C
 • İzmir 5 °C
 • Adana 7 °C
 • Antalya 12 °C

Dil Derneğinden 'Dil ve Basın Kurultayı'

Dil Derneğinden 'Dil ve Basın Kurultayı'
Dil Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Yazar Sevgi Özel, Dil Derneği tarafından düzenlenecek olan 'Dil ve Basın Kurultayı'nın çağrısını yaptı.

Dil Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Yazar Sevgi Özel, DÜŞÜNME(ME) ÖZGÜRLÜĞÜ ve DİLSİZLEŞTİRİLMEK İSTENEN BASIN! başlıklı açıklaması ile Dil Derneği tarafından düzenlenecek olan 'Dil ve Basın Kurultayı'nın çağrısını yaptı.

Özel'in açıklaması şöyle: 

DÜŞÜN(ME)ME ÖZGÜRLÜĞÜ! DİLSİZLEŞTİRİLMEK İSTENEN BASIN!

Uzunca bir süredir demokrasinin dördüncü gücü olan basına yönelik uygulamalar nedeniyle kaygılıyız. Birçok gazetecinin toplumu bilgilendirme görevinin engellendiğini; düşüncelerini, belgelere dayalı saptamalarını özgürce dillendirmenin suça dönüştürüldüğünü üzüntüyle izliyoruz.

Demokrasinin olmazsa olmaz kurumları basın, yargı, iktidar ilişkilerinin ne durumda olduğunu saptamak ve anlamak için en önemli araçların başta geleni kullanılan "dil"dir. Devleti temsil edenlerle iktidara yakın gazete ve TV'lerin büyük bir bölümünün kullandığı dilin, bütün topluma sakın "Düşünme!" buyruğuna dönüştüğünü; "düşünmeme"nin özgürlük gibi sunulduğunu; kimi basın kurumlarının baskılandığını; birçok gazetecinin özgürlüğünden olduğunu; yargı bağımsızlığının da sözde kaldığını görüyoruz. Çağdaş demokrasilerde örneği görülmeyen bu durum, kuşkusuz sürüp gitmeyecektir.

Yıllardır yaşanan acılarla yüklü olay ve oluşumların, antidemokratik uygulamaların son bulacağına, adaletin yerini bulacağına umudumuzu yitirmedik. Demokrasinin özü ve temeli olan düşünce özgürlüğünün iktidar ve yargı eliyle baskılanmasına suskun kalmamak amacıyla Çankaya Belediyesi ile bir kurultay düzenledik. "Düşünme(me) Özgürlüğü!

Dilsizleştirilmek İstenen Basın!" başlığı altında devleti temsil edenlerle sözde aydınların kullandığı dili, bu dilin yol açtığı, gitgide büyüyen sorunları tartışmak istiyoruz.

Bir gün boyunca üç oturumda "Yargı ile Basın Arasındaki Dil Köprüsü"nün yaralanmasını, "Siyasada, Ulusal ve "Sosyal Medya"da Çatal(laşan) Dil"i tartışacağız; "Basın Siyasallaşırken Dilsizleşiyor mu?" sorusuna yanıt
bulacağız. Kurultayı 15 Ekim 2015'te yitirdiğimiz Prof. Dr. Şerafettin Turan'a adayacak; basına ve yazın dünyamıza kalıcı imzalar atan Oktay Akbal'ı, Tarık Dursun Kakınç'ı ve Prof. Dr. Tahsin Yücel'i de özlemle anacağız.

21 Mayıs 2016 Cumartesi günü (10.00-19.30 arası) Ankara'da, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde yapılacak kurultay Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel ile Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'in konuşmalarıyla
başlayacak. Tüm baskı ve kısıtlamalara karşın doğruyu söylemek/yazmak için "onuncu köy" yaratan değerli kalemler Emin Özdemir, Orhan Bursalı, Ayşenur Arslan, Hüsnü Mahalli, Merdan Yanardağ, Can Ataklı, Tuncay Özkan, Barış Terkoğlu, Faruk Bildirici, Ömer Faruk Eminağaoğlu, Prof. Dr. Korkmaz Alemdar ve Tevfik Kızgınkaya'nın katıldığı oturumlarla sürecek.

Kurultaya bütün yurtseverler çağrılıdır. Kurultaya katılarak düşündüğü / yazdığı için özgürlüğü tutuklanan gazetecilere, tutuklanma / kısıtlanma tehlikesiyle yüz yüze kalan aydınlara güç verecektir. En içten saygılarımızla.

21 Mayıs 2016 Cumartesi günü (10.00-19.30 arası) Ankara'da, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezinde yapılacak kurultaya bütün yurtseverler çağrılıdır.

İŞTE DİL VE BASIN KURULTAYI PROGRAMI

a623c967-28da-4c2c-8ec8-777f60e1ee82.jpg
 

21 MAYIS 2016 CUMARTESİ

DÜŞÜNME(ME) ÖZGÜRLÜĞÜ!

DİLSİZLEŞTİRİLMEK İSTENEN BASIN!

Prof. Dr. Şerafettin Turan’ı saygıyla anıyoruz.

10.00 - Açış Konuşmaları:

Sunan: Ali Nihat Yavşan

*

Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen

*

11.00 - 1.Oturum: Oktay Akbal’a Saygıyla

 

Yargı ile Basın Arasındaki Dil Köprüsü

Yöneten: Orhan Bursalı

Konuşmacılar: Ömer Faruk Eminağaoğlu

Barış Terkoğlu

Tevfik Kızgınkaya

*

13.00 - 14.00-  Öğle Arası

*

14.00 - 2. Oturum: Tarık Dursun Kakınç’a Saygıyla

 

Siyasada, Ulusal ve “Sosyal Medya”da Çatal(laşan) Dil

Yöneten:  Emin Özdemir

Konuşmacılar:  Merdan Yanardağ

Faruk Bildirici

Tuncay Özkan

*

16.00-16.30 Ara

*

16.30 - 3. Oturum: Prof. Dr. Tahsin Yücel’e Saygıyla

 

Basın Siyasallaşırken Dilsizleşiyor mu?

Yöneten: Sevgi Özel

Konuşmacılar: Ayşenur Arslan

Can Ataklı

Hüsnü Mahalli

Prof. Dr. Korkmaz Alemdar

*

18.30- Ağırlama

Yer: Çağdaş Sanatlar Merkezi
Kenedi Cad. No.4 K. Dere -Ankara

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)