• BIST 94.541
 • Altın 194,542
 • Dolar 4,7355
 • Euro 5,5009
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 23 °C
 • Adana 23 °C
 • Antalya 23 °C

Dinsel fanatizme karşı durmak insanlık görevidir

Dinsel fanatizme karşı durmak insanlık görevidir
Aydın Tonga, “İslamiyet bu değil, bu yaptığınızın islamiyette yeri yok, Kuran’da böyle bir ibadet şekli yok, imana gelin” diyerek Cemevini basan İslam anlayışını yazdı.

Aydın Tonga

Despot din yorumunu yol açabileceği tehlikeleri görmek için, acı bir olayın, kitlesel bir ölüm hadisesinin ya da kanlı bir saldırının ortaya çıkması gerekmiyor. Zorbalık, gerek din kisvesi altında gerekse de beşeri düşünce sistemlerinin bir aracı olarak, tarih boyunca milyonlarca insanın yaşamını yok eden bir olgu olmuştur çünkü. Dahası, kendi doğrusu dışında, bütün bir dünyayı tehlike olarak gören anlayış için, yaşanacaklar felaketler değil, zorunlu bir sonuçtur aynı zamanda.

Bu somut gerçekliğe rağmen, dinsel bağnazlık kaldığı yerden devam ediyor. Bu noktada geçen hafta Adana’da yaşanan ve sonrasında açıklamalarla devam eden bir olay, sözünü ettiğimiz dinsel bağnazlığa örnek olarak gösterilebilir. Gelin önce olayı ve sonrasında yapılan açıklamaları kısaca bir hatırlayalım.

Basından öğrendiğimiz bilgilere göre Adana’da, Siraç Eğitim, Hizmet ve Kültür Vakfı’nı temsilen bir grup Hacı Bektaş Veli Derneği’ne gelerek cem ibadetinden rahatsız olduklarını ve “İslamiyet bu değil, bu yaptığınızın islamiyette yeri yok, Kuran’da böyle bir ibadet şekli yok, imana gelin” diyerek, adı geçen dernek üyelerini tehdit ediyor.[1] Dernek yöneticilerin ifadeleri ile açığa çıkan bu durum sonrasında ise söz konusu vakfın başkanı bir açıklama yaparak olayın yanlış aksettirildiğini ve hadisenin sadece bir “uyarıdan” ibaret olduğunu açıklıyor. Fakat daha mühim olan nokta Başkan Recep Baltacı, hadiseyi kendi gözünden aktarırken bile, Cem ibadetine ve genel olarak bir inanç anlayışına dair tehlikeli sözlerden vazgeçmiyor aksine “tehdit” iddiasını doğrular nitelikte konuşmaya devam ediyor ki; bu açıkça bir nefret suçudur.

Baltacı bu açıklamalarında Cem ibadetinin Kuran ve sünnette yeri olmadığını, bi’dat (dine sonradan eklenen) olduğunu ve bu durumun kendilerini rahatsız olduğunu belirttikten sonra Hacı Bektaş Veli Derneği’ni de şikayetçi oldukları için kınadığını ifade ediyor. Baltacı’nın açıklamaları bununla sınırlı kalmıyor ve adı geçen zat, kadınlı erkekli cem yapılmasından rahatsızlık duyduklarını belirterek bu durumun “Allah’a isyan” anlamına geleceğini ifade ediyor. Dikkat buyurunuz “Allah’a İsyan”.

Bakın daha ilk halifeler döneminden itibaren dinsel savaşların bir sebebi olarak sunulan sebeplerden biri de “dinden dönme” dini terk etme anlayışıdır. Bu sebepten dolayı tarih boyunca da yüzbinlerce insan öldürülmüştür. Benzer biçimde ele geçirilen yeni topraklarda, onbinlerce insan “Müslüman” olmadığı için katledilmiştir.  Dolayısıyla Adana’da Baltacı tarafından “Allah’a İsyan” olarak ifade edilen bir söylemin arkasında kanlı bir tarih yatmaktadır. Dahası bugün de silahlı olan ve İslam adına hareket ettiğini söyleyen kimi örgütler aynı söylem rehberliğinde katliam işlemektedirler. Hal bu iken bir inanç grubunun böylesine tehlikeli bir söylemle baş başa bırakılması, kin ve nefret suçu işlemekten başka bir anlam taşımaz.

Bir de meselenin itikadi boyutu var. O da şu ki; Kuran’da insanların zorla bir dine mensup edilemeyeceğine hatta kafir bile olsa bunun cezasının ahiret hayatında olacağına dair onca ayet var iken, kalkıp din adına “Allah’a İsyan ediyorsunuz” gibi fütursuzca sözler etmek olacak iş midir?

“Dinde zorlamak ve baskı yoktur.” (Bakara 256),

“Eğer Rabbin dileseydi, yeryüzündekilerin tümü, topluca iman ederdi. Öyleyse, onlar mü’min oluncaya kadar insanları sen mi zorlayacaksın?” (Yunus Suresi, 99)
“Biz onların neler söylediklerini daha iyi biliriz. Sen onların üzerinde bir zorba değilsin; şu halde, Benim kesin tehdidimden korkanlara Kur’an ile öğüt ver.” (Kaf Suresi, 45)
“Artık sen, öğüt verip-hatırlat. Sen, yalnızca bir öğüt verici-bir hatırlatıcısın. Onlara ‘zor ve baskı’ kullanacak değilsin.” (Gaşiye Suresi, 21-22)

Çok açık bir biçimde görüldüğü üzere, İslam inancının kutsal kitabında da inanmayanlar için bir zorlama ve baskıdan bahsedilemez. Öyle kalkıp “rahatsız oluyoruz, bu yaptığınız Allah’a isyan” gibi sözler sarf edemezsiniz. Bizzat İslam Peygamberinin ismi zikredilerek “sen insanlar üzerinde bir zorba değilsin” deniliyor. Bu durumda adı geçen vakfın başkanı sırf “inanç” olgusundan hareket etse bile kalkıpta insanları inançlarından dolayı yargılayamaz, hüküm soramaz, tehdit edemez. Fakat gelin görün ki, Baltacı bu gerçekliği bile atlayıp, “Allah’a İsyan” söylemi ile açıkça bir zorbalığa imza atıyor.

Yazımızın başında belirttiğimiz üzere bağnaz din yorumuna etkili biçimde karşı durmak için bir musibetle karşı karşıya gelmemize gerek yok. Başkasını, dini ya da siyasal görüşleri için ortadan kaldırılması gereken bir “mahluk” olarak görenler, bu söylemleri ile yapabilecekleri eylemlerin ip uçlarını ortaya koymuş oluyorlar. Bu anlamda yapılması gereken bu zihniyetin faş edilmesi, insani ve dini ayağı ile mahkûm edilmesidir. Zira bu sorun sadece dini değil aynı zamanda bir insanlık sorunudur da.

[1] http://www.abcgazetesi.com/cemevi-basan-saldirganlar-kadinli-erkekli-cem-yapamazlar-7611h.htm

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   İlgili Haberler
   Diğer Haberler
  • Zübükler…19 Mart 2018 Pazartesi 11:38
  • Kadınlar Günü...06 Mart 2018 Salı 06:00
  • Bir Toplumsal Fenomen Olarak; Müslüm Gürses03 Mart 2018 Cumartesi 16:54
  • Gariban…27 Şubat 2018 Salı 12:50
  • Gerçekten Yaşamak!25 Şubat 2018 Pazar 08:40
  • Hangi inanış 6 yaşındaki çocuğun evlenmesini mübah kabul eder?24 Şubat 2018 Cumartesi 11:07
  • Erdoğan mitomani mi?24 Şubat 2018 Cumartesi 08:18
  • CHP Kurultayı’nın ardından (IV)21 Şubat 2018 Çarşamba 17:53
  • Hadi Be Fox Tv…19 Şubat 2018 Pazartesi 16:50
  • CHP Kurultayı'nın ardından (II)18 Şubat 2018 Pazar 13:54
  • 1234567
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)