• BIST 118.400
 • Altın 162,450
 • Dolar 3,7705
 • Euro 4,6284
 • İstanbul 5 °C
 • Ankara -1 °C
 • İzmir 4 °C
 • Adana 5 °C
 • Antalya 11 °C

'Dünya renkleri' Maltepe’de buluştu

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç: “Dünya’daki çatışmaları önlemek için dinlerarası, halklararası ve kültürlerarası diyaloğu sağlamalıyız” dedi.

Çin’den İngiltere’ye, Kenya’dan Almanya 10 ülkeden 44 belediye başkanının yanı sıra yerel yönetimlerin çeşitli kademelerinden yaklaşık 100 kişinin katıldığı “Uluslararası Diyalog Konferansı” Belediye başkanları Maltepe'de buluştu. Türkiye’den de tüm partilerden çeşitli ilçe ve beldelerde belediye başkanları da konferansa katılarak, görüşlerini ifade etti.

Maltepe Belediye’sinin ev sahipliğinde Cevahir Hotel İstanbul Asia’da gerçekleşen konferansın açılış konuşmasını yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç: “Dünya’daki çatışmaları önlemek için dinlerarası, halklararası ve kültürlerarası diyaloğu sağlamalıyız” dedi.

Yönetimlerin birlikte çalışmasının önemine dikkat çeken Kılıç şunları söyledi:

 “Üst düzey yetkililer protokol imzalasa da asıl insanları birbiriyle kaynaştıran yerel yönetimlerdir. İnançlar da hoş görünün oluşturulması ve kültürlerin halklarımızın üzerinde ortaklaşmasını sağlamak belediye başkanları ve meclis üyelerine düşüyor. Bizi yöneten iktidarlar elbette uluslararası platformda bizi temsil edecek ama biz de elimizi taşın altına koymalıyız. Umarız konferans, bu boşluğu doldurur.”

UDE: DİYALOGU TABANA YAYMALIYIZ

Kılıç’tan sonra söz alan Münih eski Anakent Belediye Başkanı ve Maltepe Belediyesi Fahri Danışmanı Christian Ude de, halklar arasıdn barışın ancak karşılıklı hoşgörü ve diyalog yoluyla sağlanabileceğini söyledi.

Ude, Almanya’da yaşanan ırkçı olayları ile Türkiye’de son zamanlarda meydana gelen teröre değinerek,  konuşmasına şöyle devam etti.

 “Almanya’daki bu saldırılar Almanya ile Türkiye arasında çatışmalara neden oldu. Ama Türk dostlarıma şunu söylemek istiyorum ki; Almanya’da bu ırkçı gösterilere katılan insanlardan çok fazla sayıda insan bu gösterilere karşı çıktı ve bence onlar Alman halkının da büyük bir bölümünü oluşturuyor. Bu sorunların üstünü kapatarak yol alamayız. Açıkça konuşup tartışmak, bazı sorunları düzeltme çabası göstermek; diplomatik, basmakalıp sözlerden daha önemlidir. Bizim köprüler inşa etmemiz, aramıza bariyerler koymamamız lazım. Ayrıca diyalog ve işbirliğini geliştirmemiz de gerekiyor. Sadece kardeş belediyelerle bu iş yürümez, işi temele indirerek, cami ve kilise dernekleri, sivil toplum kuruluşları ve öğrenci kulüplerine varıncaya kadar bu hoşgörüyü tabana yaymalıyız.”

BOZAN: “DÜNYAYI KADINLAR KURTARACAK”

Mardin Artuklu Belediyesi Eşbaşkanı Sevinç Bozan da, kültürlerin ve inançların bir arada dostça yaşadığı bir ilçenin yöneticilerinden olduğu belirterek şöyle konuştu: “Mardin kültürlerin ve inançların yüzyıllarca barış içinde hüküm sürdüğü bir yer. Süryani, Ermeni, Kürt, Türk ve diğer bütün etnik ve dini grupların hepsi bir arada uzunca yıllar kardeşçe yaşadı ve dünya var oldukça bu halkların bir kavgası olmayacak. Dünyanın yarısını nasıl kadınlar oluşturuyorsa yönetimin de yarısını kadınlar oluşturmalı. Kadınların kentleri dönüştürmesini istiyoruz. Bizim inandığımız paradigma kadın eşitliğini, ekolojik yaşamı ve demokrasiyi esas almaktadır. Biz diyoruz ki dünyayı barış, demokrasi, güzellik kurtaracak.”

FİLİSTİNLİ BAŞKANDAN MESAJ

Büyük bir ilgi gören konferansa İsrail ambargosu nedeniyle toplantıya katılamayan Filistin’in El Bireh Belediye Başkanı Fawzy Abed’in gönderdiği mesaj damga vurdu. Belediye Başkanı adına Filistin’in İstanbul Başkonsolosluğu Birinci Müsteşarı Abdülkadir Alkhatib tarafında okunan mesajda şunlar yer aldı: “Umuyorum ki konferansınız Filistin’in karşı karşıya olduğu zor durumu da değerlendirecektir. Özellikle bu konferans, insan haklarıyla ilgili ve insan haklarına ihlaline karşı olduğu için; dil, din, ırk, mezhep ve cinsiyet kışkırtmacılığına karşı olduğu için çok önemli. Filistin’in bugün hiç olmadığı kadar dünyanın, liderlerin ve halkların desteğine ihtiyacı var. Barış kelimesinin anlamını yitirdiği bir ülke, barışın özlemi içinde olsa da bu hale düştüğünü görmek benim için çok üzücü. Topraklarımız seneler öncesinde kaybedildi. Çocuklar güvenli bir şekilde okuluna, işçiler işlerine gidememekte. Filistin’deki çocukların da barış içerisinde, dünyanın geri kalanındaki çocuklar gibi yaşamaya hakkı var. Bu çocukların anneleri, babaları güven ve huzur içinde çocuklarını yetiştirmek istiyor. Bizler, çocuklarımızı, gençlerimizi toprağa vermeyi istemiyoruz. Umuyoruz ki bu konferans tarihi çözümlere imza atarak, Filistin halkının sıkıntılarını da çözmeye yönelik yeni bakış açıları oluşturacaktır.”

GÖÇMENLİK SORUNU TARTIŞILDI

Konferansta, Kenya Mombasa Kültür ve Eğitim Bakanı Tendia Lewa Mtana, Londra Enfield Belediyesi Meclis Üyesi Nesimi Erbil, Angola’nın de Belas Belediye Başkanı Filipe Barros Espanhol, Messe Münih Genel Müdürü Eugen Egentenmeir, Münih Halk Eğitim Merkezi Program Direktörü Dr. Susanne May, Erlangen Belediye Başkan Yardımcısı Dr Elizabeth Preub, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkileri Sorumlusu Ökkeş Aytekin, Ankara Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Kırklareli Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker, Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Şerifoğlu ve Karadeniz Ereğli Belediyesi Daire Başkanı Metin Avcı da bir konuşma yaptı. Konuşmacılardan Messe Münih Genel Müdürü Eugen Egentenmeir, Uluslararası Maltepe Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi M’Expo projesini katılımcılara anlatarak, projenin ilçeyi cazibe merkezi haline getireceğini ifade etti.

Daha sonra katılımcılar ülkelerini temsil eden kartlarla Maltepe’yi selamlayarak toplu fotoğraf çektirdiler. Ortak çalışma grupları oluşturularak devam eden  konferansta,  pratiğe dökülmüş kardeş şehir örnekleri, kültürel çalışmalar, ülkeler arası kültür ve eğitim alanlarında işbirliği, ekonomik noktalarda ortak çalışma fırsatları, inançlar arası diyalog, yabancı düşmanlığı, ırkçlık ve radikalizm, uluslarası göç ve göçmenlik sorunu ile entegrasyondaki mevcut engeller konusunda karşılıklı fikir alışverişinde bulunulacak ve kardeş şehir protokolleri imzalanacak.

 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)