• BIST 115.450
 • Altın 166,641
 • Dolar 3,9399
 • Euro 4,8592
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 5 °C
 • İzmir 13 °C
 • Adana 17 °C
 • Antalya 14 °C

Ecevit'in iki büyük tarihi hatası

Nahit DURU

Bülent Ecevit, gerici akımlara taviz verdi mi, vermedi mi? Mustafa Kemal Atatürk'le ters düştü mü düşmedi mi?

'Taviz'i  hangi koşullarda verdi, Atatürk'le neden ters düştü..? Bir göz atalım.

Ecevit, irticaya tavizin ilk adımını İzmir'de atacaktı.

DSP kurulmuş, Bülent Ecevit, partinin genel başkanı olan eşi Rahşan hanımla birlikte İzmir'e gelmişti.

Ecevit'in 10 yıl siyaset yapma yasağı sürüyordu. Bir gazeteci dostunun isteği üzerine, o günlerde İzmir'de yaşayan Fetullah Gülen'le tanışacak, hemen sonrasında Manisa'da yaptığı toplantıda da "bazı tarikatlar iyidir" diyerek, laiklik ilkesinden ilk tavizi verecekti.

Ecevit, bu sözleri gerçekten bazı tarikatların iyi olduğuna inandığı için mi, yoksa bu kesimin oylarına göz diktiği için mi söylemişti?

Bu sorunun yanıtı hiç bir zaman bulunamadı.

Ecevit bu sözleri ile de kalmayacak, Başbakanlığı döneminde, yurt dışındaki Fetullah Gülen'e ait okulları gezecek, övgüler yağdıracaktı.

Ecevit, özellikle Fetullah Gülen'in cemaatine ilgi gösteriyor, kimi dostlarının uyarılarına rağmen, bunlarla kol kola dolaşmaktan, kimi fetocuları partide tutmaktan çekinmeyecekti.

Kaldı ki, Ecevit'in 1974 yılında MSP ile koalisyon hükümeti kurarak, gericilerin, yobazların, adalet, içişleri, sanayi, tarım gibi önemli bakanlıklarda kök salmasına yol açtığı iddiaları da unutulmamıştı.

2000'li yıllara gelindiğinde ise Ecevit, Mustafa Kemal Atatürk'le de ters düşecekti. Karaoğlan, Fetullah Gülen'in gazetesine verdiği söyleşide Vahdettin'in  hain olmadığını iddia edecekti. Halbuki ki, Atatürk "Vahdettin'in hıyanetinden milletin haberi olmadığını" Nutuk'ta şöyle  anlatmıştı:

“...Saltanat ve hilafet mevkiini işgal eden Vahdettin, mütereddi (soysuzlaşmış), şahsını ve sadece tahtını koruyabileceğini hayal ettiği deni (alçakça) tedbirler araştırmakta. ... Padişah ve halife olan zat, hayat ve rahatını kurtarabilecek çareden başka bir şey düşünmüyor.... Millet ve ordu, Padişah ve Halife’nin hainliğinden haberdar olmadığı gibi, o makama ve o makamda bulunana karşı asırların kökleştirdiği din ve gelenek bağları dolayısıyla da içten gelerek boyun eğmekte ve sadık."

Ecevit, Mustafa Kemal Atatürk'e bağlı olduğunu her fırsatta vurgularken, Vahdettin konusunda aksi fikirleri nasıl  ve neden savunmuştu?

Bülent bey, yalnızca Gülen cemaatine şirin görünmek mi istiyordu, yoksa tüm gericilere, Atatürk düşmanlarına bir mesaj vermek mi istiyordu?

Bir zamanlar laiklik ilkesini Cumhuriyet'in olmazsa olmazı kabul eden, laikliğin ortadan kalkması halinde, cumhuriyet yıkılacağını, toplumun ve  ulusun çözüleceğini, Türkiye'nin  çağın gerisine düşeceğini vurgulayan Bülent Ecevit bazı konularda 180 derece dönmüştü.

O'nu yaptığı ve yapmadığı işlerle övmek, ya da yermek olası.

Ancak, Ecevit tam zamanında aramızdan ayrılmış.

Feto terör örgütü ile ilişkilerini örtmek, unutturmak için uğraşan iktidar; yaşasaydı Bülent Ecevit'i de bu örgüte dahil eder,  soruşturma açar, belki tutuklatırdı.

Yine de Türk halkının Karaoğlan'ı Bülent Ecevit'in, bu ülkeye özellikle bağımsızlık, insan hakları, işçi hakları ve demokrasi, konularında kazandırdıkları, son dönemini saymazsak, unutulmayacak, yaptığı  hataları örtecektir inancındayım.

Doğum gününde O'nu saygı ve rahmetle anıyorum.

Günümüz CHP'si de, oy kaygısı veya başka nedenlerle, sosyal demokrasi çizgisinden,  Partinin ilkelerinden,  özellikle Atatürk milliyetçiliği ve laik Cumhuriyet'ten, hukukun üstünlüğünden, demokrasiden vazgeçmemeli, aksine bu ilkelere dört elle sarılıp halkla bütünleşmelidir. Ve bu ilkelere karşı olanları partiye almak yerine, CHP'yi kuruluş felsefisine inanan insanların partisi haline dönüştürmek gerektiğine inananlardanım.

CHP kuruluş ilkelerine sahip çıkmazsa, Ecevit'in yıllar önce vurguladığı gibi,  "cumhuriyet yıkılabilir, bu toplum çökebilir ve bu ulus çözülebilir."
 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Yazarın Diğer Yazıları
   123456
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)