• BIST 115.744
 • Altın 171,609
 • Dolar 3,9739
 • Euro 4,8995
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 20 °C
 • İzmir 17 °C
 • Adana 27 °C
 • Antalya 21 °C

Efkan Ala yargılanmaktan kurtuldu

HKP’yi şikayet Eden Efkan Ala'nn HKP hakkındaki suç duyurusu için savcı “Kovuşturmaya Yer Olmadığı Kararı” verdi. HKP, 'Biz değil Efkan Ala yargılanacaktı' dedi.

Suriye'ye gönderilen silah dolu TIR'lar nedeniyle Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu, Efkan Ala ve Hakan Fidan hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesine suç duyurusunda bulunan Halkın Kurtuluş Partisi'nin (HKP) bu başvurusu mahkeme tarafından değerlendirmeye alınmıştı.

Bu şikâyet üzerine dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala, HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut hakkında hakaret, iftira ve suç uydurma isnatlarıyla 8 Haziran 2015 tarihinde şikâyette bulunmuştu.

Evet, şikâyet eden E. Ala, şikâyet edilen Halkın Kurtuluş Partisi Genel Başkanı Nurullah Ankut. Genel Başkan’ımız şahsında şeklen Halkın Kurtuluş Partisi yargılanacaktı. Ama aslında Halkın Kurtuluş Partisi Genel Başkanı Nurullah Ankut, Efkan Ala’yı yargılayacaktı kovuşturma açılsaydı. Savcının verdiği “Kovuşturmaya Yer Olmadığı Kararı”yla, Efkan Ala Halkın Kurtuluş Partisi’nin yargılamasından kurtulmuş oldu.

Hakkındaki şikâyetle ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına giden HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut Çağlayan Adliyesi önünde konuyla ilgili açıklama yapmak istemiş, polis tarafından açıklama yapması engellenmeye çalışılmıştı.

Polisin engelleme çabalarına karşılık Ankut “Yaptığınız engelleme yasal değildir. Ben açıklamamı yapacağım” diyerek açıklamaya başlamıştı.

Nurullah Ankut Çağlayan Adliyesi önünde yaptığı açıklamada Efkan Ala şahsında Tayyipgiller’e meydan okumuş: “Onların mahkemesinde, onların savcı ve yargıçları karşısında onlarla hesaplaşmaya hazırız! Davetimizdir! Bu davetten kaçan namerttir!” sözleriyle Efkan Ala’ya “Yalnız gelme. AKP’nin büyük patronunu da küçük patronunu da MİT başkanınızı da al gel. Biz hepinizi birden dava ettik. Yoksa şikâyetlerini cami avlusuna bırakılan bebekler gibi bırakıp sıvışıp gitmesinler” diye seslendi.

Nurullah Ankut, açıklamanın ardından parti Avukatları ve Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şahbaz ile birlikte savcılığa çıkarak sözlü açıklamalarına ilaveten 10 sayfalık da Yazılı bir dilekçe sundu.

10 sayfalık dilekçe, savunmadan ziyade bir iddianame niteliğinde olup, şikâyetçi Efkan Ala ve diğer suç ortaklarının işlediği savaş suçunu, UCM’ye yapılan şikâyetten sonra ortaya çıkan yeni delillerle de kanıtlamış ve Savcı huzurunda da bir kez daha savaş suçlularını hesaplaşmaya çağırıldı.

Konuyla ilgili olarak HKP'den yapılan açıklama şöyle: 

Savcılık, Efkan Ala’nın bu şikâyetiyle ilgili olarak;

Partimizin UCK’ye yaptığı şikâyette gösterdiği delillerini dayandırdığı basın haberlerinin internet sitelerindeki sayfalarını belirterek, Genel Başkan’ımız hakkında TCK’nin 267/1 fıkrasında tanımlanan suç (suç atfında bulunmak) ve 271/1 maddesinde tanımlanan “delil ve emareler uydurmak” suçuyla ilgili kovuşturmaya yer olmadığına karar vermiştir. 

Efkan Ala, Genel Başkan’ımız hakkında bu suçlamayla da yetinmemiştir. Genel Başkan’ımızın Çağlayan Adliyesi önünde yaptığı açıklamada söylediği; mahkemeler ve savcılar önünde hesaplaşmaya davetini “tehdit” olarak algılayarak yeni bir şikâyette daha bunmuştur Genel Başkan’ımız hakkında. 

Ne diyelim… Korku bacayı sarmış demek ki. Mahkemelerde hesaplaşma davetini bile tehdit olarak algı-layan ve “beni tehdit ediyor” diye hemen savcıya koşan bir insan davranışına başka ne denebilir ki...

Korkuyorlar… Çünkü işledikleri suçların dehşetini en iyi kendileri biliyor. Ve bu suçları her gün büyüyen bir kâbus gibi çöküyor üzerlerine. Ama nereye kaçarlarsa kaçsınlar, nereye çıkarlarsa çıksınlar, kendi suçlarını örtmek çabalamasıyla ne kadar asılsız şikâyetler de bulunurlarsa bulunsunlar eninde sonunda çelik bileziklerle tanışacaklar ve yargılanacaklardır. 

Bir davetimiz daha var E. Ala’ya: bu açıklamamızla ilgili olarak da suç duyurusunda bulunmaya çağırıyoruz kendisini ya da Tayyipgiller’in tümünü birden…

Var mısınız?.. Yüreğiniz yeter mi?

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  123456
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)