• BIST 114.418
 • Altın 163,268
 • Dolar 3,8030
 • Euro 4,6507
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 2 °C
 • İzmir 7 °C
 • Adana 9 °C
 • Antalya 9 °C

Eğitim Bir Sen'in raporuna bakanlık öncülük etti mi?

Eğitim Bir Sen'in raporuna bakanlık öncülük etti mi?
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Eğitim-Bir-Sen'in Atatürk İlkerleri'nin müfredattan kaldırılmasını öneren raporu hazırlayan öğretmen ve akademisyenler hakkında işlem yapılıp yapılmayacağını sordu.

"Eğitimciler Birliği Sendikasının (Eğitim-Bir-Sen) kendi müfredat önerilerini açıkladığı, 50 akademisyen ve 400 öğretmen tarafından hazırlandığı belirtilen raporda, ortaokul ve lise müfredatlarından İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersinin çıkarılması önerisinin yer aldığı iddiası doğru mudur?" diyen CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun, Başbakan Binali Yıldırım'ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesi şöyle:

MEB’in tüm eğitim kademelerinde müfredatın yenilenmesi çalışmalarında sona gelindiğini duyurmasının ardından, AKP Hükümetine yakınlığı ile bilinen Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir- Sen) kendi müfredat önerilerini açıklamış, 50 akademisyen ve 400 öğretmen tarafından hazırlandığı belirtilen raporda, ortaokul ve lise müfredatlarından inkılap tarihi ve Atatürkçülük dersinin çıkarılması, din dersinin İslami ağırlıklı olmak üzere birinci sınıftan itibaren verilmesi önerilerinin yer aldığı haberleri basına yansımıştır.

Bu bağlamda;

Eğitimciler Birliği Sendikasının (Eğitim-Bir-Sen) kendi müfredat önerilerini açıkladığı, 50 akademisyen ve 400 öğretmen tarafından hazırlandığı belirtilen raporda, ortaokul ve lise müfredatlarından İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Dersinin çıkarılması önerisinin yer aldığı iddiası doğru mudur?

İddia ile ilgili olarak inceleme ve soruşturma başlatılacak mıdır? 

Eğitim-Bir-Sen'in kendi müfredat önerilerini açıkladığı ve 50 akademisyen ile 400 öğretmen tarafından hazırlandığı iddia edilen raporu hazırlayan 50 akademisyen ve 400 öğretmen kimdir? 50 akademisyen ve 400 öğretmen hakkında inceleme ve soruşturma başlatılacak mıdır? 

Raporun sunumunda, tek tipçi ve farklılıklara izin vermeyen bir eğitim anlayışı olarak ‘Kemalizm’ adı altında “Cumhuriyet elitlerinden,  dini bağların güçlü olduğu ümmetçi bir toplumdan seküler bir Türk ulusu inşa etmeyi kendilerine hedef olarak tanımladıkları iddiası doğru mudur?

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi öğretim programının genel amaçlarını inceleyen Eğitim-Bir-Sen'in,  “Din ve Laiklik” alanındaki konuların “amacı aşan genişlikte ele alındığı” ifadelerine yer verdiği iddiası doğru mudur?

Raporda en çok İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersleri ve Cumhuriyet’in kuruluşunda yer alan devrimlerin hedefte yer aldığı, o dönemde gerçekleştirilen şapka ve kıyafet inkılabının “düşünce ve kanaat hürriyeti”, tekke ve zaviyelerin kapatılmasının “din ve vicdan hürriyeti”, Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nun “eğitim hakkı” ihlali yarattığı savunularak ders kitaplarının yeniden düzenlenmesinin talep edildiği ve müfredatta yer alan amaçlardan, “Günümüzün ve geleceğin sorunlarına Atatürkçü bir yaklaşımla çözümler getirebilecek tutum, davranış ve beceriler kazanır” ifadelerinin eleştirilerek öğrencilerden üst düzey çaba beklendiğini belirterek, alternatif bakış açılarına müfredatta yer verilmediğinin savunuculuğu iddiaları doğru mudur? 

“İnkılap tarihi ve Atatürkçülük dersi programlarında yer alan Atatürk ilkelerinden bazılarının günümüzde geçerliliği kalmadı” iddiasıyla “Bu yüzden derse ait kazanımlar günlük hayatta işe yaramayacağı düşüncesiyle öğrenciler tarafından yeterince dikkate alınmamaktadır” denildiği iddiaları doğru mudur?

Tüm iddialar doğru ise, raporu hazırlayan 50 akademisyen ve 400 öğretmen açığa alınacak mıdır? 

Milli Eğitim Bakanı anılan iddialar ve rapor ile ilgili kamuoyuna açıklama yapacak mıdır? 

Bu raporun hazırlanmasına öncülük etmiş Bakanlık üst düzey yetkilisi var mıdır? Varsa kimdir? Hakkında inceleme ve soruşturma başlatılacak mıdır? 

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)