• BIST 112.159
 • Altın 164,592
 • Dolar 3,8198
 • Euro 4,6852
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara -2 °C
 • İzmir 5 °C
 • Adana 6 °C
 • Antalya 7 °C

Eğitim İş: Cumhuriyet’in öğretmeni inanmadığı müfredatı uygulamaz

Eğitim İş: Cumhuriyet’in öğretmeni inanmadığı müfredatı uygulamaz
Eğitim İş Genel Başkanı Mehmet Balık, yeni hazırlanan müfredat ile ilgili olarak, “Cumhuriyet’in öğretmeni inanmadığı müfredatı uygulamaz” dedi.

Eğitim İş Genel Başkanı Mehmet Balık, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ve kamuoyunda tepkilere neden olan müfredat hazırlıkları ile ilgili yazılı bir açıklama yayınladı. “Cumhuriyet’in Öğretmeni İnanmadığı Müfredatı Uygulamaz” başlıklı açıklamada Mehmet Balık, "Başarısızlığın nedeni Cumhuriyet değerlerinden hızla uzaklaşılması, ortaçağ karanlığının hevesidir" tespitinde bulundu.

AÇIKLAMANIN TAMAMI

Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Eğitimde kökten değişiklik sayılabilecek yeni müfredat çalışması olarak, gerek içerik gerekse uygulama esasları dayatması içerisindedir. Başarıyı arttırma adına yapılan bu değişiklik özet olarak, bilimselliği ,akılcılığı ve Atatürk devrimlerini müfredattan çıkarma girişiminden başka bir şey değildir.

Başarının artması, üretime yönelik çalışmaların yapılması elbette hepimizin ortak idealidir. Başarıyı arttırmak için öncelikle başarısızlığın nedenlerini doğru tespit etmek gerekir. Başarısızlığın nedeni, her yeni gelen, bakan ve bürokratın öğretmen ve öğrencilerimiz üzerinde değişiklik adı altında yarattıkları travmadır. Başarısızlığın nedeni, bilimsellikten uzak hurafelerle dolu anlayışın her geçen gün eğitim sistemimize egemen olmasıdır. Başarısızlığın nedeni Atatürk gibi bir dehayı yok saymaktır.

Başarısızlığın nedeni Cumhuriyet değerlerinden hızla uzaklaşılması, ortaçağ karanlığının hevesidir.

Ülkemiz de uygulanan hastalıklı eğitim politikaları ile uzaklaşılan Cumhuriyet Değerleri, Atatürk ve bilimsellik aslında özlenen başarının yegane anahtarıdır. Dünyada bunun örnekleri çoktur. 2. Dünya Savaşı sonrası yok olmaya yüz tutmuş Japonya, gelişmesini eğitiminde “Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Milli Mücadele Yılları ve Atatürk “ rol model almasına borçludur. TIP Dünyasında çığır açan KÜBA Eğitim Sistemini yine Atatürk’ün düşünce sistemi üzerine kurmuştur ve Üniversitelerinde Atatürk Kürsüsü mevcuttur. Dünyanın Süper Güçleri arasında yer alan Çin Halk Cumhuriyeti’nde Atatürk zorunlu ders olarak okutulmaktadır. Başarı ölçeği olarak kullanılan PİSA sıralamalarında açık ara önde olan ülke Finlandiya Eğitim Sistemi iyi incelenecek olursa, Cumhuriyet döneminin yetiştirdiği Milli Eğitim Bakanımız Hasan Ali YÜCEL ve döneminin İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı TONGUÇ’un geliştirdiği Köy Enstitüleri projesi ile benzerlikleri göze çarpacaktır. O Köy Enstitüleri ki birçok bilim adamı ve Dünyaca kabul gören yazarlar yetiştirmiştir

Başarıyı artırmak, doğru olanı görmek ve uygulamakla olur. Yanlışta ısrar ederek başarının gelmeyeceği aşikardır. Getirmek istediğiniz, ortaçağ karanlığını, bağnazlığı, hurafeyi Cumhuriyet Öğretmeni kabul etmez. Yinelemekte fayda var Cumhuriyet’in Öğretmeni İnanmadığı Müfredatı Uygulamaz !

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)