• BIST 110.932
 • Altın 174,671
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 20 °C
 • İzmir 26 °C
 • Adana 24 °C
 • Antalya 25 °C

Emeğin 100 günlük mücadele programı

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’nun yönetiminde sendika uzmanları ve işçi temsilcilerinin katıldığı toplantıda, emek kesiminin önümüzdeki 100 gününe ilişkin mücadele programı tartışıldı. Toplantıda, özellikle asgari ücret, taşeronlaşma, kıdem tazmina

Atilla ÖZSEVER / Haber Analiz
Emek kesimi, 1 Kasım seçimlerinden sonra önümüzdeki sürece ait mücadele başlıklarını tartışmaya başladı. DİSK Genel Sekreteri ve Devrimci Sağlık – İş Sendikası Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun moderatörlüğünde (kolaylaştırıcılığında) 13 Kasım 2015 akşamı İstanbul Tabip Odası salonunda bir toplantı yapıldı.

Toplantıya sendika uzmanları ve Dev Sağlık-İş üyeleri katıldı. Forum niteliği taşıyan toplantı sonunda 100 günlük bir mücadele programının çıkarılması öngörüldü. Bu mücadele programı, asgari ücret, taşeronlaşma ve iş güvencesi başlıkları üzerinde yoğunlaştı. İş güvencesi konusu, kıdem tazminatı ile memurların iş güvencesini kapsayacak tarzda ele alındı.

Asgari ücret konusu başta olmak üzere ilgili konularda kısa broşürler çıkarılması, imza kampanyaları düzenlenmesi, bölgesel toplantıların yapılması görüşü kabul edildi.

Faşizme ve Gericiliğe Karşı Birleşik Mücadele

Toplantının açış konuşmasını yapan DİSK Genel Sekreteri Çerkezoğlu, 7 Haziran’dan 1 Kasım’a kadar geçen sürede bir savaş politikasının uygulandığını ve bu kaotik ortamda AKP’nin oylarını yüzde 49’a çıkardığını söyledi.

Arzu Çerkezoğlu, “Aslında AKP, Türkiye’nin hiçbir sorununu çözmeden iktidarı ele geçirdi. Oysa, Gezi Direnişi ve 7 Haziran seçimleri AKP’nin toplumsal meşruiyetini sarstı, bu iki haziran AKP’ye büyük yara aldırdı. Ancak önümüzdeki dönemde AKP’nin baskısı artarak sürecektir” dedi.

DİSK Genel Sekreteri, faşizme ve gericiliğe karşı solun birleşmesi gerektiğini vurgulayarak dar anlamda değil daha kapsamlı sendikal ve siyasal bir mücadeleye ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Asgari Ücret Algısına Dikkat

Foruma katılanlar, özetle şu konular üzerinde görüşlerini açıkladılar:

Asgari ücret tartışmalarında AKP’nin 1.300 liralık önerisinin arka planında emek kesiminin ciddi bir mücadelesinin olduğu vurgulandı. Ancak burada yine işverenlerin talepleri doğrultusunda prim indirimi ve teşviklerin olabileceği, asgari ücretteki 300 liralık artışa karşılık kıdem tazminatı, kiralık işçilik gibi konularda da hak kayıplarının gündeme gelebileceği tuzağına dikkat çekildi.

Asgari ücretteki artışın işverenlerin talebi doğrultusunda İşsizlik Fonu’ndan karşılanması önerisine karşı çıkıldı. Fonun işsizlik sorunu dışında amacına uygun olmayan bir biçimde kullanılmaması istendi.

Asgari ücretin 1999 – 2015 yılları arasında Türkiye’de 1.9 kat artarken Romanya’daki bu artışın 8.5 kat olduğu belirtildi.

Bölgesel asgari ücret, ya da işkollarına göre asgari ücret gibi asgari ücretin kademelendirilmesi önerilerine karşı çıkıldı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yapısının değiştirilmesi, en az ücretin en düşük emekli ve memur aylıkları ile de bağlantılı olması istendi.

Taşeron İşçilik Kampanyası

Taşeron işçilerin sorunları ile ilgili somut talepleri kapsayan  ve çeşitli yerlerde standlar düzenlenmesi öngören bir kampanya önerildi.

Yine taşeron konusunda kamudaki bütün taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi talep edildi.

Toplam istihdamın yüzde 70’inin ücretli hale geldiği, bu çerçevede AKP’nin toplumu büyük ölçüde işçileştirdiğine dikkat çekilerek emek tabanı üzerinde ciddi bir mücadele zemini olduğuna vurgu yapıldı.

Emek mücadelesinin politik mücadelenin ana gövdesini oluşturduğu ve bu anlamda iki mücadele biçiminin birlikte yürütülmesi gerektiği belirtildi.

Mevcut sendikal yapıların bu haliyle emek mücadelesi için yeterli olmadığı, yeni bir mücadele ve örgütlenme anlayışına sahip olması gerektiği vurgulandı.

AKP’nin 2016 – 2018 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Programı ile 2014 – 2023 yıllarını kapsayan Ulusal İstihdam Stratejisi’ndeki esnek çalışma, kıdem tazminatı, Özel İstihdam Büroları, kiralık işçilik, ithal işçilik gibi konulardaki saldırılarına karşı hazırlıklı olunması, bu çerçevede bir komisyon oluşturularak daha detaylı bir çalışma yapılması istendi.

Gericiliğe karşı laiklik mücadelesi ile emek mücadelesinin ortaklaşmasına özel önem verilmesi gündeme getirildi.           

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)