• BIST 103.235
 • Altın 197,827
 • Dolar 4,7171
 • Euro 5,5018
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İzmir 25 °C
 • Adana 27 °C
 • Antalya 24 °C

Emniyet, IŞİD'in Ankara'daki okulunu bir yıldır biliyormuş!

Emniyet, IŞİD'in Ankara'daki okulunu bir yıldır biliyormuş!
IŞİD’in Antep saldırısının ardından Ankara’da baskın düzenlenen ve basına ‘IŞİD burada çocuklar için okul kurmuş’ bilgisi verilen binadaki faaliyetleri Emniyet’in bir yıldır bildiği ortaya çıktı

Antep’te 20 Ağustos’ta bir düğüne düzenlenen ve 56 kişinin yaşamını yitirdiği IŞİD saldırısının ardından Türkiye çapında örgüte yönelik başlatılan operasyon ve gözaltı dalgasının Ankara ayağında ilginç bir detay ortaya çıktı. Birgün'den Doğu Eroğlu'nun haberine göre, Emniyet’in Ulus yakınlarındaki Ulucanlar Caddesi’nde bulunan ve ‘IŞİD burada çocukları eğitiyor’ şeklinde basına servis ettiği binadaki faaliyetleri bir yıldır bildiği anlaşıldı.

Emniyet, Ulus yakınlarındaki Ulucanlar Caddesi’nde bulunan 5 katlı bir binaya yaptıkları baskında, IŞİD’in 9 ile17 yaş arasındaki çocuklara eğitim verdiği bir mekanı ortaya çıkardıklarını Anadolu Ajansı aracılığıyla duyurmuştu. Ancak Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün hazırlayıp Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunduğu bir fezlekeye göre, Ulucanlar Caddesi’nde örgüt faaliyetlerinin yürütüldüğü bina polis tarafından çoktan tespit edilmişti. Ulucanlar Caddesi 51 numarada yapılan faaliyetlere de değinilen “Tekfirci/Samanpazarı Grubu” başlıklı fezlekenin Temmuz 2015’te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildiği göz önünde bulundurulduğunda, Ankara Emniyeti’nin ‘IŞİD okulu’ olarak anılan binadan ve buradaki faaliyetlerden en az 13 aydır haberdar olduğu, Antep’teki saldırıya kadarsa bu faaliyetlere göz yumduğu anlaşılıyor.

En az 13 aydır biliyorlarmış

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün Temmuz 2015’te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği 27 şüpheli hakkındaki fezlekede Ankara’daki IŞİD örgütlenmeleri özetleniyor. Ankara’da Samanpazarı Grubu, Tatlıbal Grubu, Murat Gezenler Grubu ve Harun Yıldırım Grubu olarak nitelediği yapılanmaların IŞİD adına örgütlenme faaliyeti yürüttüğü ve Suriye’deki çatışma bölgelerine savaşçı götürdüğü aktarılan fezlekenin Murat Gezenler Grubu'ndan bahsedilen kısmında ‘IŞİD okulu’ olarak bilinen binadan da söz ediliyor. Fezlekenin bu bölümünde şu ifadeler kullanılıyor: “Tekfirci Murat Gezenler Ankara grubu içerisinde yer alan şahısların peyderpey Suriye’ye gidip geldikleri, Ankara’da kalan grup mensuplarının Sıhhiye Maltepe Pazarından dükkan temin ettikleri, ayrıca Ulucanlar Caddesi No:51 sayılı adreste bulunan (5) katlı binayı kiraladıkları, burada ders ve eğitim faaliyetlerini sürdürecekleri...”

Yeni tespit edilmiş gibi

Ulucanlar Caddesi 51 numarada yer alan ve kitabevi olarak bilinen 5 katlı binada eğitim öğretim çalışmaları yapıldığının Temmuz 2015’te farkında olan Emniyet, 26 Ağustos’ta yapılan operasyonla ilgili Anadolu Ajansına bilgi vermiş, operasyonun detayları haberde şöyle yer bulmuştu: “Ekiplerin baskın yaptığı mekanlardan biri de Ulucanlar Caddesi'nde kitabevi olarak bilinen 5 katlı bina oldu. Binanın her katına şadırvan ve mescit yapıldığı, üst katların ise öğrenci yatakhanesi olarak düzenlendiği görüldü. İçeride bulunan küçük yaştaki 22'si kız, 26 çocuk, ailelerine verilmek üzere, Çocuk Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi. ‘Kitabevi’ adı altında faaliyet gösteren işletmenin sosyal medya üzerinden ilanla öğrenci aldığı, aileleri tarafından getirilen çocuklara örgüt faaliyetleri doğrultusunda verilen eğitim sonunda karne düzenlendiği tespit edildi.”

27 Ağustos’ta, yani baskından bir gün sonra Ulucanlar Caddesinde yer alan binaya giden BirGün, binadaki faaliyetlerin durmasının ardından Ulucanlar Caddesi'nde yer alan diğer dükkanların çalışanları ve sahipleri ile Emniyet kaynaklarınca IŞİD’le ilişkili olduğu ileri sürülen mekanın komşularıyla görüşmüştü. Binadaki faaliyetlere tanık olanlar, kitabevi olarak bildikleri mekana çocuklar dışında gelen giden olmadığını, binanın yaklaşık bir buçuk yıldır eğitim faaliyetleri için kullanıldığını aktarmıştı.

Murat Gezenler kimdir?

Emniyetin Murat Gezenler Grubu diye isimlendirdiği hücreye adını veren Murat Gezenler, aynı zamanda Hacıbayram’da ortaya çıkan IŞİD yapılanmasına da Selefi tefsiri dersleri veren kişi. Murat Gezenler’in, kendisi gibi Türkiye’deki IŞİD yapılanmaları arasında gezici vaiz olarak görev yapan İstanbul’daki Eyüp/Güngören yapılanmasının önemli ismi İlyas Aydın (Ebu Ubeyde) ve Halis Bayuncuk (Ebu Hanzala) ile irtibatı bulunuyor.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Diğer Haberler
   1234567
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)