• BIST 78.854
 • Altın 125,396
 • Dolar 3,0831
 • Euro 3,3540
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 18 °C
 • İzmir 21 °C
 • Adana 29 °C
 • Antalya 24 °C

Erdoğan bana kızıyo-muş!!

Ayşenur ARSLAN

Anılar temize çekilirken kimi zaman “en acısı” geliyor aklınıza.. Kimi zaman da “en hoşu”..

Örneğin, Nokta Dergisi veya atv Haber dönemine döndüğümde kendimi “gülümserken” yakalıyorum. O yıllarda hiç mi tatsız, acı, “kirli” şeyler yaşanmadı? Yaşandı elbette. Ama medya, 2000’li yıllardaki gibi hiç olmadı. Bu yüzden 2000’li yıllara dair anıları temize çekerken, tarifte zorlanıyorum. Hatta, başıma gelenleri nasıl izah edeceğimi bile bazen şaşırıyorum.

Yazılarımdan birinde paylaşmıştım: Erdoğan’ın “benim yüzümden” Trump Towers açılışını veto ettiğine dair dedikodu çıkmıştı. Çıkmıştı da, gülüp geçmiştim. Koskoca Başbakan’ın işi gücü yoktu da benimle mi uğraşacaktı!

Sahiden, o sırada öyle düşünüyordum. 2013 başına kadar buna inanıyordum. Ancak, sonraki deneyimler koskoca Başbakan’ın, daha sonraki ünvanıyla koskoca Cumhurbaşkanı’nın benimle uğraştığını gösterdi. Erdoğan, her ne kadar adımı söyleme lütfunu esirgese de, miting meydanlarında benden söz edip hedef gösterdi. Ne yalan söylemeli, benim de başım göğe erdi!!!

2012 yılı “puan biriktirme” dönemi oldu benim için. Medya Mahallesi’nin suç puanları gün gün birikti. Sonuçta, önce 2012 yaz başında program normalinden iki ay önce tatile sokuldu. Ekim ayında ise ekrana “iki sunuculu” döndü.

Malum, Akif Beki’den söz ediyorum. Erdoğan’ın başbakanlık dönemindeki basın sözcüsü.. “Erdoğan’ın Harfleri” kitabıyla yandaşlığın zirvesine çıkmış bir isim..

Ekran serüvenimiz beş ay kadar sürdü. Ve ben bu kadarcık bir sürede, neredeyse bir üniversite bitirdim, bir doktora tezi yazdım. Akif Beki, AKP medyasını anlamak konusunda o kadar “öğretici” idi.

Örneğin, enflasyonu konuştuğumuz bir programda “sokak enflasyonu” ve oranının yüksekliğinden söz ediyordum.. “Neye dayanarak söylüyorsun” diye araya girdi. “TÜİK verilerine dayanarak” dedim. “Ahahahaaaa” diye bir güldü bir güldü.. Ardından ekledi: “TÜFE-TEFE duydum ama TÜİK’i hiç duymadım.."

O kadar şaşırdım ki, yanıt bile veremedim Nasıl yani! Akif Beki, TÜİK, yani Türkiye İstatistik Kurumu’ndan habersiz olamazdı, herhalde.. Değil mi! Kendince şaka yapıyor olmalıydı..

Hayır! Şaka değildi. Üstelik, bilgisizliği bununla sınırlı da değildi. Arapça dışında pek az şeyle ilgilendiği ve okuduğu belliydi. Programa gazeteleri bile okumadan geliyordu. Ama ne gam! Lafı eviriyor çeviriyor.. Sıkıştı mı da alay etmeye başlıyordu: “Ahahahaaaa”.

Bunu farkeden bir tek ben değildim anlaşılan. AKİT Gazetesi’nden bir yazar, beni sevmediğini ama takdir ettiğini yazıp eklemişti: “Akif Beki, programa hiç hazırlanmadan geliyor ve Ayşenur Arslan’a laf yetiştirmeye çalışmaktan başka bir şey yapmıyor. Halbuki bizimkiler de onun kadar çalışmalı, hazırlıklı olmalı..”

“KÜSTÜM OYNAMIYORUM”

Aslında, bu beraberliğin uzun sürmeyeceği belliydi. Nitekim, 2013 Şubat başında ipler koptu. Hem de, başka gerekçe bulamadıkları için olsa gerek, çocukça bir nedenle.

Cumhuriyet Gazetesi o günlerde benimle bir röportaj yapmıştı. Doğal olarak, herkesin merak ettiğini, yani Akif Beki’yi sormuşlardı. Ben de şöyle bir yanıt vermiştim: “Programın iki kişiyle yapılması hiç kuşkusuz benim kararım değildi. Ama öyle gerekti. Farklı isimler gündeme geldi. Daha sonra Akif Beki önerildi. Onunla ilgili çok bilgim yoktu. Bir iki kere program yapmıştık, o kadar. Ama ekrana çıkabileceğim isim olabilir diye düşünmüştüm.”

Bu röportaj 3 Şubat Pazar günü yayınlandı.

4 Şubat Pazartesi günü işe gittim. Her zamanki gibi hazırlığımı yaptım. Sonra makyaja geçtim. Yayına sadece yarım saat kala, telefonum çaldı. Arayan, CNN Türk Genel Yayın Yönetmeni Barış Tünay’dı. “Odama gelsene” dedi. Programın başlamak üzere olduğunu hatırlattım. “Belki program olmayacak, gel de konuşalım” dedi..

Gittim.. Odada Haber Genel Yönetmeni Ferhat Boratav da vardı. Gergindiler. Akif Beki gelmediği için programın yapılmayacağını söylediler. Önce anlamadım. “Ben hazırım, programı yaparım. Akif’in de mazereti olduğunu söylerim” dedim. Meğer mazeret benmişim!

Akif Beki röportajdaki ifadeye çok “kırılmış”. O kadar kırılmış ki, “programı bırakıyorum” demiş.

Doğrusu hem komik buldum durumu, hem de onca yıllık meslek tarihimin öğrettikleriyle “yanlış”.

Direttim: “Bana kırılabilir, ama izleyiciye darılmak olmaz.. Gelir yayınını yapar.. Sonra kavga mı ederiz, barışır mıyız, bakarız.. Akif Beki gelmiyor diye program kalkar mı yayından!”

Sonraki anı unutamam.. Unutamayacağım.. Yaklaşık 20 yıldır tanıdığım, atv Haber’de birlikte çalıştığım Ferhat Boratav, daha önce hiç duymadığım sert ve buz gibi bir sesle karşılık verdi:

“Evet! Akif Beki yoksa Medya Mahallesi de yok, tamam mı! Sok bunu kafana..”

Adından, formatına.. Her şeyi ile bana ait olan Medya Mahallesi, Akif Beki olmayacaksa olmayacaktı. Öyle mi!

Öyle oldu. Program yayından kalktı. Bu arada Akif Beki’nin “yumuşaması” beklenmeye başlandı. Ben doğrusu, önceleri meseleyi “yönetim zaafiyeti” olarak yorumladım. Hani vaktinde ikimizi konuşturmayı başarsalardı.. Hani Akif’i ikna etmenin yolunu bulsalardı.. Hani devreye akil insanları sokup sorunu çözselerdi.. Falan!

Ancak kısa sürede anlaşıldı ki, çözmek gibi bir niyet yokmuş. Akif Beki krizi bilerek mi çıkarttı, bilmiyorum. Ama en azından krizin zamanlaması pek uygun olmuş.

Neden mi!

“CNN TÜRK’Ü İSTEMEM”

Kirizin hemen ardından, önce kapıların ardında daha sonra ortalık yerde, sıcak bir sorun konuşulup tartışılmaya başlandı:

Başbakan Erdoğan sonunda/nihayet/yaşasın Doğan Grubu’nda canlı yayını kabul etmişti. Ama sadece Kanal D’de. Çünkü “CNN Türk’ü istemiyorum” demişti.

Daha önce benzeri hiç yaşanmamış bir şeydi bu. Öyle ya, Başbakan’la özel yayınlar “STAR-NTV” veya “SHOW-SKY TÜRK” gibi ana ve yavru kanallarda ortaklaşa gerçekleştirilirdi.

Kanal D’de yayın yapılıp CNN Türk dışlanırsa, bu bir “ilk” olacaktı.

Her iki kanalda da açıktan konuşulan, yani GERÇEK BİR SORUN söz konusuydu. Bir süre sonra, bu sorunla birlikte adım da sohbetlerde açıktan zikredilir oldu.

Kimileri arkamdan.. Kimileri tenhada dostça fısıldayarak.. Ama hepsi de üst düzey isimler, Erdoğan’ın benden duyduğu rahatsızlığı aktarıyordu. Hatta, Başbakanlık makamında adımın geçtiği öfke salvolarından bile söz ediliyordu.

Yani, şaka falan değil KOSKOCA BAŞBAKAN benimle uğraşıyordu.

Herhalde açıktan “susturun şu kadını” dememişti. Ama “CNN Türk’ü istemiyorum” demesi başka nasıl yorumlanabilirdi ki! O sırada CNN Türk’teki olağan şüpheliler listesinin birinci sırasında başka kim vardı ki!

Sorun kısa sürede sonuca bağlandı.

İki seçenek sunuldu: BİR) Akif Beki’den özür dileyecektim.. İKİ) Medya Mahallesi’ni bırakıp DÖRT BİR TARAF programına, yani Nazlı Ilıcak ve Nagehan Alçı’nın karşısına çıkacaktım..

Matematiğim iyi olmadığı için, 2 seçenek sunulmuşken ben “3” diye yanıt verdim!!

Meğer, üçüncü seçenek kovulmak değil miymiş!!

Bakın şu işe!!

Sonrası, yıldırım hızıyla geldi elbette. Bir hafta kadar sonra kendimi “dışarda” buldum.

Süreç çabuk işlese de, başta Aydın Doğan’la vedalaşmak dahil medya tarihine geçecek pek çok şey yaşandı.

Onlar da artık haftaya.. Ve son bölüme!

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.