• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 20 °C
 • Adana 22 °C
 • Antalya 21 °C

Erdoğan, Trump Towers'ı veto etmiş!

Ayşenur ARSLAN

Sanıyorum 2012 yılında Nisan başlarıydı. Yani Medya Mahallesi programı henüz “tatile” çıkartılmamıştı. Yani ben henüz CNN Türk’ten gönderilmemiştim.

Haber Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Boratav, “Hürriyet’te seninle ilgili bir dedikodu dolaşıyor” dedi. “(Başbakan) Erdoğan, senin yüzünden Trump Towers açılışına gelmiyormuş. Veto etmiş.”

Ferhat da hatırlıyordur herhalde tepkimi. Güldüm: “Koskoca Başbakan benim yüzümden böyle davranıyorsa, vay halimize! Memleketi koy verelim gitsin!”

Ben böyle bir şeye ihtimal dahi vermemiştim. Ama, belli ki Hürriyetçiler ciddi ciddi konuşmuştu bunu.

Hatta, söylenti Hürriyet’le sınırlı kalmamıştı. Rivayete göre, o sırada Ankara’da görevli üst düzey bir Hürriyet yöneticisi, CNN Türk Genel Yayın Yönetmeni Barış Tünay’a şöyle dert yanmıştı:

“Beyefendi Ayşenur Arslan o ekranda olduğu sürede Doğan Grubu’na selam bile vermeyecek kadar kızgın.. Neyse ki, hem Yalçın Akdoğan’a hem de beyefendiye saatlerce dil döküp yumuşattık.. “

Bütün bunlar, sadece “komik” geliyordu bana. Doğrusu, ben Başbakan olsam ‘beni’ bu biçimde muhatap almazdım.

Ne var ki, o günün Başbakanı anlaşıldığı kadarıyla böyle bir kişiydi. Beni ve bazı gazetecileri muhatap alıyor.. Dahası, uğraşıyor.. Yok etmek için elinden geleni yapıyordu. 2012 Nisanı’nda aklıma bile gelmezdi ama, 2015 yılında –bu kez hem de Cumhurbaşkanı sıfatıyla- bir mitingde benden söz ettiğine tanık olacaktım. Aradaki üç yıl boyunca yaşananlar da cabasıydı!

Söylentiler doğru muydu, bilmem mümkün değil. Ama, Erdoğan 2012 Nisan sonunda Trump Towers açılışına teşrif etmişti de Aydın Doğan ve Hürriyetçiler rahat bir nefes almıştı.

Damat Mehmet Ali Yalçındağ’ın –o gün bile- RTE’nin hemen yanı başında görüntülendiği davet, Aydın Doğan için bir nefes molasıydı. Oysa o mola çok uzun sürmeyecek.. Damat Yalçındağ sonunda “tam yetkiyle” medya grubunun başına getirilecek.. Aydın Doğan, kendi imparatorluğunda evine sürgün edilecekti..

tt.jpg

****

Benim içinse “yolun sonu” görünmeye başlamıştı. 2012 yazı, Medya Mahallesi’nin akıbetini bekleyerek geçti.

Bu sırada habire yeni formüller geliştiriliyordu. Örneğin, DÖRT BİR TARAF programından bunalan Enver Aysever, Barış Tünay’ın da desteklediği bir öneriyle “benim koltuğuma sen otur” demişti.

Altan Öymen, Nazlı Ilıcak ve Nagehan Alçı’nın yanına dördüncü yazılacaktım yani! Doğal olarak kabul etmedim.

Öyle ya! Nagehan Alçı’nın ve değerli eşi Rasim Ozan Kütahyalı’nın hakkımda söyleyip yazdıklarını yok mu sayacaktım! Nagehan Alçı “Medya Mahallesi operasyon programı” diye CNN Türk ekranlarında beni ihbar etmişti.. Kütahyalı da arada bir “sabah şekeri abla yakında Silivri yolcusu” diye hatırımı soruyordu.. Bense, hiçbir şey olmamış gibi “profesyonelim, ne iş olsa yaparım” diyecektim.. Hadi canım!!!

O günlerin birinde Barış Tünay “bana çok seçenek bırakmıyorsun” dedi.

Neden mi!

Tek başına Medya Mahallesi programına devam edemeyeceğim çok açıktı. Ya DÖRT BİR TARAF programına yamanacaktım. Ya da yanıma “uygun” birini alıp Medya Mahallesi’ne dönecektim.

Bunun üzerine, Medya Mahallesi için “ikinci” isim arayışına girdim.

Gerçi, danıştığım kimi arkadaşlarım buna kesinlikle karşı çıkıyordu. Eskisi gibi devam etmeyecekse bırakıp gitmemi öneriyordu.

Ancak ben, en azından bir süre daha ekranda kalmak ve denemek niyetindeydim.. En önemli nedeni de, o günün boğucu / karanlık medya atmosferinde bir pencereyi daha kapatmamaktı. Evlatları, eşleri Silivri’de olan insanlar benden haber bekliyordu. Silivri’dekiler de “GÖRÜLMÜŞTÜR” damgalı mektuplarında, “güne Medya Mahallesi ile başladıklarını” yazıyorlardı.

Sonuçta, programı iki kişiyle yapmayı kabul ettim. Konuşmaya bile gerek yoktu aslında, ikinci isim iktidara / Erdoğan’a yakın bir kişi olacaktı. Aksini düşünmek, konuşmak söz konusu değildi. Arayışımız da buna göre yapılıyordu.

O sırada Nagehan Alçı’nın ismi yeniden gündeme geldi. Bana aktarıldığına göre, fikir eşi Rasim Ozan Kütahyalı’dan çıkmıştı. Aydın Doğan’ın Bodrum’daki yazlığında veya oralarda demirli yatında lütfedip beni de konuşmuşlardı. Aydın Bey de, “zıt görüşte iki kadının program yapması fikrini çok ilginç” bulmuştu.

Ne var ki, Barış Tünay “Eğer Ayşenur Arslan’ı göndermek istiyorsanız, bunu doğrudan söyleyelim.. Zira bunu kesinlikle kabul etmez” diye noktayı koymuştu.

Daha sonra bunu anlatırken, “aslında olabilirdi” demiştim de gözleri “sahi mi” diye faltaşı gibi açılmıştı.

“Tabii” demiştim,“stüdyoya bir çamur havuzu yaparız. İçinde saç saça baş başa güreşiriz.. Fena mı!”

O günler sahiden şaka gibiydi. Tuhaf, absürd bir şaka!!

****

Yaz sonuna doğru, konuştuğumuz isimlerden birinde anlaşır gibi olmuştuk: Kürşat Bumin.

Sakin karakteri ve entelektüel birikimiyle, birlikte yayın yapabileceğim bir isim gibiydi. İsim önce onaylandı. Ama ne olduysa, birden vazgeçildi.

Ben de yavaş yavaş masamı toplamaya başladım. Zira, yeni yayın dönemine günler kalmıştı artık. Programın ikinci ismi, dolayısıyla akıbeti belirsizdi.

O sırada.. Sevgili gelinciğimi istemek ve söz yüzüğünü takmak için iki günlük yoğun bir programla Balıkesir’e gitmiştik.

Dönüşümün ertesi günüydü. 17 Eylül 2012.

Çok iyi hatırlıyorum.

O gün, çok sevdiğim amcamı kaybetmiştim. Ve o gün doğum günümdü. Güne, gelinciğimin heyecanı ve mutluluğu ile amcamın acısını hiç bilmeyen sevgili dostlarımın telefon bombardımanı ile başlamıştım. Beynim türbülanstaydı adeta.

Öğleye doğru Barış Tünay aradı. “Bir önerim var” dedi.

Halimi anlattım. “Herhangi bir şey düşünecek durumda değilim” dedim ama yine de önerisini dinledim.

Akif Beki’ydi önerdiği.

Tanıyordum elbette. RTE’nin basın danışmanlığını yaptığını, onun hakkında kitap bile yazdığını, yani aidiyetini biliyordum.

Ama, o güne kadar biri uzaktan diğeri stüdyoda iki kez konuk etmiştim ve bana “kibar ve uyum sağlanabilir” görünmüştü.

Barış Tünay’a “karar verebilecek halde değilim, ama hiç değilse peşin peşin reddetmediğimi söyleyebilirim” diye yanıt verdim.

Ertesi gün amcamı toprağa verdik.. Ve ben CNN Türk’e, akıbetim hakkında karar vermeye gittim.

Daha doğrusu ben öyle sanıyordum. Meğer Akif Beki’ye “tamam” diye haber uçurulmuş, hazırlıklara bile girişilmişti. Meslek hayatımın en vahşi, en sıkıntılı dönemi, işte böyle başladı.

ab.jpg

****

Tek sorun, Akif Beki’nin “sorunlu üslubu” değildi elbette. Soru çalışmadığı yerden gelince anlamsızca gülmeye başlaması.. Daha olmadı kavga çıkartmaya çalışması.. Çok rahatsız ediciydi, evet!

Ama asıl çıldırtıcı olan, programın tümüyle başka bir yere savrulmasıydı. Ben gündeme dair bir şeyler anlatmaya, haber vermeye, verilen haberlerin satır aralarını okumaya çalışıyordum. Akif Beki ise beni SUSTURMAYA uğraşıyordu. Sanki varlık nedeni buymuş gibi!!

Tuhaf sahneler cereyan ediyordu ekranda.

Örneğin, bir programda enflasyondaki son rakamları konuşuyorduk. Ben, “elbette sabit gelirli, yoksul yurttaşların enflasyonu çok farklı” diye girdim lafa. “O kesim için önemli olan gıda fiyatları, mutfak enflasyonudur” diye devam ediyordum ki.. Lafım küt diye kesildi.

Akif Beki, “nereden çıkartıyorsun bunları” diye gülerek alay etmeye başladı.

“TÜİK verilerine dayanarak söylüyorum” dedim.

Akif Beki’nin yanıtını hiç unutamayacağım:

“Ben bir TEFE bir de TÜFE bilirim enflasyonda. TÜİK de nereden çıktı!”

TÜİK, yani istatistik kurumunu, enflasyonun bir türü / hesaplanma biçimi falan zannetmişti anlaşılan. O kadar şaşırmıştım ki, karşılık bile veremedim.

Sadece bu örnek değil. Akif Beki, programa gazeteleri okumadan, hazırlanmadan geliyordu. Ama belli ki “bir yerlerden” destek alıyordu.

Önce durumu fark etmemiştim. Akif sık sık “dün falan konuda hızlı geçtik, söyleyeceklerimi söyleyemedim” gibi mazeretlerle hep bir gün öncesine döner olmuştu.

Sonra anladım. Akıl hocaları programı izliyor, eksik kaldığı yerleri söylüyor, ertesi gün de Akif o eksiği telafi ediyordu.

Bir süre sonra program sırasında akıllı telefon kullanmaya ve (muhtemelen) desteği böyle almaya başlamıştı. Nereden mi çıkartıyorum? Ben konuşurken sürekli telefonuna bakmasından, notlar almasından. Hatta bir gün içimden “reji şu sırada onu görüntüye bir verse” diye geçirdiğimi hatırlıyorum. Elbette bu olmadı. Zira, Akif Beki, daha ilk günden itibaren başta Ferhat Boratav olmak üzere Doğan Grubu’nun önde gelen isimlerinin “gözdesi” ilan edilmişti. Ona destek verilmeyecekti de kime verilecekti değil mi!

Ama program sırasında veya sonrasındaki destek bile yetmiyordu anlaşılan.

Bunu, Aydın Doğan “veda” konuşmamızda çok net biçimde ifade etmişti.

“Aman yapmayın etmeyin.. Beni atmayın..” diye ziyaret ettiğimi sanmasın diye, ilişiğim kesildikten sonra gitmiştim. Ve uzun bir konuşma yapmıştık. İşte o zaman sormuştum Aydın Doğan’a:

“Benim kadar sivri dilli veya muhalif başkaları da var ekranda. Tamam, tek kişi olduğum zaman sıkıntı doğdu belki. Ama sonra denge sağlandı. Peki, neden diğer programdakiler gönderilmedi de ben gönderildim?”

Şu yanıtı verdi Aydın Bey:

“Çünkü Akif Beki senle başa çıkamadı. Sen ne yaptın ettin, her tartışmanızda onu alt ettin..”

Anlayacağınız, “başarılı” olduğum için kaybeden olmuştum.

Serbest piyasa koşullarının tam tersi yaşanmıştı yani. Ne de olsa, devir serbest piyasa değil, KORKU DEVRİ’ydi.

Ve, Başbakan Erdoğan’ın BENİM YÜZÜMDEN bu kez CNN Türk’ü veto ettiği ortaya çıkmıştı. Trump Towers söylentilerinin perde arkasını çözemesem de, CNN Türk vetosunun söylentiden çok ötede olduğunu anlamıştım.

Erdoğan, çok çok uzun bir süre sonra Doğan Grubu televizyonlarında ortak canlı yayına çıkacaktı. Ama “Kanal D’ye çıkarım. Ama CNN Türk’e hayır..” demişti.

Daha önce benzeri hiç yaşanmamış bir şeydi bu. Öyle ya Başbakan’la özel yayınlar STAR-NTV ya da SHOW-SKY TÜRK gibi ana-yavru kanallarda ortak gerçekleştirildi. Doğan Grubu’nda CNN-Türk dışlanırsa, bu bir “ilk” olacaktı.

Anladığım kadarıyla, Başbakan “susturun şu kadını” dememişti. Ancak “CNN Türk’ü istemiyorum” demesi yetmiş de artmış olmalıydı. Öyle ya, bu veto başka ne anlama gelirdi! Ve olağan şüpheliler listesinin birinci sırasında başka kim olabilirdi!

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.