• BIST 102.410
 • Altın 186,636
 • Dolar 4,4877
 • Euro 5,2816
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 24 °C
 • İzmir 29 °C
 • Adana 34 °C
 • Antalya 30 °C

Erdoğan’dan darbe açıklaması: Milletime çağrı yapıyorum; meydanlara gelin

Erdoğan’dan darbe açıklaması: Milletime çağrı yapıyorum; meydanlara gelin
Darbe sonrası Tayyip Erdoğan'dan ilk açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan askeri darbeyle ilgili ilk açıklama geldi. CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Hande Fırat'ın telefonu üzerinden canlı yayın yapan Erdoğan, darbeye karşı çıktı; parelel yapıyı suçladı. Erdoğan, "Milletimizi meydanlara davet ediyorum" dedi. Erdoğan, "Kesinlikle bu darbecilerin başarılı olacağına inanmıyorum" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugünkü bu gelişme gerçekten Silahlı Kuvvetlerimizin içerisindeki bir azınlığın ne yazık ki kalkışma hareketidir ve bu malum yapıya ait, paralel yapılanmanın teşvik ettiği, üst akıl olarak onların kullandığı bir harekettir. Ülkemizin birliği, beraberliği, bütünlüğüne yönelik bu harekete karşı inanıyorum ki milletçe vereceğimiz güzel bir cevapla bunlar gerekli olan cezayı alacaklardır." dedi.

Erdoğan, CNN Türk'te yaptığı canlı telefon bağlantısında, bugünkü yaşanan gelişmenin Silahlı Kuvvetler içerisindeki bir azınlığın kalkışma hareketi olduğunu ve paralel yapılanmanın teşvik ettiği bir hareket olduğunu ifade etti.

Erdoğan, şunları kaydetti: "Şu anda bu milletin imkanlarıyla ortaya konmuş olan tankı, topu, uçağını, helikopterini kullanarak milletin üzerine gelmenin bedelini bunlar çok ağır ödeyeceklerdir. Bu konuda gerek Cumhurbaşkanı olarak gerek Başbakanımız, hükümetimiz olarak bizler atılması gereken adımlar neyse dik durmak suretiyle bu adımı atacağız. Bunun bedelini asla bizler farklı bir şekilde yorumlayamayız ve meydanı da onlara bırakamayız. Yapmış oldukları işgalide çok kısa sürede ortadan kaldıracağımıza inanıyorum. Kararlı bir şekilde bu işin üzerine gideceğimizi özellikle bildirmek istiyorum ve bu konuda bu kararlılığımızı kimsenin test etmeye de gücü yetmeyecektir.

Bu arada milletime de bir çağrı yapıyorum, oda şudur, milletimizi illerimizin meydanlarına davet ediyorum. Havalimanlarına davet ediyorum ve milletçe meydanlarda, havalimanında toplanalım ve bunların o azınlık grubu, tanklarıyla, toplarıyla gelsinler ne yapacaklarsa halka orada yapsınlar. Halkın gücünün üstünde bir güç ben tanımadım bugüne kadar."

"Ben de Cumhurbaşkanı olarak meydana geliyorum"

"Genelkurmay Başkanının bazı komutanlarla birlikte rehin tutulduğuna yönelik iddialar bulunuyor. Anadolu Ajansı da geçmişti. Bu konuda bilginiz var mı?" sorusu üzerine Erdoğan, "Bu tür haberleri ben de duydum ama şu anda ne denli sağlıklıdır onu tabi tam bilemiyoruz. Biliyorsunuz bu tür olayların olduğu zamanlarda hava iyice bulanık olur. Şu anda da böyle bir bulanık hava söz konusudur ve bu havayı bulanık hale getirenler bunun bedelini çok ağır ödeyeceklerdir. Bunu da özellikle ifade etmek isterim" dedi.

Erdoğan, "Sayın Cumhurbaşkanım halkı demokrasiye sahip çıkmaya çağırıyorsunuz. Meydanlara çağırıyorsunuz, bu çağrınızı biz de buradan tekrarlıyoruz. Bu darbe girişimi bastırılıp, buna kalkışanlar adalet önünde hesap verebilecek mi?" sorusun üzerine de Erdoğan, "Kesinlikle bunun bedelini yargı önünde çok ağır ödeyeceklerdir ve bunu şu anda demokrasiye inanların işini de kolaylaştıracaktır ama onları da bunun bedelini çok ağır ödettirecektir." diye konuştu.

:Bazı yerlere ateş açıldığı ve herkesin çok tedirgin olduğunun belirtilmesi üzerine Erdoğan, "Şimdi siz nasıl stüdyonuza geldiyseniz, Sayın (Abdülkadir) Selvi nasıl stüdyosuna geldiyse ben de şimdi milletime çağrı yapıyorum: (Meydanlara gelin ve meydanlardan bunlara gereken cevabı hep beraber verelim.) Ben de Cumhurbaşkanı olarak meydana geliyorum." dedi.

"Sayın Cumhurbaşkanım sizden halkımızın bir talebi var. Tekrar halkımıza çağrınızı tekrarlar mısınız? Darbeciler başarılı olacak mı? Halk bunu soruyor" sorusu üzerine de Erdoğan, "Kesinlikle bu darbecilerin başarılı olacağına inanmıyorum. Tarih boyunca darbeciler başarılı olamamıştır. Er veya geç bunlar çok olmuşlardır. Bunu da böyle bilmeniz lazım." dedi.

Kendisinin de Ankara'ya gelip gelmeyeceğinin sorulması üzerine de Erdoğan, "Evet, tabi." dedi.

'Milletimizi havalimanlarına, meydanlara davet ediyorum. Tanklarıyla toplarıyla gelsinler ne yapacaklarsa millete yapsınlar. Ben de havalimanına geliyorum.'

'Emir komuta zinciri çiğnenmiştir, askıya alınmıştır. Altın üste yönelik attığı adımlar söz konusudur.'

'BEN BAŞKOMUTANIM'

'Ben cumhurbaşkanıyım ve başkomutanım başkomutan olarak benim haberim olmadan atılan adımlara cevap verilecektir kimsenin şüphesi olmasın.'

'Tarih boyunca darbeciler başarılı olamamıştır.'

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   İlgili Haberler
   Diğer Haberler
   1234567
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)