• BIST 115.882
 • Altın 162,739
 • Dolar 3,7588
 • Euro 4,6556
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 10 °C
 • İzmir 15 °C
 • Adana 17 °C
 • Antalya 16 °C

Erdoğan'ın 'Lozan' açıklaması Yunanistan'da manşet oldu

Erdoğan'ın 'Lozan' açıklaması Yunanistan'da manşet oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Lozan Barış Antlaşması'yla ilgili sözleri Yunanistan'da da gündeme oturdu. Yunanistan cephesi, Erdoğan'ın sözlerini 'tehlikeli ve kışkırtıcı' bulurken, açıklamanın zamanlaması 'dikkat çekici' bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 27. muhtarlar toplantısında daha önce "zafer" olarak nitelediği Lozan Barış Antlaşması ile ilgili olarak söylediği, "Birileri zafer diye yutturmaya çalıştı. Bağırsan sesinin duyulacağı adaları biz Lozan'da verdik, Zafer bu mu?" sözleri Yunanistan'da da geniş yankı buldu.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, anlaşmaa saygı duyulmasını talep ederek, "Lozan Antlaşması ve tüm uluslararası hukuk, uygar dünyanın gerçekleri ve hiç kimse, buna Ankara da dahil, bunu inkar edemez. Herkes buna saygı göstermeli. Bu ne kadar acı verici görünse de" açıklamasını yaptı.

ZAMANLAMAYI "MANİDAR" BULDULAR

Yunanistan gazetelerinde Erdoğan'ın açıklaması geniş yer bulurken, Skai televizyonu Türkiye'de ilk kez Lozan Antlaşması'nın "doğruluğunun" sorgulandığını yazdı.

Yunanistanlı siyasiler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan zamanlamasına da dikkat çekti. Siyasiler, bu açıklamanın Kıbrıs görüşmelerinin etkinleştiği ve sığınmacı sorununun çözülmeye çalışıldığı bir döneme denk geldiğini söylüyor.

 

TARİHÇİLER DE TEPKİ GÖSTERDİ

Prof. Dr. Baskın Oran, 12 Adalar’ın 1913 Atina Anlaş ması’nda Yunanistan’a verildiğini hatırlatarak “Cumhurbaşkanı’nın tarih bilgisi yok” dedi. Sinan Meydan ise Lozan’ı tartışmaya açmanın Türkiye Cumhuriyeti’ni tartışmaya açmak olduğunu söyledi.

PROF. DR. BASKIN ORAN: Cumhurbaşkanı Erdoğan, OHAL ilan etti. Kanun hükmünde kararnameler (KHK) ile hayatında düşünemeyeceği kadar büyük rahatlığa kavuştu. Şimdi ufak ufak direnmeler başladı. DİSK, KESK eylemleri, Kocaeli’nde Barış Akademisyenlerinin açtığı Özgür Üniversite...

OHAL’in ayın 20’sinde bitecek olması Cumhurbaşkanı’nı alarma geçirdi. Milliyetçilik duygularını ayaklandırdı. Muhtarlara hitap ettiği için, muhtarların kültür seviyesine uygun şeyler söylüyor. Sağ politikacılar hep Lozan Antlaşması’nı karalar. Musul’da 4 ülke Erdoğan’a ‘sen uluslararası hukuka aykırı davranıyorsun’ diyor. Bu yüzden 12 adaları gündeme getiriyor. 12 adalar, 1923 Lozan Antlaşması ile değil, 1913 Atina Antlaşması’yla Yunanistan’a verildi.

Cumhurbaşkanı’nın tarih bilgisi yok. Danışmanlarına da mı sormuyor? Bu açıklama iç politika açısından OHAL’i uzatmak için, dış politika açısından ise Suriye’de ‘milli ordu kuracağız düşüncesi’ ile yapılmıştır. Bir ülke ‘Türkiye’de milli ordu kuracağız’ dese dünya birbirine girer. Erdoğan Suriye’ye tankları soktu. Şimdi ise asker sokmak istiyor.

SİNAN MEYDAN (Tarihçi, yazar): Cumhurbaşkanı, Kadir Mısıroğlu, Necip Fazıl Kısakürek gibi kaynaklardan besleniyor. Bu kaynaklar tescilli Cumhuriyet düşmanlarıdır. Erdoğan bunların uydurmalarını söylüyor. Dün yaptığı açıklama ile 15 Temmuz öncesi, eski kodlarına geri döndü.

Bu açıklama tarihsel gerçeklerden kopuk, tarihi bir yalandır. Lozan’ı korumaları gerekir, kuruluş senedini tartışmaya açmak demek; Türkiye Cumhuriyeti’ni tartışmaya açmak demektir. Hedefleri de budur. Ege Adaları, Lozan Antlaşması ile kaybedilmedi. 1911 Trablusgarp Savaşı’ndan sonra imzalanan 1912 Uşi Antlaşması ile kısmen İtalya’ya bırakıldı. 1913 Londra-Atina Antlaşması ile Yunanistan’a bırakıldı. Türkiye Lozan’a giderken Ege Adaları elinde değildi. 10 sene önce kaybetmişti. Kaybedilen bir şey tekrar nasıl kaybedilebilir? 1923 yılı koşullarında Lozan Antlaşması’ndan daha iyisi elde edilemezdi. Bu söylemler AKP iktidarının 2023 hedefiyle ilgili. Amaç Türkiye Cumhuriyet’i tasviye edip yerine Osmanlı’yı kurmaktır. 15 Temmuz’dan sonra bu olayın Türkiye ayağı hızlanmıştır.

   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   İlgili Haberler
   Diğer Haberler
   123456
   Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : +90 212 963 1051 (pbx)