• BIST 103.235
 • Altın 197,827
 • Dolar 4,7171
 • Euro 5,5018
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 22 °C
 • Adana 23 °C
 • Antalya 20 °C

Eren Erdem: Proje okullar laik eğitim sistemine yönelik darbe girişimidir

Eren Erdem: Proje okullar laik eğitim sistemine yönelik darbe girişimidir
CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, laik eğitim sisteminin güçlendirilmesi ve eğitim kurumlarındaki ayrımcı, köreltici, dayatmacı ve sapkın anlayışın bitirilmesinin yollarının tespiti amacıyla TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi.

Önerge gerekçesinde, son aylarda bilimselliği ve sorgulayıcılığı esas alan laik eğitim sisteminin devamlılığına yönelik ciddi endişeler ve sorunların baş gösterdiğini belirten CHP’li Erdem, “Okullarda zorunlu din dersinin kapsamının genişletilmesi, ilkokul seviyesinde öğrencilere bu kez seçmeli ders adı altında tektipleştirici ve düşmanlaştırıcı anlayışla hazırlanmış kitapların ve derslerin sunulması, üniversitelerde karma eğitim karşıtı eylemlerin yapılması ve medyaya yansıdığı şekliyle bazı öğretmenlerin ayrımcı ve dayatmacı uygulamaları laik eğitim sisteminin uygulanmasında ciddi sorunlara neden olmaktadır. Siyasi iktidarın yıllardır kutuplaştırıcı söylemlerle mütedeyyin yurttaşlar üzerinde oy avcılığı amacıyla tartışma haline getirdiği laiklik konusu, her ne kadar 15 Temmuz faşist darbe sonrası tartışmaya kapanmış olsa da, kamuoyuna yansıyan bazı haberler dikkate alındığında, hâlâ bazı siyasiler ve mesleğini istismar eden eğitimciler tarafından kullanılmakta ve özellikle veliler üzerinde ciddi kaygılara neden olmaktadır.” dedi.
ERDEM: DİNDAR NESİL ADIYLA EŞİTSİZLİĞİ RANTÇILIĞI VE ÇARPIK MUHAFAZAKARLIĞIN DAYATILDIĞI BİR MODEL GETİRİLDİ!

Son günlerde basında yer alan haberlerden örnekler veren Erdem, önergesinde şunları belirtti:

“Son 1 haftada medyada zorla örtünmeden, cinsel istismardan karma eğitimi hedef alan açıklamalara kadar birçok endişe verici gelişme haber olmuştur. Örneğin; İstanbul Pendik’te yer alan Alpaslan Anadolu Lisesi din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni D. Ç.’nin ‘Dersimde örtünebilirsiniz’ diyerek öğrencilere bone ve başörtüsü dağıtmış ve tepkilere neden olmuştur. Diğer taraftan, Burdur İl Milli Eğitim Müdürü M. B. sosyal medya hesabından ‘Bir kadın evinden süslenip çıkıp evine dönene kadar kaç erkeğin şehvetini tahrik etmişse o kadar erkekle zina yapmış gibidir’ ifadesini paylaşmıştır. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde ‘O'halde karma eğitime son’ adı verilen bir kampanya başlatılmış ve kampanya için yapılan çağrıda, ‘Bizler kadim bir medeniyetin evlatları olarak tarihimizden aldığımız feyz ile yola çıkarak karma eğitimin nihayete erdirilmesini talep etmekteyiz. Bu uygulamaya son verilip sınıfların, ‘bayan’ ve erkek sınıfları olarak ayrılmasına yönelik çalışmaların yürütülmesini istiyor ve bu konunun takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz” gibi akıldışı ifadeler yer almıştır.

Dindar nesil yetiştirme adıyla, hiçbir dinin veya öğretinin temelinde olmayan, eşitsizliğin, rantçılığın ve çarpık muhafazakârlığın üzerinde yükselen yeni bir dinin gölgesinde genç nesillerin sorgulayıcı kapasitesini sindirmeye ve yok etmeye meyilli bir anlayışın medyada da yer aldığı gibi laik eğitim sistemini ‘dinsizlik’ olarak sunması, problem olarak görmesi ve olmayan bir tarihe atıfta bulunarak bu sistemin kaldırılmasını temenni etmesi şaşırtıcı değildir. Nitekim laik eğitim sistemi ‘talep eden herkese’ her dini, inanışı, felsefi görüşü ve düşünceyi bilimsel ve derinlikli şekilde öğretme amacıyla kabul edilmiştir.”

ERDEM: PROJE OKULLAR LAİK EĞİTİM SİSTEMİNE YÖNELİK DARBE GİRİŞİMİDİR!

“Eğitim-Sen’li öğretmenlerin sorgusuz şekilde meslekten uzaklaştırılmasının yanında bir de ‘proje okul’ kapsamında Türkiye’nin en başarılı liselerinin siyasi iktidarın kendine has din anlayışıyla ‘dinselleştirme’ politikasına uygun eğitim kurumlarına dönüştürülmesi de yine laik eğitim sistemine yönelik bir darbe girişimidir.”

ERDEM: LAİK SİSTEMİN GELİŞTİRİLMESİ BAKAN YILMAZ’IN FETÖCÜLER YÜZÜNDEN HAYIFLANMASINI DA ENGELLEYECEKTİR

“Laik eğitim sisteminin geliştirilmesi, siyasi iktidarın yakın geçmişte eğitimin anahtarını teslim ettiği FETÖ’cü dershanelerden yetişenlerin kurguladığı 15 Temmuz faşist darbe girişimi gibi kalkışmaların da önünü tıkayacak ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın ‘Sokağa bayrağıyla çıkacak genç bir nesil görmek istiyoruz’sözleriyle hayıflanmamasını sağlayacaktır. 

Bu anlamda laik eğitim sisteminin güçlendirilmesi, tektipleştirici müfredatın yeniden düzenlenmesi ve eğitim kurumlarındaki ayrımcı, köreltici, dayatmacı ve sapkın anlayışın bitirilmesinin yollarının tespiti amacıyla Anayasa’nın 98’inci maddesi ve TBMM içtüzüğünün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince bir araştırma komisyonu kurularak konunun tüm boyutları ile araştırılmasını saygılarımla arz ederim.”

​ 

Etiketler:
   UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
   Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  İlgili Haberler
  Diğer Haberler
  1234567
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 ABC Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : +90 212 963 1051 (pbx)